Trzydniowe spotkania z tradycyjnymi pieśniami polsko-litewskiego pogranicza odbędą się w połowie listopada w Suwalskim Ośrodku Kultury. Trwają zapisy na warsztaty które poprowadzi Józef Murawski z Zespołem Pogranicze z Szypliszk.
W koncercie finałowym, oprócz Pogranicza i uczestników warsztatów, wystąpią także suwalscy laureaci 55. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.
Ideą przyświecającą spotkaniom "Na Styku Kultur" jest promocja i upowszechnianie muzycznej wielokulturowości pogranicza. Suwalszczyzna jest krainą zróżnicowaną etnicznie i narodowościowo. Warsztaty tradycyjnych pieśni polsko-litewskiego pogranicza to spotkanie z dziedzictwem kulturowym naszej małej ojczyzny.
Listopadowe spotkanie z cyklu „Na styku kultur", poświęcone będzie tradycyjnym pieśniom polsko-litewskiego pogranicza. W ramach wydarzenia planowane są trzydniowe warsztaty pieśni (12-14.11.2021), które poprowadzi Józef Murawski, laureat Nagrody Kolberga 2009, artysta i animator folkloru muzycznego, śpiewu, tańca i obrzędowości na obszarze kulturowego pogranicza polsko-litewskiego. Towarzyszyć mu będą śpiewacy z Zespołu Ludowego POGRANICZE, którym kieruje.
Podsumowaniem spotkań warsztatowych będzie koncert finałowy. W niedzielę, 14 listopada o godz. 17.00, na Sali Kameralnej Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Papieża Jana Pawła II 5 uczestnicy warsztatów wystąpią z zespołem POGRANICZE i suwalskimi laureatami 55. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.
Wydarzenie odbędzie się w Sali Kameralnej Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Papieża Jana Pawła II 5 w Suwałkach. Bilety na trzydniowe warsztaty pieśni (12-14.11.2021) i koncert finałowy (14.11.2021, godz. 17.00) są dostępne w sprzedaży online i w kasie biletowej SOK. Liczba miejsc ograniczona. Wydarzenie realizowane w aktualnym reżimie sanitarnym.
Józef Murawski jest twórcą ludowym specjalizującym się w dziedzinie folkloru muzycznego, tanecznego i obrzędowości obszaru kulturowego pogranicza polsko-litewskiego. Pochodzi z rodziny, która od pokoleń słynęła z cenionych w okolicy śpiewaków; śpiewali na weselach, pogrzebach, w chórach kościelnych czy teatrach wiejskich działających w ramach Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Od najmłodszych lat interesował się rodzimym folklorem, zbierał stare pieśni, uczył się śpiewać i tańczyć. Wiedzę na temat tradycji oraz lokalnej obrzędowości zdobywał rozmawiając ze starszymi ludźmi, którzy dbali o pamięć miejscowych zwyczajów. Z wielkim zaangażowaniem działa w Gminnym Ośrodku Kultury w Szypliszkach. Od 1987 r. jest kierownikiem zespołu POGRANICZE w Szypliszkach. W 2018 r. został uhonorowany Dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej.
Zespół ludowy POGRANICZE z Szypliszk jest nierozerwalnie związany z tradycją Suwalszczyzny. Tworzą go wielopokoleniowe rodziny. W 2021 roku zespół świętował jubileusz 40-lecia istnienia. W ciągu czterech dekad w zespole występowało ponad 120 osób. Zespół powstał w 1981 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Szypliszkach. Inicjatorką utworzenia zespołu była ówczesna dyrektor GOK-u Waldemara Malinowska. Początkowo repertuar zespołu składał się głównie z pieśni patriotycznych, wojskowych i ludowych. Od 1987 r. kierownikiem zespołu jest Józef Murawski, a zespół zespół wykonuje tylko pieśni z pogranicza polsko-litewskiego. Od początku istnienia zespół śpiewa wielogłosem, czyli manierą charakterystyczną dla tego konkretnego obszaru Suwalszczyzny (w Polsce jest to drugi po Podhalu region, gdzie występuje wielogłos, choć całkowicie odmienny od podhalańskiego).