W niedużym budynku znajdującym się na terenie dawnego garnizonu pomoc uzyskają byli więźniowie, osoby bezdomne i najuboższe.
Każdego roku tylko suwalskie wiÄ™zienie opuszcza okoÅ‚o 200 osób. Suwalczanie odsiadujÄ… również wyroki w ZakÅ‚adach Karnych w BiaÅ‚ymstoku i Sztumie. Gdyby podsumować wszystkie dane, okazaÅ‚o by siÄ™, że rocznie z wiÄ™zienia wychodzi okoÅ‚o 600 osób zameldowanych w SuwaÅ‚kach. Część z nich to recydywiÅ›ci. Ci, którzy spÄ™dzili w zakÅ‚adzie karnym kilka lat, gubiÄ… siÄ™ na wolnoÅ›ci.
- Przy wyjÅ›ciu otrzymujÄ… 20 zÅ‚otych na bilet do domu i dalej muszÄ… sobie radzić sami. Zazwyczaj nie majÄ… już do czego wracać. Rodzice i krewni czÄ™sto albo już nie żyjÄ…, albo nie chcÄ… mieć nimi już nic wspólnego – mówi Krzysztof Mucharski, który w wiÄ™zieniu spÄ™dziÅ‚ siedem lat, a teraz bardzo aktywnie pomaga byÅ‚ym skazaÅ„com.
- Osoby karane nie mogÄ… znaleźć pracy. Aby uzyskać zasiÅ‚ek z MOPS-u, muszÄ… przedstawić odpowiednie dokumenty, których najczęściej nie majÄ…. Wymagana jest na przykÅ‚ad opinia Å›rodowiskowa z miejsca zamieszkania. WpadajÄ… w bÅ‚Ä™dne koÅ‚o. Nie majÄ… co jeść, gdzie spać. Najczęściej trafiajÄ… do noclegowni, albo dokonujÄ… przestÄ™pstw i znów wÄ™drujÄ… za kraty – tÅ‚umaczy.
StÄ…d pomysÅ‚ utworzenia punktu dla byÅ‚ych skazaÅ„ców i osób bezdomnych. ZostaÅ‚ on wÅ‚aÅ›nie otwarty w budynku byÅ‚ej strażnicy, przy ul. PuÅ‚askiego 24 a.
- MogÄ… tu przyjść, najeść siÄ™, wykapać i wyprać swoje rzeczy. DostanÄ… trochÄ™ żywnoÅ›ci i ubraÅ„. MogÄ… posiedzieć przed telewizorem, pograć w karty. Przez caÅ‚Ä… dobÄ™ bÄ™dziemy tu peÅ‚nić dyżury. Drzwi bÄ™dÄ… dla każdego otwarte, ale nie chcemy, aby przychodziÅ‚y do nas osoby pod wpÅ‚ywem alkoholu – opowiada Mucharski.
- Z każdÄ… z tych osób zechcemy poważnie porozmawiać. Postaramy siÄ™ jej pomóc nie tylko doraźnie, ale dÅ‚ugofalowo. Pomożemy napisać pismo do sÄ…du, CV, podpowiemy, gdzie można przenocować, może zaÅ‚atwimy pobyt w oÅ›rodku w Garbasie, namówimy do podjÄ™cia leczenia odwykowego – tÅ‚umaczy.
Budynek byłej strażnicy miasto przekazało Featonowi bezpłatnie. Był w fatalnym stanie. Przez kilka miesięcy członkowie stowarzyszenia remontowali go własnymi siłami, pomogło przedsiębiorstwo KRAM. Trzeba jeszcze zalać podłogi, brakuje mebli kuchennych. Nie jest zbyt ciepło, bo pomieszczenia ogrzewa jedynie nieduży piecyk gazowy, ale jest telewizor, komputer, kuchenka, pralka, miejsce do spotkań z psychologiem, niebawem powstanie prysznic.
- Chcemy zrobić wszystko, aby osoby, które opuÅ›ciÅ‚y wiÄ™zienie, wiÄ™cej do niego nie wróciÅ‚y – podsumowuje Mucharski.
Koszt utrzymania jednej osoby w zakÅ‚adzie karnym w SuwaÅ‚kach, to okoÅ‚o 2,5 tys. zÅ‚otych. Tyle samo kosztuje pobyt pensjonariusza w Domu Pomocy SpoÅ‚ecznej „Kalina”.
Stowarzyszenie Featon w Suwałkach
Ul. Pułaskiego 24 a
Tel. 531 461 886, 502 738 073.
Czytaj też:
[05.06.2014] Skazaniec najlepiej zrozumie skazańca
(just)