26.08.2016

Pierwszy dzwonek już w czwartek. Jakich zawodów chce się uczyć młodzież?

Technik mechatronik, technik ekonomista, monter i technik informatyk - takie zawody w tym roku najchętniej wybierali absolwenci gimnazjum. Pomimo wielu akcji promocyjnych, zainteresowaniem nie cieszył się zawód stolarza.

W nowym roku szkolnym w Zespole SzkóÅ‚ Technicznych przy ul. SejneÅ„skiej bÄ™dzie funkcjonować dziewięć klas pierwszych – sześć technikum oraz trzy klasy zasadniczej szkoÅ‚y zawodowej. NajwiÄ™cej chÄ™tnych chciaÅ‚o ksztaÅ‚cić siÄ™ w zawodzie technik mechatronik. Dlatego też nowym roku szkolnym w ZST bÄ™dÄ… funkcjonowaÅ‚y dwa takie oddziaÅ‚y. Natomiast nie bÄ™dzie klas technik urzÄ…dzeÅ„ sanitarnych i technik elektryk.

- Nie cieszyÅ‚y siÄ™ one zainteresowaniem. Zawsze staramy siÄ™ dostosować do potrzeb kandydatów. Na przykÅ‚ad rok temu absolwenci gimnazjum chcieli uczyć siÄ™ budownictwa. UtworzyliÅ›my wówczas dwie klasy technik budownictwa– mówi Anna MusiaÅ‚owicz, dyrektor ZespoÅ‚u SzkóÅ‚ Technicznych w SuwaÅ‚kach.

PozostaÅ‚e klasy pierwsze, które bÄ™dÄ… funkcjonowaÅ‚y w ZST w roku szkolnym 2016/2017, to: technik mechanik, technik budownictwa, technik urzÄ…dzeÅ„ i systemów energetyki odnawialnej, technik teleinformatyk, technik cyfrowych procesów graficznych, technik elektronik i technik energetyk. W niektórych klasach pozostaÅ‚y jeszcze pojedyncze miejsca wolne.

ChÄ™tni do nauki w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 3 w ZST najchÄ™tniej wybierali kierunki zwiÄ…zane z montażem - klasÄ™ monter zabudowy i robót wykoÅ„czeniowych w budownictwie, mechanik – monter maszyn i urzÄ…dzeÅ„, a także  monter konstrukcji budowlanych. Mniejszym zainteresowaniem cieszyÅ‚y siÄ™ natomiast klasy operator maszyn i urzÄ…dzeÅ„ do przetwórstwa tworzyw sztucznych i operator obrabiarek skrawajÄ…cych.

- W naszym zespole szkóÅ‚ funkcjonuje również klasa wielozawodowa. KsztaÅ‚cÄ… siÄ™ w niej m.in. przyszli cukiernicy, kucharze, murarze, sprzedawcy, Å›lusarze, wÄ™dliniarze. MÅ‚odzież wybiera naprawdÄ™ różnie – mówi A. MusiaÅ‚owicz.

Osoby dorosÅ‚e, które chciaÅ‚yby podnieść swoje kwalifikacje, zaprasza do nauki w trzyletnim wieczorowym lub zaocznym Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cym dla DorosÅ‚ych oraz w Szkole Policealnej nr 2. Tam można ksztaÅ‚cić siÄ™ w kierunku technik bezpieczeÅ„stwa i higieny pracy oraz technik administracji.

- A w Centrum KsztaÅ‚cenia Praktycznego już we wrzeÅ›niu ruszy kilkanaÅ›cie różnych kursów, min.: montaż i konserwacja maszyn i urzÄ…dzeÅ„ elektrycznych, urzÄ…dzeÅ„ mechatronicznych, montaż i obsÅ‚uga ukÅ‚adów automatyki przemysÅ‚owej i urzÄ…dzeÅ„ precyzyjnych, montaż systemów energetyki odnawialnej, drukowanie cyfrowe, wykonywanie robót zwiÄ…zanych z montażem i remontem sieci sanitarnych, rejestracja i obróbka obrazu – wylicza.

Duże zainteresowanie absolwentów gimnazjów wzbudziÅ‚ kierunek technik ekonomista w Zespole SzkóÅ‚ nr 4 (dawny „Ekonomiak”). PowstanÄ… tam trzy klasy pierwsze: technik ekonomista wÅ‚aÅ›nie, Å‚Ä…czona klasa technik hotelarstwa i technik obsÅ‚ugi turystycznej oraz także Å‚Ä…czona – technik żywienia i usÅ‚ug gastronomicznych i technik technologii żywnoÅ›ci. Nie bÄ™dzie pierwszej klasy technik handlowiec.

W Technikum nr 2 w Zespole SzkóÅ‚ nr 6 im. K. Brzostowskiego przy ul. Sikorskiego powodzeniem cieszyÅ‚a siÄ™ klasa technik informatyk.

- PowstanÄ… dwie takie klasy. W każdej jak dotÄ…d jest po 27 chÄ™tnych. Możemy jeszcze przyjąć po trzy osoby – mówi Anna Klimaszewska z sekretariatu ZS nr 6.

Kolejne klasy pierwsze w Technikum nr 2, to: technik pojazdów samochodowych (28 osób), klasa Å‚Ä…czona -  technik logistyk i technik spedytor oraz druga klasa Å‚Ä…czona - technik technologii drewna i technik organizacji reklamy. Uczniowie klas Å‚Ä…czonych bÄ™dÄ… razem uczyć siÄ™ przedmiotów ogólnoksztaÅ‚cÄ…cych, ale rozdzielać siÄ™ na zajÄ™cia praktyczne.

- Niestety, wbrew staraniom i oczekiwaniom wÅ‚adz miasta i suwalskich przedsiÄ™biorców, klasa technik technologii drewna nie cieszyÅ‚a siÄ™ dużym zainteresowaniem. Wszystko wskazuje na to, że od wrzeÅ›nia bÄ™dzie siÄ™ w niej uczyć 11 osób. O wyborze kierunku decydujÄ… jednak zainteresowania uczniów. Trzeba lubić pracÄ™ z drewnem – mówi Klimaszewska.

Także w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 2 w ZS nr 6 „stolarz” bÄ™dzie poÅ‚Ä…czony z „mechanikiem pojazdów samochodowych”. SzkoÅ‚a przy Sikorskiego  intensywnie opracowuje również oferty kursów dla osób, które chciaÅ‚yby nabyć nowe kwalifikacje.

Technikum nr 5 w Zespole SzkóÅ‚ Sióstr Salezjanek  powstanie jedna klasa - technik obsÅ‚ugi turystycznej z jÄ™zykiem angielskim i rosyjskim lub z angielskim i wÅ‚oskim. Nie bÄ™dzie klas pierwszych w zasadniczej szkole zawodowej. Już we wrzeÅ›niu grupa mÅ‚odzieży z tej szkoÅ‚y wyjedzie na trzy tygodnie praktyk do Irlandii. 

W Zespole SzkóÅ‚ Centrum KsztaÅ‚cenia Rolniczego przy ul. Ogrodowej od nowego roku szkolnego funkcjonować bÄ™dÄ… cztery klasy pierwsze, trzy technikum i jedna klasa zasadniczej szkoÅ‚y zawodowej.

- JeÅ›li chodzi o technikum, bÄ™dÄ… to klasy: technik rolnik, technik żywienia i usÅ‚ug gastronomicznych oraz technik architektury krajobrazu, natomiast klasa w szkole zawodowej bÄ™dzie poÅ‚Ä…czeniem dwóch zawodów – mechanik i operator maszyn rolniczych oraz kucharz – mówi Arkadiusz Stasiak, wicedyrektor szkoÅ‚y.

We wszystkich klasach są jeszcze miejsca wolne. W tym roku szkolnym w ZSCKR nie powstanie klasa technik turystyki wiejskiej. Nie cieszyła się zainteresowaniem. W klasie technik rolnik będzie uczyć się jedna dziewczyna.

Technikum ZakÅ‚adu Doskonalenia Zawodowego w BiaÅ‚ymstoku z siedzibÄ… przy ul. KoÅ›ciuszki w SuwaÅ‚kach prowadziÅ‚o nabór do dwóch klas – technik informatyk i technik usÅ‚ug fryzjerskich.

 (just)

Fot. ZS nr 6 w Suwałkach

 

[27.07.2016] Nabór do szkóÅ‚ ponadgimnazjalnych. W I, II i III LO nieliczne miejsca wolne

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie