24 sierpnia 1919 r. jest ważną datą na kartach historii Suwałk. To dopiero wtedy miasto odzyskało wolność wraz z wkroczeniem oddziału 41. Suwalskiego Pułku Piechoty.
Z okazji 102. rocznicy, przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego miała miejsce uroczystość upamiętniająca to wydarzenie.
Prezydent Miasta Czesław Renkiewicz w swoim przemówieniu przypomniał o okolicznościach wyzwolenia Suwałk, wspomniał głównych „architektów” naszej wolności: Walerego Romana, Aleksandra Putrę oraz ks. Stanisława Szczęsnowicza. Podkreślił, że spotykamy się w tym miejscu, aby oddać cześć i przypomnieć, komu zawdzięczamy wolność oraz zastanowić się nad tym, co możemy zrobić, aby w przyszłości niepodległość zachować. Należy pamiętać, edukować, bo to co było dane kiedyś, nie znaczy, że jest dane na zawsze. Podziękował środowiskom, które pielęgnują postawy patriotyczne. Dziękując za udział w uroczystościach, zachęcił do uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach upamiętniających trudne rocznice – 1 i 17 września.
Głos także zabrał poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński, który podkreślił, ze wolność nie przyszła jednego dnia, a trzeba było na nią czekać prawie 150 lat. Zacytował słowa Georga Byrona „Walka o wolność, gdy się raz zaczyna, Z ojca krwią spada dziedzictwem na syna”. Zaznaczył, że wartością nie do przecenienia jest suwerenność, a niepodległością należy się cieszyć i jej nie zmarnować.
Po przemówieniach nastąpiła modlitwa odprawiona przez księdza kanonika doktora Antoniego Skowrońskiego, nowego proboszcza parafii pw. św. Aleksandra w Suwałkach.
Punktem kulminacyjnym było złożenie wieńców pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przez zaproszonych gości reprezentujących: kombatantów, władze samorządowe miasta, powiatu oraz gminy Suwałki, przedstawicieli służb mundurowych, a także placówek oświatowych i instytucji kultury.
Prezydent Czesław Renkiewicz, wraz ze swoim zastępcą Romanem Rynkowskim i przewodniczącym Rady Miejskiej Zdzisławem Przełomcem, złożył wieniec także pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu przy ulicy Bakałarzewskiej.
Źródło: UM Suwałki