W miniony poniedziałek na jednym z suwalskich osiedli doszło do śmiertelnego porażenia prądem. 15- letnia Gabrysia, uczennica jednego z miejscowych gimnazjów, najprawdopodobniej tuż po kąpieli, dotknęła mokrą ręką pralki.
Została porażona prądem. Zginęła na miejscu, a jej ciało znalazła sześcioletnia siostra. Wczoraj odbył się pogrzeb dziewczyny.
Sprawą zajęła się suwalska prokuratura. Biegli wyjaśniają, jak doszło do tragedii. Wiadomo, że w chwili, gdy dziewczyna korzystała z łazienki, pralka była włączona do gniazdka, ale nie pracowała.
- Nawet jeÅ›li pralka nie praÅ‚a i nie byÅ‚ ustawiony programator prania, ale wtyczka byÅ‚a w gniazdku, do urzÄ…dzenia dochodziÅ‚o napiÄ™cie – mówi Jerzy Grygoruk, inżynier elektryk, zastÄ™pca dyrektora ZespoÅ‚u SzkóÅ‚ Technicznych w SuwaÅ‚kach.
- Na obudowie mogÅ‚o dochodzić do tak zwanego „przebicia”. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka: gniazdko mogÅ‚o nie posiadać tak zwanych wÄ…sów, zerowanie ochronne mogÅ‚o być nieskuteczne, bolec gniazdka, do którego podÅ‚Ä…cza siÄ™ uziemienie, mógÅ‚ nie zostać podÅ‚Ä…czony lub pralka nie byÅ‚a wyzerowana. To ostatnie jednak z dużym prawdopodobieÅ„stwem wykluczam, ponieważ obecnie o wyzerowanie automatów obligatoryjnie dbajÄ… producenci – wyjaÅ›nia Grygoruk.
- SprawÄ… zajmujÄ… siÄ™ biegli. UstalÄ…, co zostaÅ‚o źle podÅ‚Ä…czone i przez kogo – mówi Ryszard Tomkiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury OkrÄ™gowej w SuwaÅ‚kach.
Wiadomo, że w mieszkaniu niedawno odbyÅ‚ siÄ™ remont. Być może winny jest fachowiec, który podÅ‚Ä…czaÅ‚ gniazdko. JeÅ›li tak, za nieumyÅ›lne spowodowanie Å›mierci grozi mu do 5 lat wiÄ™zienia.
- Może tak być, ale nie musi. Dużo zależy od tego, jaki byÅ‚ stan caÅ‚ej instalacji elektrycznej – tÅ‚umaczy inżynier.
- Zastanawia mnie, dlaczego nie zadziaÅ‚aÅ‚y zabezpieczenia. Gdy coÅ› jest nie tak, powinny natychmiast zareagować wyÅ‚Ä…czniki różnicowo-prÄ…dowe. Nawet jeÅ›li dziewczyna dotknęła źle podÅ‚Ä…czonej pralki, zabezpieczenia w uÅ‚amku sekundy powinny wyÅ‚Ä…czyć dopÅ‚yw prÄ…du i nawet nie zdążyÅ‚aby poczuć „kopniÄ™cia” – wyjaÅ›nia.
Niestety, kiedyÅ› obowiÄ…zywaÅ‚y inne przepisy i w starszych domach czy blokach instalacje elektryczne nie sÄ… wyposażone w bezpieczniki rozÅ‚Ä…czajÄ…ce obwód prÄ…du w razie awarii.
Z prÄ…dem nie ma żartów. Jest bardzo niebezpieczny.
- Jestem inżynierem elektrykiem, ale otwarcie przyznajÄ™, że bojÄ™ siÄ™ prÄ…du. Osoby, które nie znajÄ… siÄ™ na rzeczy, nie powinny w ogóle podejmować siÄ™ podÅ‚Ä…czania gniazdek czy kontaktów – mówi.
Każdego roku w Polsce dochodzi do około 140 porażeń prądem. Wiele z nich kończy się śmiercią lub trwałym kalectwem. Urządzenia elektryczne powinny być podłączane przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym musi być zaprojektowana i wykonana zgodnie z przepisami. Ponadto, musi być odpowiednio zabezpieczona, zwłaszcza w warunkach środowiskowych o zwiększonym zagrożeniu, czyli takich jak: łazienki, natryski, czy sauny, gniazdka powinny być obowiązkowo wyposażone w specjalną plastikową osłonę, tzw. klapkę bryzgoszczelną.
Fot. dobrodzien.home.pl
(just)