Suwalscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami urzędu celnego i straży granicznej przejęli rekordowy transport różnego rodzaju towarów z podrobionymi znakami towarowymi uznanych światowych marek. Straty pokrzywdzonych firm szacuje się na kwotę nie mniejszą niż 1 260 000 złotych.
We wtorek mundurowi z WydziaÅ‚u do Walki z PrzestÄ™pczoÅ›ciÄ… GospodarczÄ… Komendy Miejskiej Policji w SuwaÅ‚kach, wspóÅ‚pracujÄ…c z funkcjonariuszami UrzÄ™du Celnego w SuwaÅ‚kach i Straży Granicznej w Augustowie, prowadzili wspólne dziaÅ‚ania na drodze krajowej nr 8. Po godzinie 8.00, na terenie gminy Szypliszki, zatrzymali do kontroli przejeżdżajÄ…cego tamtÄ™dy mercedesa.
- W samochodzie, którym kierowaÅ‚ 56-latek, mundurowi znaleźli kilkadziesiÄ…t sztuk różnego rodzaju odzieży z podrobionymi znakami towarowymi uznanych Å›wiatowych marek. W zwiÄ…zku z tym, jeszcze tego samego dnia, policjanci wraz z celnikami i strażnikami granicznymi wkroczyli na teren jednej z posesji w Olecku, użytkowanej przez zatrzymanego 56-latka. Jak wynikaÅ‚o z ustaleÅ„ mundurowych, także i tam mógÅ‚ znajdować siÄ™ nielegalny towar. Ich przypuszczenia siÄ™ potwierdziÅ‚y. W jednym z pomieszczeÅ„ gospodarczych funkcjonariusze zabezpieczyli kolejne elementy garderoby, obuwie oraz galanteriÄ™ i kosmetyki także z zastrzeżonymi znakami towarowymi ekskluzywnych Å›wiatowych marek – informuje Eliza Sawko, oficer prasowy policji w SuwaÅ‚kach.
PeÅ‚nomocnik reprezentujÄ…cy pokrzywdzonych producentów już wstÄ™pnie oszacowaÅ‚ straty na kwotÄ™ nie mniejszÄ… niż 1 260 000 zÅ‚otych. Teraz policjanci wyjaÅ›niajÄ… okolicznoÅ›ci tej sprawy.
Za wprowadzenie do obrotu towarów oznaczonych podrobionym znakiem towarowym lub oznaczanie takim znakiem towarów, ustawa „Prawo wÅ‚asnoÅ›ci przemysÅ‚owej” przewiduje grzywnÄ™, karÄ™ ograniczenia wolnoÅ›ci albo pozbawienia wolnoÅ›ci do lat dwóch. Jeżeli natomiast sprawca uczyniÅ‚ sobie z popeÅ‚nienia tego przestÄ™pstwa staÅ‚e źródÅ‚o dochodu albo dopuszcza siÄ™ tego przestÄ™pstwa w stosunku do towaru o znacznej wartoÅ›ci, podlega karze pozbawienia wolnoÅ›ci nawet do 5 lat.