Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Suwałkach poinformowało, że od 1 stycznia 2023 zmieni taryfę dla ciepła zatwierdzoną Decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Od Nowego Roku do 30 kwietnia 2023 r. poziom dotychczasowych cen i stawek opłat za energię cieplną wzrasta średnio o 17,1 proc.
- Po ostatniej, wrzeÅ›niowej podwyżce Å›rednio o 59 procent, mniej wiÄ™cej o tyle samo we wspólnocie mieszkaniowej, w której mieszkam wzrosÅ‚y zaliczki z tytuÅ‚u centralnego ogrzewania i podgrzania wody – mówi MichaÅ‚ BuczyÅ„ski, prezes PrzedsiÄ™biorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w SuwaÅ‚kach. – MyÅ›lÄ™, że i teraz spóÅ‚dzielnie mieszkaniowe i wspólnoty podwyższÄ… zaliczki w czynszach o te okoÅ‚o 17 procent. Nasi odbiorcy poczujÄ… podwyżki w poÅ‚owie lutego, kiedy otrzymajÄ… rozliczane już po nowemu faktury za faktycznie zużyte ciepÅ‚o w styczniu.
Prezes BuczyÅ„ski podkreÅ›la, że mimo kolejnej podwyżki, mieszkaÅ„ców SuwaÅ‚k nie obejmuje przyjÄ™te jesieniÄ… przez parlament wsparcie finansowe z tytuÅ‚u opÅ‚at za ciepÅ‚o, gdyż cena ciepÅ‚a wytworzonego w PEC w SuwaÅ‚kach nie przekracza ustalonego progu na poziomie 103,82 zÅ‚/GJ. Podwyżka, niestety, obciąży wiÄ™c klientów.
- SÄ… trzy gÅ‚ówne powody wprowadzenia tej podwyżki – mówi MichaÅ‚ BuczyÅ„ski, prezes suwalskiego PEC-u. – Po wybuchu wojny na Ukrainie i wprowadzeniu embarga na rosyjski wÄ™giel, ceny tego paliwa drastycznie wzrosÅ‚y. WiosnÄ… i latem kupowaliÅ›my na zimÄ™ wÄ™giel już nie po 350 zÅ‚, ale po 800-1800 zÅ‚ za tonÄ™. Nasza Å›rednia zakupowa wyniosÅ‚a ok. 1100 zÅ‚. Mocno podrożaÅ‚a też biomasa, czyli zrÄ™bki drewna. DziÄ™ki temu, że mamy też kocioÅ‚ na biomasÄ™, możemy mniej pÅ‚acić za prawa do emisji dwutlenku wÄ™gla, ale ceny uprawnieÅ„ ciÄ…gle rosnÄ… i jest to drugi powód wprowadzenia wyższych cen i stawek. Trzeci, to nowe rozporzÄ…dzenie Ministra Klimatu w sprawie szczegóÅ‚owych zasad ksztaÅ‚towania i kalkulacji taryf oraz rozliczeÅ„ z tytuÅ‚u zaopatrzenia w ciepÅ‚o, uwzglÄ™dniajÄ…ce w pewnym stopniu apele przedsiÄ™biorstw takich jak suwalski PEC - produkujÄ…cych w kogeneracji, czyli wytwarzajÄ…cych jednoczeÅ›nie ciepÅ‚o i energiÄ™ elektrycznÄ….
- Generalnie, kogeneracje sÄ… w fatalnej kondycji finansowej, ponieważ wskaźniki które publikuje prezes URE nie sÄ… w stanie przenieść nam kosztów funkcjonowania firmy tym bardziej w otoczeniu, z jakim mieliÅ›my do czynienia w tym roku – narzeka prezes BuczyÅ„ski. – Ceny paliw skoczyÅ‚y w skali, której wczeÅ›niej nie daÅ‚o siÄ™ przewidzieć. DziÄ™ki nowemu rozporzÄ…dzeniu Ministra Klimatu, od 1 stycznia do 30 kwietnia do ceny GJ ciepÅ‚a pochodzÄ…cego z kogeneracji możemy doliczać 22 zÅ‚.
Po wprowadzeniu nowej taryfy, znajdujÄ…cy siÄ™ w bardzo trudnej sytuacji finansowej PEC zÅ‚apie lekki oddech. Nie wiadomo, czy w przyszÅ‚ym roku, kiedy mieszkaÅ„cy SuwaÅ‚k nadal nie bÄ™dÄ… mogli korzystać z ustawowego wsparcia, znowu nie wystÄ…pi o podniesienie stawek. Znowu zaczęły rosnąć ceny za emisje CO2, nie wiadomo, co bÄ™dzie z cenami wÄ™gla i zrÄ™bków drewna. Pokażą je pierwsze miesiÄ…ce 2023 r., kiedy suwalskie przedsiÄ™biorstwo ogÅ‚osi przetargi na dostawÄ™ paliw. Zobaczymy, czy ceny paliwa wÄ™glowego, choć wciąż wysokie, bÄ™dÄ… niższe od tych szczytowych, jakie obowiÄ…zywaÅ‚y na krótko po wprowadzeniu sankcji na RosjÄ™ i embarga na sprowadzanie stamtÄ…d wÄ™gla.
- Jest dużo znaków zapytania, ale na pewno bÄ™dziemy musieli tak zarzÄ…dzać wynikiem, żeby z jednej strony nie pogrążyć finansowo firmy, a z drugiej nie zadziaÅ‚ać negatywnie w stosunku do naszych klientów – mówi MichaÅ‚ BuczyÅ„ski. - Nie zależy nam na tym, żeby „zdzierać skórÄ™” z odbiorców, bo przecież nie taka nasza rola, komunalnej spóÅ‚ki. DziaÅ‚amy na rynku lokalnym, mamy produkować i dostarczać do klienta ciepÅ‚o w dobrej cenie i tego bÄ™dziemy próbowali siÄ™ trzymać.
Wojciech Drażba
Fot. Suwalki24.pl