Po raz ósmy w Polsce ulicami ponad 460 miast, a w Suwałkach po raz czwarty, w dniu Święta Objawienia Pańskiego, zwanego też Świętem Trzech Króli przeszedł orszak wiernych oddając pokłon Nowo Narodzonemu. Pomimo siarczystego mrozu (- 11,5 stop. C) w suwalskim orszaku udział wzięło ponad tysiąc osób, a kilkaset obserwowało go stojąc na chodnikach, w oknach i na balkonach.
- Hasło tegorocznego orszaku brzmi: „Nade wszystko Miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie” – mówi ks. Jarema Sykulski, moderator miasta Suwałk. – Tak jak my i oczekujemy miłości od Boga, tak swoją miłością powinniśmy dzielić się z innymi ludźmi, ieść ja tam, gdzie idziemy, czyniąc dobre uczynki. Pokój to nie tylko ten szeroko rozumiany świat bez wojen, ale to też pokój naszych serc i umysłów, który możemy osiągnąć niosąc innym to, czego sami oczekujemy: wiarę, miłość, przebaczenie. Tegoroczne hasło to również tęsknota za sięganiem do źródeł naszej kultury, państwowości, wiary w roku jubileuszu 1050–lecia chrztu Polski, roku „Miłosierdzia Bożego” i Światowych Dni Młodzieży, których gospodarzem będzie nasza Ojczyzna.
W przesłaniu do uczestników orszaku Prezydent RP Andrzej Duda napisał n.in.: „Bożonarodzeniowe zwyczaje, tradycje i ozdoby podkreślają wyjątkowość tego czasu, budzi wspomnienia, zbliżają ku sobie. Wśród obyczajów tych szczególnie cenne jest kolędowanie – bo chyba nic nie jednoczy bardziej niż wspólny śpiew”.
Tego wspólnego śpiewu suwalczanie wciąż muszą się uczyć. Na trasie przemarszu orszaku śpiewały dziesiątki, a nie setki jego uczestników. Podobnie jest w suwalskich świątyniach. Być może za rok pytanie zawarte w pierwszej zwrotce kolędy: "Mędrcy świata monarchowie, gdzie śpiesznie dążycie? Powiedzcież nam, Trzej Królowie, chcecie widzieć Dziecię?” zabrzmi pełną mocą również nad Czarną Hańczą.
W orszkau udział wzięły wszystkie pokolenia suwalczan, były rodziny z dziećmi w wózkach, była młodzież, starsi i ludzie z trudem nadążający za orszakiem. Wszyscy szli by oddać hołd Jezusowi, przed którym na kolna padli nie tylko pasterze ale i monarchowie.
Dodajmy, że święto Objawienia zwane też Epifania jest jednym z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół. To ono we wczesnym chrześcijaństwie obchodzone było jako święto Bożego Narodzenia. Święta te rozdzielono dopiero w końcu IV wieku. W PRL święto to aż do 1960 roku włącznie było dniem wolnym od pracy. Ponownie data ta w kalendarzu oznaczona jest kolorem czerwonym od roku 2011.
Suwalski orszak rozpoczął się na placu przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury, a zakończył w parku Konstytucji 3 Maja. Na trasie przemarszu zaprezentowano cztery sceny związane ze świętem:
1. EDYKT CEZARA AUGUSTA i DWÓR HERODA – organizator parafia Chrystusa Króla
2. DIABELSKIE SZTUCZKI. WALKA DOBRA ZE ZŁEM – organizator: parafia pw. św. Wojciecha, Szkoła Podstawowa nr 6 im. Aleksandry Kujałowicz
3. BRAMA DO NIEBA – organizator: parafia pw. św. Aleksandra
4. SZOPKA BETLEJEMSKA – organizator: parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
Fot. Marta Orłowska, Tadeusz Moćkun