Cyberprzestępcy, podszywając się pod właścicieli kont społecznościowych, wysyłają do ich znajomych wiadomości z prośbą o kody BLIK. W ten sposób 37-latka straciła 2200 złotych. Myślała, że pomaga znajomemu. Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść oszustom.
Do suwalskich policjantów zgÅ‚osiÅ‚a siÄ™ 37-latka. Kobieta poinformowaÅ‚a mundurowych, że zostaÅ‚a oszukana. Jak ustalili funkcjonariusze, ktoÅ› wÅ‚amaÅ‚ siÄ™ na konto spoÅ‚ecznoÅ›ciowe znajomego kobiety przebywajÄ…cego za granicÄ…, a nastÄ™pnie - podajÄ…c siÄ™ za niego - poprosiÅ‚ za poÅ›rednictwem komunikatora o opÅ‚acenie przesyÅ‚ki BLIK-iem. 37-latka, przekonana, że koresponduje z kolegÄ…, wygenerowaÅ‚a kod BLIK, który mu przesÅ‚aÅ‚a. ChwilÄ™ później, podczas rozmowy z prawdziwym znajomym okazaÅ‚o siÄ™, że ktoÅ› zhakowaÅ‚ jego konto i wysyÅ‚aÅ‚ proÅ›bÄ™ o blika. W wyniku oszustwa 37-latka straciÅ‚a 2200 zÅ‚otych.
Ostrzegamy! CzÄ™sto stosowanÄ… przez oszustów metodÄ… jest podszywanie siÄ™ pod znajomych na portalach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych i zwracanie siÄ™ z proÅ›bÄ… o pilnÄ… pożyczkÄ™. PrzestÄ™pcy proponujÄ… Å‚atwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie pÅ‚atnoÅ›ci elektronicznej. Przekazany kod wystarczy, by sprawca mógÅ‚ natychmiast wypÅ‚acić pieniÄ…dze. BÄ…dźmy czujni i nie dajmy siÄ™ zwieść pozorom.
Aby nie paść ofiarÄ… oszustów radzimy:
- weryfikować tożsamość osób, które wysyÅ‚ajÄ… do nas wiadomoÅ›ci z proÅ›bÄ… o pożyczkÄ™. Najpierw skontaktujmy siÄ™ z nimi telefonicznie i upewnijmy siÄ™, czy faktycznie to oni potrzebujÄ… tego rodzaju pomocy,
- nie kierujmy się pośpiechem, lecz zdrowym rozsądkiem,
- pamiÄ™tajmy również o stosowaniu silnych haseÅ‚, które zawierajÄ… maÅ‚e i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne,
- dodatkowÄ… ochronÄ… naszego konta może być dwuskÅ‚adnikowe uwierzytelnienie. WybierajÄ…c pytania bezpieczeÅ„stwa wybierzmy hasÅ‚o trudne do odgadniÄ™cia, na które tylko my znamy odpowiedź.
PamiÄ™tajmy również o tym, aby nigdy nie zapisywać hasÅ‚a w przeglÄ…darce internetowej.