Suwałki świętują 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji w mieście zorganizowano szereg wydarzeń. Są koncerty, wystawy, biegi, atrakcje dla dzieci i uroczystości oficjalne.
Te przedstawiciele władz samorządowych rozpoczęli rano od złożenia kwiatów pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej. Później w konkatedrze pw. św. Aleksandra została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, którą koncelebrował J.E. Ks. Biskup Jerzy Mazur, Biskup Ełcki. Po nabożeństwie uroczystości przeniosły się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz samorządowych i rządowych, kombatanci, przedstawiciele duchowieństwa, uczniowie, harcerze, przedstawiciele instytucji z miasta i regionu, Straż Miejska, Miejska Orkiestra Dęta, delegacja z miasta partnerskiego Mariampol i mieszkańcy miasta. Było wspólne śpiewanie hymnu narodowego, punktualnie w samo południe, w ramach akcji Niepodległa do hymnu, pieśni patriotycznych, modlitwa, przemówienia i złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przez liczne delegacje.
Głos zabrali: Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, Bożena Kamińska, poslanka PO, Anna Naszkiewicz, wicemarszałek Sejmiku Województwa Podlaskiego, Leszek Dec, radny sejmiku odczytał list Jarosława Zielińskiego, posła i sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, który tego dnia uczestniczyl w obchodach centralnych w Warszawie.
Prezydent Suwałk przedstawił rys historyczny wydarzeń sprzed stu lat. Mówił też konieczności pielęgnowania pamięci historycznej, zwłaszcza przekazywaniu jej młodemu pokoleniu.
- My Polacy winniśmy być wdzięczni wszystkim ojcom naszej Niepodległości z 1918 r. Marszałkowi za jego trud, poniewierkę, więzienie, walkę o niepodległość Polski i budowanie jej państwowości. Ale także: Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Paderewskiemu, Wincentemu Witosowi, Wojciechowi Korfantemu, Ignacemu Daszyńskiemu i wielu, wielu innym. Wtedy nasz naród zjednoczył się mimo różnych opcji politycznych. Nie kłócono się tak jak jest to dzisiaj. Myślą przewodnią była wolność. Pochylmy głowy nad ówczesnym społeczeństwem i oddajmy im pamięć. Nasz udział w uroczystości, modlitwa na Mszy św., wywieszenie flagi państwowej, zapalenie zniczy, czy złożenie kwiatów na mogiłach poległych za Ojczyznę lub w miejscach pamięci to uhonorowanie i cześć tym co walczyli o jej niepodległość. Byli to młodzi ludzie, a nawet chłopcy jak Orlęta Lwowskie, którzy za wolność oddali ofiarę swego młodego życia. Przekazujmy młodemu pokoleniu te fakty, aby nie poszły w zapomnienie i przybliżyły im wydarzenia z tego okresu. Zadbajmy o pamięć o tych, którym zawdzięczmy naszą wolność, a w szczególny sposób o wybitnej osobie Marszałka Józefa Piłsudskiego spoglądającego na nas z tego cokołu – przekonywał Czesław Renkiewicz.
Tę część obchodów zakończyły Biegi Niepodległości – Bieg Patriotów i Bieg Małych Patriotów, których uczestnicy tuż po godzinie 12.00 wyruszyli z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego do hali Ośrodka Sportu i Rekreacji.
To jeszcze nie koniec świętowania. Po południu w Suwalskim Ośrodku Kultury odbędą się koncerty Dumni z Niepodległej. Na scenie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” oraz Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Krzysztofa J. Kozakiewicza.
W hali OSiR odbywał się natomiast festyn niepodległościowy. Był turniej szachowy, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, animacje i zabawy dla dzieci, konkursy z nagrodami i tort urodzinowy.
O 19.00 w konkatedrze św. Aleksandra z koncertem organowym wystąpi suwalczanka Magdalena Lewoc. W programie utwory J.S. Bacha, F. Mendelssohna-Bartholdy’ego, J.K. Kuchařa, S. Karg-Elerta.
Miasto Suwałki, wzorem innych miast i gmin, od początku roku realizuje cykl wydarzeń w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pod wspólnym hasłem „Suwałki dla Niepodległej”. Intencją samorządu było zaangażowanie jak największej liczby mieszkańców, a także podkreślenie radosnego charakteru jubileuszu.
Suwalczanie z ogromnym zapałem włączyli się w ogólnopolskie działania dla Niepodległej, których zwieńczeniem były dzisiejsze obchody.
PROGRAM