Okres zimowy to śmiertelnie niebezpieczny czas dla osób bezdomnych, nadużywających alkoholu czy samotnych. Do wychłodzenia organizmu dochodzi bardzo szybko. Służby ratunkowe w Suwałkach i całym regionie mobilizują siły, aby nikt nie ucierpiał z powodu zimowej aury.
W Suwałkach policji pomogą studenci i harcerze
Już po raz szósty podpisano porozumienie na rzecz osób zagrożonych wychÅ‚odzeniem organizmu. Zgodnie z zaÅ‚ożeniami do marca studenci w asyÅ›cie policjantów i strażników miejskich bÄ™dÄ… wizytowali miejsca przebywania osób zagrożonych wyziÄ™bieniem, w tym bezdomnych, starszych, nieporadnych życiowo. BÄ™dÄ… sprawdzać gÅ‚ównie pustostany i altanki dziaÅ‚kowe.
Celem podejmowanych działań będzie:
- wspieranie osób bezdomnych w trudnym dla nich okresie oraz motywowanie do korzystania z proponowanych form pomocy (z noclegowni, ciepÅ‚ych posiÅ‚ków),
- udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej osobom wymagajÄ…cym tego rodzaju wsparcia oraz zapewnienie pomocy lekarskiej w uzasadnionych przypadkach,
- prowadzenie dziaÅ‚alnoÅ›ci informacyjnej, dotyczÄ…cej zasad i form korzystania z usÅ‚ug placówek pomocowych na terenie miasta.
BÄ™dÄ… również prowadzone spotkania warsztatowe z osobami bezdomnymi lub zagrożonymi bezdomnoÅ›ciÄ… przebywajÄ…cymi w ZakÅ‚adzie Karnym, Oddziale UzależnieÅ„ oraz Noclegowni.
W działania na rzecz przeciwdziałaniu bezdomności i żebractwu zaangażowały się następujące instytucje: KMP w Suwałkach, Straż Miejska, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach, Zakład Doskonalenia Zawodowego w Suwałkach, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Związek Harcerstwa Polskiego, Specjalistyczny Psychiatryczny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Suwałkach, Areszt Śledczy w Suwałkach.
Każdy sygnaÅ‚ dotyczÄ…cy miejsc przebywania osób bezdomnych, samotnych i niezaradnych życiowo, które narażone sÄ… na wyziÄ™bienie organizmu może uratować czyjeÅ› życie.
Nie bądźmy obojętni!
Na wychÅ‚odzenie organizmu sÄ… szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe, przebywajÄ…ce na dworze. JeÅ›li widzimy takiego czÅ‚owieka, nie wahajmy siÄ™ zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgÅ‚oszenie jest natychmiast sprawdzane.
Funkcjonariusze odnajdujÄ…cy takie osoby zawsze proponujÄ… przewiezienie ich do oÅ›rodków, w których jest ciepÅ‚o, gdzie mogÄ… zjeść ciepÅ‚y posiÅ‚ek i przespać siÄ™ w normalnych warunkach.
JeÅ›li znamy kogoÅ› starszego, żyjÄ…cego samotnie nie wstydźmy siÄ™ sprawdzić i spytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiÄ™tać, że sÄ… oÅ›rodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekÄ™ i bÄ™dzie bezpieczna.
Jednym z najczÄ™stszych, a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkÄ™ najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilÄ™ osoba pijÄ…ca czuje ciepÅ‚o, to jednak za chwilÄ™ jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziÄ™bienie. Dużym niebezpieczeÅ„stwem jest wychodzenie na dwór bÄ™dÄ…c pod wpÅ‚ywem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, Å›liska, nierówna nawierzchnia i można siÄ™ potknąć, wywrócić i nie mieć siÅ‚y siÄ™ podnieść. Wtedy o tragediÄ™ nietrudno. Dlatego też nie należy przechodzić obojÄ™tnie obok osób po alkoholu podczas silnych mrozów. Tu także wystarczy wykrÄ™cić numer alarmowy i poinformować policjantów o takim przypadku. On także nie pozostanie bez odpowiedzi. Funkcjonariusze reagujÄ… na każde zgÅ‚oszenie i niekiedy to wÅ‚aÅ›nie jeden telefon może zadecydować o czyimÅ› życiu.
Czytaj też:
[ 18.11.2013] Serce zamiast "kieliszka chleba"