Z opublikowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Suwałkach Barometru Zawodów 2017 wynika, że w mieście i powiecie występuje niedobór pracowników w 30 zawodach, a dla porównania w całym województwie występuje deficyt w 14 zawodach.
W Suwałkach potrzebni są: betoniarze i zbrojarze, blacharze i lakiernicy samochodowi, diagności samochodowi, elektromechanicy i elektromonterzy, fryzjerzy, graficy komputerowi, kelnerzy i barmani, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych.
Brakuje też krawców i pracowników produkcji odzieży, kucharzy, magazynierów, mechaników maszyn i urządzeń, mechaników pojazdów samochodowych, monterów, elektroników, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, operatorów obrabiarek skrawających,
Po wielu redukcjach etatów, masowych wyjazdach do innych miast i za granicę, w Suwałkach potrzebne są także pielęgniarki i położne.
Na pracę bez problemów mogą też liczyć pracownicy ds. budownictwa drogowego, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, robotnicy budowlani, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze, specjaliści ds. organizacji produkcji, szefowie kuchni, ślusarze, tapicerzy, technicy elektrycy, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych.
Równowaga popytu i podaży występuje natomiast m.in., w zawodach:
Architekci i urbaniści, architekci krajobrazu, asystenci i technicy dentystyczni, bibliotekoznawcy, bibliotekarze i specjaliści informacji naukowej, biolodzy, biotechnolodzy, biochemicy, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, cukiernicy, dekarze i blacharze budowlani. Dentyści, dziennikarze i redaktorzy.
Wystarczająco jest także lakierników, lekarzy, listonoszy i kurierów, malarzy budowlanych, masarzy i przetwórców ryb, pracowników służb mundurowych, pracowników socjalnych, pracowników telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterów, teleankieterów prawników, przedstawicieli handlowych, przewodników turystycznych i pilotów wycieczek, psychologów i psychoterapeutów, ratowników medycznych, recepcjonistów, robotników leśnych, samodzielnych księgowych, sekretarek, socjologów.
Cała listę zawodów można znaleźć na: http://suwalki.praca.gov.pl/-/3963971-barometr-zawodow-na-rok-2017
Pieniądze dla bezrobotnych
Od dnia 1 lutego 2017 r. w suwalskim PUP od osób bezrobotnych, absolwentów Centrum Integracji Społecznej, absolwentów Klubu Integracji Społecznej, przyjmowane są wnioski o przyznanie dofinansowania na podjęcie działalności gospodarczej.
Nabór wniosków przeprowadzany będzie w ramach 2 projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego:
1. „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie suwalskim i mieście Suwałki (III)" w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER)
W projekcie mogą brać udział osoby poniżej 30 roku życia, które nie pracują, nie kształcą się i nie szkolą (tzw. kategoria NEET). Dla osób do 25 roku życia wsparcie powinno być udzielone w ciągu 4 miesięcy od dnia rejestracji w urzędzie pracy.
2. „Aktywizacja osób od 30 roku życia pozostających bez pracy w powiecie suwalskim i mieście Suwałki (III)" (RPO)
W projekcie mogą brać udział osoby, które ukończyły 30 rok życia, należące co najmniej do jednej z poniższych grup:
- kobiety,
- osoby powyżej 50 roku życia,
- osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności,
- osoby „długotrwale" bezrobotne (tj. pozostające bez zatrudnienia nieprzerwanie ponad 12 miesięcy),
- osoby posiadające niskie kwalifikacje (tj. wykształcenie – podstawowe, gimnazjalne, zasadnicze zawodowe lub średnie).
Osoba bezrobotna zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy w Suwałkach, której ustalony profil pomocy zawiera wsparcie w formie dofinansowania na podjęcie działalności gospodarczej, absolwent Centrum Integracji Społecznej (CIS), absolwent Klubu Integracji Społecznej może ubiegać się o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tej działalności w wysokości nie wyższej niż 6-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia.
Szczegóły powyższych programów dostępne są w zakładce: Europejski Fundusz Społeczny.
Przed podjęciem decyzji o założeniu własnej firmy, warto pewnie zapoznać się, czego na suwalskim rynku brakuje.
WYG
Źródło: PUP Suwałki