W sobotę w Muzeum Okręgowym w Suwałkach rozpoczęły się trzydniowe obchody 180. urodzin i Roku Marii Konopnickiej.
Zarówno w kraju, jak i w Suwałkach, gdzie przyszła na świat, 2022 r. został ogłoszony Rokiem Marii Konopnickiej. Rozłożony na kilka miesięcy cykl imprez w naszym mieście rozpoczął sobotni Zjazd Rodziny Konopnickiej. Po powitaniu przez Jerzego Brzozowskiego, dyrektora Muzeum Okręgowego oraz Czesława Renkiewicza, prezydenta Suwałk wystąpili Andrzej Matusiewicz z prelekcją "O domu i Suwałkach Marii Konopnickiej" oraz Zbigniew Fałtynowicz - "Pamiętanie Marii Konopnickiej".
Kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej Magdalena Wołowska-Rusińska zaprosiła do zwierzeń i rozmów o poetce jej potomków: prawnuczkę Marii Konopnickiej, także poetkę Joannę Modrzejewską, praprawnuczki - Elżbietę Twardowską i Moniki Modrzejewską-Świgulską, prapraprawnuczkę Juliannę Wojtysiak oraz praprapraprawnuków Mateusza Lewandowskiego i Aleksandra Wojtysiaka.
Z okazji jubileuszu 18-lecia Marii Konopnickiej doszło do premiery znaczka i karty pocztowej wydanej z okazji jubileuszu 180-lecie Marii Konopnickiej, a na deser był tort urodzinowy, autorstwa piekarni Cymes.
W niedzielę, oby dopisała pogoda, już na tyłach Muzeum Marii Konopnickiej o godz. 10:00 zostanie otwarta wystawa „Konopnicka dzieciom”, w tamtejszym ogrodzie zaplanowano gry i zabawy, a na bulwarach na Czarną Hańczą w godz. 10-15 trwać będzie Suwalska Majówka Społeczna.
Związaną ze 180. urodzinami trzydniówkę zakończy poniedziałkowe przedstawienie „Urodziny u Pani Marii” w wykonaniu teatru Grupa Kłusowników - Straż Przednia im. Karola Wojtyły, z gościnnym udziałem Marleny Borowskiej (sopran), Ewy Homicz-Wysockiej (pianino) i Marka Cichuckiego (sławo).
Fot. Katarzyna Kamińska