Nowego suwala, czyli suwalskiego dukata zaprezentowano wczoraj w miejscowym Ratuszu. Tym razem na emitowanych od 2008 roku monetach znalazł się żuraw szary.
W poprzednich latach bohaterami srebrnych i mosiężnych krążków byÅ‚y: bóbr, sieja, nietoperz nocek Å‚ydkowÅ‚osy, rak, wilk i jaszczurka zwinka. Po raz pierwszy na suwalu znalazÅ‚ siÄ™ ptak.
Jak dowodzÄ… przyrodnicy z Wigierskiego Parku Narodowego, żuraw szary w zupeÅ‚noÅ›ci zasÅ‚użyÅ‚ sobie na miejsce na monecie. Chociaż żurawie żyjÄ… też w Afryce, czy Azji, prawie poÅ‚owa z nich mieszka na terenie Unii Europejskiej. Populacja tych ptaków wzrosÅ‚a z okoÅ‚o 800 par lÄ™gowych w latach 70. do 15 tys. obecnie i wciąż ich przybywa.
Å»uraw, to piÄ™kny, szlachetny ptak, od wieków chÄ™tnie opisywany i malowany. Budzi szacunek, ponieważ jego pojawienie siÄ™ zwiastuje wiosnÄ™.
Suwalski UrzÄ…d Miasta wyemitowaÅ‚ 5 tys. dukatów o nominale 4 suwale i 300 srebrnych o nominale 40 suwali. DystrybucjÄ… monet zajmie siÄ™ Suwalski OÅ›rodek Kultury.
- PamiÄ…tkowa moneta z SuwaÅ‚k, to nie lada gratka dla turystów i kolekcjonerów. NajwiÄ™kszym zainteresowaniem cieszÄ… siÄ™ srebrne monety, ponieważ te z mosiÄ…dzu pod wpÅ‚ywem dotyku albo niewÅ‚aÅ›ciwego przechowywania zmieniajÄ… swój wyglÄ…d – mówi Bożena KamiÅ„ska, dyrektor Suwalskiego OÅ›rodka Kultury.
Od 1 maja do 15 września suwalami można też płacić w specjalnych punktach oznaczonych naklejką. Cztery suwale to cztery złote.
(just)