Suwalski samorząd jednogłośnie przyjął stanowisko, w którym żąda budowy drogi ekspresowej Białystok - Augustów do węzła Raczki.
- Spotykamy się w tej sprawie po raz kolejny, już nie wiem który, ale musimy zadbać o to, by zapewnić naszemu regionowi rozwój na dziesięciolecia, żeby był dobrze skomunikowany i ze stolicą państwa, i ze stolica województwa - na specjalnej sesji Rady Miejskiej mówił prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.
Podobne stanowiska już kilka lat temu, ale powtórzyły akcję na przełomie ubieglego i bieżacego roku,przyjmowały samorządy różnych szczebli i organizacje przedsiębiorców. Dwukrotnie do premiera apelowal Podlaski Zespół Parlamentarny, złożony z posłów i senatorów różnych opcji politycznych. Bez efektu - w niedawno ogłoszonym rządowym programie znalazła się budowa drogi ekspresowej Białystok - Knyszyn - Ełk (chociaż nie jest ustalony jeszcze jej przebieg), a tej z Białegostoku przez Augustów do Raczek zabrakło.
Szansa na to, ze rząd zmieni zdanie tkwi w prowadzonych przez Ministerstwo Infrastruktury oraz Główną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad konsultacjach społecznych zarówno w sprawie sieci dróg ekspresowych, jak i wyboru wariantu łącznika tras Via Carpatia i Via Baltica (obok drogi ekspresowej Białystok - Knyszyn - Ełk, w grę wchodzi opcja biegnąca niemal po śladzie drogi Białystok - Augustów).
Samorządowcy i politycy apelują teraz do wszystkich mieszkańców naszego regionu o to, by wzięli udział w konsultacjach, by wypełnili stosowne formularze. Wzorcową treść suwalski Urząd Miejski zamieści w ten piątek na swojej stronie internetowej.
- Musimy zmobilizować się i zrobić wszystko, żeby pomóc naszym parlamentarzystom, samorządowcom i przedsiębiorcom - prosi mieszkańców Czesław Renkiewicz. - Ten głos powinien dotrzeć do kogoś, kto usiądzie i z chłodna głową przeanalizuje nasze argementy.
Prezydent Suwałk powtórzył, że krótsza o około 40 km niż przez Ełk droga ekspresowa z Suwałk do Białegostoku przyniesie korzyści rozwojowe, ekologiczne, środowiskowe i ekonomiczne.
O tych ostatnich, o potrzebie utrzymania i wzmocnienia konkurencyjności naszych przedsiębiorstw mówił też zaproszony na sesję Bogdan Sadowski, przewodniczący Izby Przemysłowo-Gospodarczej w Suwałkach.
Kolejny gość, poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski podkreślił względy bezpieczeństwa, przypomniał, że pełna tirów trasa z Białegostoku do Augustowa nazywana jest drogą śmierci i retorycznie pytał, ile ofiar jescze potrzeba, by zapadla decyzja o jej modernizacji do standardów drogi ekspresowej, a nie w systemie pasów 2+1.
Cezary Cieślukowski, wiceprzewodniczący sejmiku wojewódzkiego mówił, że rządzący chetnie mówią o Augustowie jako letniej stolicy Polski, a w rządowym programie sytuują tę stolice na komunikacyjnym marginesie.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jaroslaw Zieliński, przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego apelował, aby nadal domagać się budowy drogi ekspresowej Bialystok - Augustow - Raczki jednym glosem, ponad podziałami politycznymi. Tryb kosultacji społecznych wymaga, by jeszcze raz podejmować uchwały, przyjmować stanowiska, przekonywać rząd i premiera. Jego zdaniem, dotychczasowe starania miały sens, nie poszły na marne, bowiem o sprawie zrobilo się głośno, jest znana rządowi i społeczeństwu.
- Jest tryb konsultacji społecznych i skorzystajmy z niego - ponowił apel do mieszkańców.
Stanowisko Rady Miejskiej w Suwałkach znajdziesz TUTAJ
Przypominamy: Weź udział w konsultacjach
Wszyscy możemy wesprzeć starania polityków, samorządowców i przedsiębiorców,
Od 24 sierpnia - przez miesiąc – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi akcję informacyjną dotyczącą alternatywnego korytarza transportowego drogi ekspresowej S16. Przebiega on w przybliżeniu po szlaku istniejącej drogi krajowej nr 8, z przejściem Biebrzy w rejonie Sztabina. Wszystkie przygotowane materiały związane z inwestycją są dostępne na stronie internetowej: http://s16-elk-knyszyn.pl/ oraz w urzędach sześciu gmin, przez które przebiega alternatywny korytarz S16.
Istotą akcji jest też zebranie opinii mieszkańców i samorządów, które można przesłać za pośrednictwem formularzy umieszczonych na stronie internetowej: http://s16-elk-knyszyn.pl/.
Zgłaszanie wniosków i uwag na tym etapie prac przygotowawczych możliwe jest do 24 września br.
Umowa na przygotowanie dokumentacji projektowej na drogę ekspresową S16 Ełk - Knyszyn została podpisana w styczniu 2019 roku. Wykonawca, firma Schuessler-Plan Inżynierzy, przygotowała jak dotąd Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe dla korytarza podstawowego S16 Guty - Grajewo - Osowiec - Mońki - Knyszyn.
Od września ubiegłego roku, po podpisaniu aneksu, rozpoczęła prace nad dokumentacją dla korytarza alternatywnego S16 Raczki - Augustów - Sztabin - Korycin - Knyszyn, które właśnie weszły w etap zbierania opinii społeczeństwa.
Łącznik Via Carpatia – Via Baltica. Wybór w przyszłym roku
Do 17 września można zgłaszać uwagi do Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych, w tym i dotyczącej drogi ekspresowej Białystok- Augustów
Ministerstwo Infrastruktury zaprasza do udziału w konsultacjach publicznych projektu Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. ( z perspektywą do 2033 r.) w terminie do 17 września 2021 r. Uwagi złożone poza ww. terminem zostaną pozostawione bez rozpatrzenia.
Uwagi można zgłaszać w następujący sposób: pobrać formularz ze strony Ministerstwo Infrastruktury:
https://www.gov.pl/web/infrastruktura/konsultacje-publiczne-projektu-rzadowego-programu-budowy-drog-krajowych-do-2030-r-z-perspektywa-do-2033-r i zgłosić uwagi na formularzu przesyłając na adres e-mail: konsultacjeRPBDK2030@mi.gov.pl,
- na formularzu przesyłając tradycyjną drogą pocztową na adres: Ministerstwo Infrastruktury, Departament Dróg Publicznych, ul. Chałubińskiego 4/6, 00-928 Warszawa (w przypadku przekazania uwag za pośrednictwem poczty decyduje data wpływu formularza do MI),
- na formularzu składając osobiście w siedzibie MI (Kancelaria Główna), pon. – pt. w godzinach 9.30-16.00,
w związku z trwającą epidemią COVID-19 nie przewiduje się możliwości ustnego składania uwag do protokołu w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury.
GDDKiA informuje, że po porównaniu wszystkich wariantów w ramach analizy wielokryterialnej, wydana zostanie rekomendacja dla najkorzystniejszego z nich. Nastąpi to wiosną 2022 roku.
WD, WYG