Ponad 15 tys. uczniów wzięło udział w lekcjach szkolnych dotyczących prądu elektrycznego, które sami przygotowali. W gronie najbardziej pomysłowych i nagrodzonych znaleźli się uczniowie z klasy II e i pani Dorota Cyran ze Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Suwałkach.
To dziÄ™ki nim miasto z dwudniowÄ… wizytÄ… odwiedzi mobilne centrum nauki „Planeta Energii", w którym dzieci bÄ™dÄ… sterować elektrowniÄ… wiatrowÄ…, dowiedzÄ… siÄ™ jak wytworzyć prÄ…d z cytryny i dlaczego elektryzujÄ… siÄ™ wÅ‚osy na gÅ‚owie.
UdziaÅ‚ w konkursie „Planeta Energii" to okazja do przeprowadzenia atrakcyjnych i nieszablonowych zajęć. Skorzystali z niej kreatywni nauczyciele, tacy jak pani Dorota Cyran z SP nr 11 z OddziaÅ‚ami Integracyjnymi w SuwaÅ‚kach, pod której okiem powstaÅ‚y niecodzienne projekty. Uczniowie z klasy II e m.in. odbyli wycieczkÄ™ na farmÄ™ wiatrowÄ…. NastÄ™pnie odwiedzili miejscowÄ… interaktywnÄ… placówkÄ™ dydaktycznÄ…, w której podczas zajęć konstruowali model wiatraka i zdobywali wiedzÄ™ o odnawialnych źródÅ‚ach energii. DrugoklasiÅ›ci przeprowadzali też różne doÅ›wiadczenia, np. z dynamo. Kolejnym krokiem byÅ‚o poznanie żarówek, ich rodzajów i poziomów energooszczÄ™dnoÅ›ci. NajmÅ‚odsi dowiedzieli siÄ™ także dlaczego należy oddawać je do specjalnych punktów zbiórki. Dzieci zostaÅ‚y również zaproszone do lokalnej rozgÅ‚oÅ›ni radiowej, gdzie wzięły udziaÅ‚ w audycji pt. „Planeta Energii", podczas której dzieliÅ‚y siÄ™ ze sÅ‚uchaczami wiedzÄ… o prÄ…dzie.
- UdziaÅ‚ w konkursie „Planeta Energii" okazaÅ‚ siÄ™ Å›wietnÄ… okazjÄ… do tego, aby zaciekawić dzieci Å›wiatem energii elektrycznej. DziÄ™ki udostÄ™pnionym i doskonale opracowanym scenariuszom lekcji, moi jeszcze mali przyszli „naukowcy", chÄ™tnie zdobywali wiedzÄ™ o urzÄ…dzeniach elektrycznych oraz o bezpiecznym i rozsÄ…dnym korzystaniu z prÄ…du oraz poznawali proekologiczne zachowania i postawy. Lekcje na trudne tematy, np. takie jak prÄ…d, mogÄ… być interesujÄ…ce i rozbudzać ciekawość wÅ›ród najmÅ‚odszych dzieci, jeÅ›li przeprowadza siÄ™ je z pasjÄ… i zaangażowaniem – mówi pani Dorota Cyran, nauczycielka ze SzkoÅ‚y Podstawowej nr 11 z OddziaÅ‚ami Integracyjnymi w SuwaÅ‚kach. - Z niecierpliwoÅ›ciÄ… i olbrzymiÄ… ciekawoÅ›ciÄ… oczekujemy na wizytÄ™ mobilnego centrum nauki „Planeta Energii".
Miasteczko, w którym wÅ‚osy stajÄ… na gÅ‚owie
W miasteczku „Planeta Energii", które odwiedzi zwyciÄ™zców, w tym SuwaÅ‚ki, dzieci zobaczÄ… kosmiczny Energobus – laboratorium na kóÅ‚kach, fascynujÄ…ce eksperymenty i doÅ›wiadczenia, film 3D oraz wezmÄ… udziaÅ‚ w multimedialnych zabawach i quizach z nagrodami. BÄ™dÄ… mogÅ‚y odwiedzić „Åšwiat wtyczek elektrycznych", gdzie poznaje siÄ™ wtyczki z caÅ‚ego Å›wiata czy przejść labirynt elektryczny. W miasteczku dzieci znajdÄ… także mnóstwo niecodziennych eksponatów, takich jak m.in. kula plazmowa (która pokazuje widowiskowe efekty wywoÅ‚ywane przez wysokie napiÄ™cie), induktor Ruhmkorffa (który generuje miniaturowe „pioruny") czy maszyna elektrostatyczna (elektryzujÄ… siÄ™ od niej wÅ‚osy). Miasteczko mogÄ… odwiedzać nie tylko laureaci konkursu, ale wszyscy mieszkaÅ„cy. Szczególnie gorÄ…co Grupa Energa zaprasza dzieci, dla których przygotowaÅ‚a najwiÄ™cej atrakcji.
Nietypowo o energii
Nauczyciele klas I-III, którzy przeprowadzajÄ… z dziećmi lekcje szkolne na temat energii elektrycznej, pracujÄ… w oparciu o program i materiaÅ‚y przygotowane przez GrupÄ™ Energa. Na ich podstawie w szkoÅ‚ach prowadzone sÄ… nietypowe zajÄ™cia, inspirowane tematem energii elektrycznej, a dzieci poprzez doÅ›wiadczenia i zabawÄ™ zdobywajÄ… wiedzÄ™.
– Nawet najmÅ‚odszych uczniów można zainteresować trudnymi tematami i naukami Å›cisÅ‚ymi, o ile sÄ… im one podane w przystÄ™pny sposób. PrÄ…d elektryczny, urzÄ…dzenia elektryczne towarzyszÄ… każdemu z nas, w tym także naszym dzieciom, na każdym kroku. Czy możemy zatem pozwolić sobie na to, by najmÅ‚odsi nie mieli wiedzy o ich dziaÅ‚aniu i bezpiecznym użytkowaniu? W „Planecie Energii" uczymy przez zabawÄ™ i bawimy siÄ™ uczÄ…c. A nauczyciele potwierdzajÄ…, że sposób w jaki to robimy jest skuteczny – mówi Tomasz Rożek, fizyk, popularyzator nauki i ambasador programu „Planeta Energii".
ZwyciÄ™skie klasy zostanÄ… nagrodzone dwudniowÄ… wizytÄ… mobilnego centrum nauki „Planeta Energii". Dodatkowo klasy otrzymajÄ… laptopa z oprogramowaniem i zestaw edukacyjnych klocków Lego.
Mobilne centrum nauki pełne energetycznych atrakcji odwiedzi 10 miast: Białogard,Czerwionkę-Leszczyny, Gdańsk, Giżycko, Iławę, Kartuzy, Koziegłowy, Leszno,Płock i Suwałki.
Miasteczko „Planeta Energii" wyruszy w podróż po Polsce w kwietniu. SzczegóÅ‚owe informacje dotyczÄ…ce zwyciÄ™zców, wyróżnionych oraz trasy mobilnego centrum można znaleźć na stronie PlanetaEnergii.pl
***
Planeta Energii to realizowany od 2010 roku program edukacyjny Grupy Energa, którego celem jest propagowanie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej wÅ›ród najmÅ‚odszych. Program prowadzony jest w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkoÅ‚y podstawowej. Może do niego przystÄ…pić każdy nauczyciel, który przeprowadzi w swojej klasie minimum trzy lekcje dotyczÄ…ce energii elektrycznej, w oparciu o otrzymane od Energi materiaÅ‚y dydaktyczne oraz podejmie dodatkowe, autorskie dziaÅ‚ania. DziÄ™ki programowi wiedzÄ™ o energii elektrycznej zdobyÅ‚o już niemal 217 tys. dzieci z caÅ‚ej Polski, a mobilne centrum nauki odwiedziÅ‚o 78 miejscowoÅ›ci.
Honorowy patronat nad programem „Planeta Energii" sprawujÄ… Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronem merytorycznym jest Uniwersytet WarmiÅ„sko-Mazurski
Grupa Energa jest jednÄ… z czterech najwiÄ™kszych grup energetycznych w Polsce, z wiodÄ…cÄ… pozycjÄ… na polskim rynku pod wzglÄ™dem udziaÅ‚u energii elektrycznej pochodzÄ…cej ze źródeÅ‚ odnawialnych w produkcji wÅ‚asnej. Podstawowa dziaÅ‚alność Grupy obejmuje dystrybucjÄ™, wytwarzanie oraz obrót energiÄ… elektrycznÄ…. ENERGA dostarcza i sprzedaje prÄ…d ponad 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiÄ™biorcom.
Grupa Energa charakteryzuje siÄ™ najwiÄ™kszym udziaÅ‚em energii elektrycznej pochodzÄ…cej ze źródeÅ‚ odnawialnych w produkcji wÅ‚asnej spoÅ›ród gÅ‚ównych grup energetycznych dziaÅ‚ajÄ…cych na polskim rynku. Energia zielona powstaje w 46 elektrowniach wodnych, czterech farmach wiatrowych, w instalacjach spalajÄ…cych biomasÄ™ oraz w dwóch elektrowniach fotowoltaicznych.
Grupa Energa od wielu lat angażuje siÄ™ w inicjatywy prospoÅ‚eczne. Czyni to w ramach programu ENERGA dla Ciebie, który obejmuje dziaÅ‚ania ksztaÅ‚tujÄ…ce postawy proekologiczne wÅ›ród najmÅ‚odszych, a także wspierajÄ…ce rozwój fizyczny i popularyzujÄ…ce dziaÅ‚alność kulturalnÄ… istotnÄ… dla spoÅ‚ecznoÅ›ci lokalnych. Fundacja ENERGA niesie ponadto pomoc osobom poszkodowanym przez los oraz czynnie wspiera organizacje charytatywne. Elementem programu ENERGA dla Ciebie jest projekt ENERGA Edukacja.