06.03.2023

Placem zabaw jest las i łąka. Leśne Przedszkole pod Suwałkami zaprasza [zdjęcia]

Trwa nabór do przedszkoli. Oprócz tych tradycyjnych mieszkańcy Suwałk i okolic mogą wybrać dla swoich dzieci Leśne Przedszkole w Krzywem. Innowacyjny projekt edukacyjny inspirowany skandynawskimi leśnymi przedszkolami funkcjonuje od ponad roku.

Rok temu powstaÅ‚o innowacyjne miejsce dla dzieci- „LeÅ›ne przedszkole”. To alternatywa dla przedszkola. Zaledwie kilka minut od miasta, w miejscowoÅ›ci Krzywe mieÅ›ci siÄ™ „LeÅ›na Baza”. Miejsce powstaÅ‚o dziÄ™ki pomocy Wójta Gminy SuwaÅ‚ki.

Projekt „LeÅ›ne przedszkole”  prowadzi Stowarzyszenie rodziców z SuwaÅ‚k- Stowarzyszenie Komitywa, które od kilku lat tworzy w SuwaÅ‚kach miejsce przyjazne rodzinom, rodzicom z maÅ‚ymi dziećmi oraz spodziewajÄ…cych siÄ™ potomstwa – Suwalski Klub Rodziców. Prowadzone dziaÅ‚ania, wiedza zakresu rozwoju dziecka, Å›wiadomość otaczajÄ…cego Å›wiata a przede wszystkim wÅ‚asne dzieci i potrzeba stworzenia miejsca najlepiej odpowiadajÄ…cego na potrzeby dziecka, inspirowaÅ‚y i skÅ‚oniÅ‚y czÅ‚onków do podjÄ™cia decyzji o stworzeniu miejsca innego niż wszystkie. Miejsca otwartego na potrzeby dziecka, w bliskim kontakcie z naturÄ…. ZakÅ‚adajÄ…c LeÅ›nÄ… BazÄ™ Stowarzyszenie inspirowaÅ‚o siÄ™ skandynawskimi leÅ›nymi przedszkolami oraz korzystaÅ‚o ze wsparcia Polskiego Instytutu Przedszkoli LeÅ›nych. Idea (forma) leÅ›nych przedszkoli jest powszechna w wielu krajach, takich jak: Niemcy, Czechy, Szwajcaria, Litwa, Szwecja, Norwegia, Finlandia. W naszym kraju widać zainteresowanie i rozwój leÅ›nych inicjatyw. PowstajÄ… nawet leÅ›ne szkoÅ‚y. Historia leÅ›nych przedszkoli w Polsce zaczęła siÄ™ caÅ‚kiem niedaleko, w BiaÅ‚ymstoku. To tam powstaÅ‚o pierwsze leÅ›ne przedszkole- Puszczyk. Przedszkole zaczynaÅ‚o z trójkÄ… dzieci w 2015 roku a obecnie każdego roku na jedno miejsce przypada 30 kandydatów. Åšwiadomość ekologiczna oraz wpÅ‚yw natury na zdrowie  wzrasta i co raz wiÄ™cej rodziców szuka miejsca dla swoich pociech, w bliskim kontakcie z naturÄ…. Rok temu, kiedy powstaÅ‚a LeÅ›na Baza, grupa liczyÅ‚a 6 dzieci, w kolejnych miesiÄ…cach doÅ‚Ä…czaÅ‚y nastÄ™pne dzieci. Obecnie grupa liczy 12 dzieci. Dla dzieci z LeÅ›nej Bazy las i Å‚Ä…ka to niekoÅ„czÄ…cy siÄ™ plac zabaw. Niezwykle kreatywny i edukacyjny. Bycie w przyrodzie  rozwija dzieci we wszystkich strefach: emocjonalnej, poznawczej, ruchowej, spoÅ‚ecznej. Przebywanie na Å‚onie natury zapewnia optymalnÄ… stymulacjÄ™ zmysÅ‚ów                i wspiera integracjÄ™ sensorycznÄ…, umożliwia zdrowy rozwój oraz wspiera nabywanie odpornoÅ›ci, tak ważnej w obecnych czasach.

Czym siÄ™ różni leÅ›ne przedszkole od zwykÅ‚ego przedszkola?

Przede wszystkim tym, iż dzieci majÄ… nieograniczony dostÄ™p do przebywania na Å›wieżym powietrzu. WiosnÄ…, latem czy jesieniÄ… wiÄ™kszość zajęć prowadzona jest na dworze. ZimÄ…, w zależnoÅ›ci od warunków, czas na dworze dostosowany jest do potrzeb i możliwoÅ›ci dzieci.  LeÅ›ne przedszkola majÄ… zawsze ciepÅ‚e schronienie w postaci domku, jurty czy namiotu sferycznego, gdzie można siÄ™ ogrzać, przebrać, poprowadzić zajÄ™cia. W LeÅ›nej Bazie w Krzywym jest to ogrzewany namiot sferyczny. W Å›rodku dzieci majÄ… swoje szuflady z zestawem ubraÅ„ na zmianÄ™. Szczególnie w zimÄ™, przyda siÄ™ dodatkowa warstwa ubraÅ„ czy zapasowe rÄ™kawiczki kiedy jedne przemoknÄ…. PodążajÄ…c za skandynawskim powiedzeniem „nie ma zÅ‚ej pogody, sÄ… tylko nieodpowiednio dobrane ubrania” niezależnie od pogody dzieci bawiÄ… siÄ™ na dworze. W przedszkolach leÅ›nych rezygnuje siÄ™ z zabawek na rzecz rozwijania kreatywnoÅ›ci. AlternatywÄ… dla powyższych jest sama natura, tj. szyszki, kamienie, piach, patyki a zimÄ… Å›nieg oraz pieÅ„ki, szaÅ‚asy, liny, kuchnie bÅ‚otne i konstrukcje, które zaproponujÄ… dzieci. Każdy element jest przeznaczony do wielu czynnoÅ›ci, kreatorami zabaw i pomysÅ‚ów sÄ… dzieci. SÄ… to tak zwane konstrukcje otwarte.

 

Dlaczego leśne przedszkole?

Stowarzyszenie analizujÄ…c  wyniki badaÅ„ oraz literaturÄ™ z zakresu zdrowia i rozwoju dziecka nie miaÅ‚o wÄ…tpliwoÅ›ci, że najlepszym miejscem dla dzieci jest natura.  SpÄ™dzanie czasu na Å‚onie natury przynosi korzyÅ›ci psychiczne i fizyczne. Brak bezpoÅ›redniego kontaktu z naturÄ… prowadzi do nieprawidÅ‚owoÅ›ci, zaburzeÅ„ a nawet poważnych chorób zagrażajÄ…cych ich życiu. Richard Louv w książce „Ostatnie dziecko lasu” analizuje badania i stwarza okreÅ›lenie „zespóÅ‚ deficytu natury” na szereg zaburzeÅ„ zwiÄ…zanych z brakiem kontaktu z przyrodÄ…. WedÅ‚ug Louva brak kontaktu z naturÄ… jest odpowiedzialny miÄ™dzy innymi za: otyÅ‚ość, choroby serca, depresjÄ™, zaburzenia psychiczne, deficyty uwagi i koncentracji, stres, zaburzenia zachowania, ADHD, nadpobudliwość, zaburzenia lÄ™kowe. Dzieci coraz częściej unikajÄ… kontaktu  przyrodÄ…, gdyż atrakcyjność tego, co otacza je w domu, wydaje siÄ™ im dużo wyższa. I tu warto dzieciom pokazać, że można inaczej. Pokazać zabawy podwórkowe, pozwolić siÄ™ wybrudzić, wykrzyczeć, wybiegać do woli. Niestety, dane dotyczÄ…ce stanu zaspokojenia „gÅ‚odu ruchu” przez polskie dzieci sÄ… zatrważajÄ…ce. Tylko co piÄ…te dziecko w naszym kraju speÅ‚nia kryteria Åšwiatowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczÄ…ce codziennej aktywnoÅ›ci fizycznej, tymczasem jest ona jednym z najsilniejszych bodźców modelujÄ…cych neuroplastyczność mózgu. Co raz częściej jako przyczynÄ™ depresji czy innych zaburzeÅ„ psychicznych odnajduje  siÄ™ w braku ruchu na Å›wieżym powietrzu. Las to przestrzeÅ„ do dużej aktywnoÅ›ci ruchowej. Poprzez ruch- wspinanie siÄ™, podnoszenie gaÅ‚Ä™zi, skoki przez przeszkody, chodzenie po nierównym terenie- dochodzi do budowania tężyzny fizycznej. Zabawa to instynktowne zapewnienie optymalnego rozwoju ciaÅ‚a a co za tym idzie rozwoju mózgu. Swobodny ruch i spontaniczna zabawa sÄ… kluczowe dla rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym. Dzieci uczÄ… siÄ™ przez doÅ›wiadczanie a kontakt z naturÄ… sprawia, że rozwijajÄ… zdolnoÅ›ci logicznego myÅ›lenia, przewidywania konsekwencji i planowania – umiejÄ™tnoÅ›ci, z których bÄ™dÄ… korzystać przez resztÄ™ życia. Edukacja masowa w obecnej formie nie sÅ‚uży dzieciom, nie rozwija podstawowych kompetencji przyszÅ‚oÅ›ci. Dlatego ważne jest, aby edukacja naturalna docieraÅ‚a do wszystkich placówek, a przedszkola leÅ›ne sÄ… przykÅ‚adem i punktem wyjÅ›cia do zmian w systemie edukacji w Polsce. W dzisiejszej tradycyjnej edukacji dzieci uczÄ… siÄ™ faktów, umiejÄ™tnoÅ›ci, które już nie istniejÄ…. Ma to niewiele wspólnego z kreatywnoÅ›ciÄ…, innowacyjnoÅ›ciÄ…  czy umiejÄ™tnoÅ›ciami emocjonalno-socjalnymi.

Przedszkole leÅ›ne to miejsce, w którym dzieci wychowywane sÄ… w zgodzie  z naturÄ… i jej cyklicznoÅ›ciÄ…. To realna odpowiedź na syndrom deficytu natury.

A co z edukacjÄ…? Czy dzieci tylko biegajÄ… i wspinajÄ… siÄ™ na drzewa?

W „LeÅ›nej Bazie” realizowany jest program „Przedszkolak w lesie”, opracowany przez Polski Instytut Przedszkoli LeÅ›nych. To program dostosowany do warunków w plenerze. WiÄ™kszość zajęć doskonale można zrealizować poza budynkiem. W leÅ›nej edukacji ważny jest rozwój holistyczny dziecka. Dzieci doskonale rozwijajÄ… siÄ™ w sferze ruchowej, emocjonalnej, spoÅ‚ecznej i poznawczej. Dzieci uczÄ… siÄ™ wszÄ™dzie i wszystkiego a w naturze pojawia siÄ™ mnóstwo okazji pedagogicznych. Tak wiele rzeczy inspiruje dzieci, pobudza do rozmowy, poszukiwaÅ„, dyskusji. LeÅ›ny nauczyciel towarzyszy w tym dziecku a nie nadzoruje, traktuje mÅ‚odego czÅ‚owieka z szacunkiem, jest wsparciem, nie ocenia. A po dawce ruchu na Å›wieżym powietrzu dzieci ze skupieniem siadajÄ… do stolików w ciepÅ‚ym namiocie sferycznym, zagÅ‚Ä™biajÄ… siÄ™ w pracy twórczej czy zajÄ™ciach edukacyjnych.

Leśna Baza zaprasza

W leÅ›nej Bazie proces rekrutacji trwa przez caÅ‚y rok. Jeżeli jest wolne miejsce, można doÅ‚Ä…czyć do grupy.  W grupie sÄ… jeszcze ostatnie wolne miejsca. Grupa jest mieszana wiekowo (dzieci od 3 do 6 lat). Przebywanie w grupie różnowiekowej korzystnie wpÅ‚ywa na dzieci. Dzieci w naturalny sposób uczÄ… siÄ™ empatii, starsze pomagajÄ… mÅ‚odszym, mÅ‚odsze uczÄ… siÄ™ od starszaków, chÄ™tnie je naÅ›ladujÄ…c. Porównywanie czy rywalizacja nie ma tu znaczenia, liczy siÄ™ wspóÅ‚praca.

LeÅ›na Baza to miejsce otwarte na potrzeby dziecka, ruch, Å›piew, Å›miech czy dzikie zabawy podwórkowe. Dzieci uczÄ… siÄ™ samodzielnoÅ›ci i odpowiedzialnoÅ›ci za siebie, za innych, za przyrodÄ™. Każdy dzieÅ„ ma swój rytm, dzieci wiedzÄ… co po sobie nastÄ™puje. W poniedziaÅ‚ek losujÄ… dyżury, czyli zajÄ™cia, którymi siÄ™ zajmujÄ…. PomagajÄ… sobie wzajemnie. W LeÅ›nej Bazie budowana jest spoÅ‚eczność dzieci i rodziców. Aby każdy czuÅ‚ siÄ™ ważny i potrzebny. A wszystko w otoczeniu przyrody o ogromnej mocy terapeutycznej. Dzieci mogÄ… mieć szczęśliwe dzieciÅ„stwo. Pozwólmy im siÄ™ ubrudzić, wyszaleć na podwórku. DodatkowÄ… korzyÅ›ciÄ… jest pokochanie przyrody, oswojenie siÄ™ z niÄ… a w przyszÅ‚oÅ›ci dbaÅ‚ość o naturÄ™, o ZiemiÄ™.

Zapraszamy do Leśnej Bazy w Krzywem.

udostępnij na fabebook
07.03.2023, 07:33:09

Ewa

Bardzo dobry sposób na dzieci. Kontakt z zabawą na świeżym powietrzu gdzie mozna się pobrudzić nawet w blocie. To prawdziwe dzieciństwo ktorego brakuje w miescie . Dobrze że ktoś o ttm pomyślał. Pozdrawiam

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.15.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
15.01.2025

MAGAZYNIER

15.01.2025

SPRZEDAWCA

Dodaj nowe og³oszenie