Punkt był długo dyskutowany podczas środowej sesji Rady Miejskiej, ale wcześniej padł wniosek o wyrzucenie go z porządku obrad i zajęcie się nim za miesiąc, po przedstawieniu przez prezydenta szacunkowych kosztów funkcjonowania planowanego obiektu.
Szkopuł w tym, że dzisiaj nikt nie jest w stanie przewidzieć, co będzie za dwa-trzy lata, jakie będą koszty budowy, ile trzeba będzie płacić za energię elektryczną czy ciepło.
- Na pewno niewiele więcej, niż dzisiaj trzeba byłoby wydać na remont głównej siedziby biblioteki przy ul. Emilii Plater i jej filii – mówił o potrzebnych modernizacjach i kosztach utrzymania tego, co już jest Czesław Renkiewicz.
Na wniosek prezydenta Suwałk radni przyjęli stanowisko, którego treść zaczyna się tak:
- Rada Miejska w Suwałkach widzi potrzebę i popiera inicjatywę budowy nowej siedziby Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach - Mediateki.
Prezydent Suwałk nie krył, że takie poparcie potrzebne jest mu teraz, w czasie kryzysu i poszukiwania oszczędnosci, kiedy wiele osób wyraża watpliwości, neguje potrzebę inwestowania w gmach, który będzie drogi i na etapie budowy, i w późniejszym utrzymywaniu.
- Moim zdaniem obiekt jest miastu potrzebny, ale jako prezydent chcę mieć jasność. Stawiam przed radnymi, współgospodarzami tego miasta pytanie, co mam dalej robić. Na budowę mediateki mamy zagwarantowane 85 proc. dofinansowania ze środków Unii Europejskiej na lata 2021-2027.
- Nowoczesna biblioteka jest potrzebna, ale może lepiej poczekajmy aż sytuacja finansowa i gospodarcza się uspokoi – mówił radny PO Jacek Niedźwiedzki, którego poparł Kamil Lauryn z prezydenckiego Klubu Łączą nas Suwałki.
Prezydent odpierał, że nie da się tak po prostu przeczekać kilku lat, że musiałby wystąpić do ministerstwa funduszy zewnętrznych o wykreślenie suwalskiej inwestycji, a o kolejne dofinansowanie można by było zbiegać dopiero w kolejnej perspektywie finansowej UE.
- To dlaczego Pan Prezydent nie pytał radnych o zdanie w sprawie tak dużej inwestycji przed złożeniem wniosku o dofinansowanie z Unii Europejskiej, przed ogloszeniem konkursu architektonicznego na koncepcję – pytał Jacek Niedźwiedzki. W odpowiedzi usłyszał, że czasami prezydent musi bardzo szybko podejmować ważne decyzje, a gdyby miał pytać radnych o zgodę na wszystkie przedsięwzięcia, musieliby oni bardzo często zbierać się na nadzwyczajnych sesjach.
Radni głosami 17 „za”, 1 przeciw i 4 wstrzymujące orzekli, że budowa nowoczesnej placówki edukacyjno-kulturalnej, do której przeniesie się Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej z filiami, Midicentrum i SOWĄ jest niezbędna. Został już rozstrzygnięty konkurs na koncepcję gmachu, który ma stanąć u zbiegu Reja i Pułaskiego. W najbliższym roku-dwóch miasto wyda około 500 tys. zł na dokumentację, ale będą to tzw. koszty kwalifikowane, które zostaną zrefinansowane.
Dzisiaj wiemy tyle, że miasto otrzyma 85 proc. dofinansowania, ale tylko do kwoty 30 mln zł. Projekt może być gotowy za rok, przetarg na wyłonienie wykonawcy biblioteki-mediateki zapewne zostanie ogłoszony w 2024 r., a budowa potrwa 2-2,5 roku. Dzisiaj nikt nie wie, ile inwestycja będzie kosztowała, skąd miasto weźmie środki na 15-procentowy wkład własny, ile będzie musiało przeznaczać pieniędzy na funkcjonowanie obiektu potrzebnego dla rozwoju mieszkańców i miasta.
- Warto zaryzykować – stwierdził radny PiS Bogdan Bezdziecki, przewodniczący Komisji Ekologii, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miejskiej.
WD
[02.09.2022] Suwalskie koloseum. Znamy zwycięską koncepcję nowej biblioteki–medioteki w Suwałkach [wizualizacje]