Początkowo imię ofiar Obławy Augustowskiej nosiło duże skrzyżowanie na ulicy Pułaskiego. Gdy umieszczono tam gitarę promującą Suwałki Blues Festiwal uznano, że konieczna jest zmiana. Pamięci pomordowanych w lipcu 1945 roku poświęcono rondo ulic Reja i Armii Krajowej.
ZwiÄ…zek PamiÄ™ci Ofiar ObÅ‚awy Augustowskiej uznaÅ‚ jednak, że brakuje tam symbolu, który zwracaÅ‚by uwagÄ™ na wydarzenie w czasie którego Å›mierć poniosÅ‚o kilkuset mieszkaÅ„ców Suwalszczyzny.
- Takie uzupełnienie tego miejsc jest konieczne. Rzadko kto może zorientować się, że to rondo jest miejscem upamiętniającym ofiary Obławy - podkreśla ksiądz Stanisław Wysocki, prezes stowarzyszenia.
Projekt przygotowaÅ‚a Anna Drozd-Tutak z Krakowa. BÄ™dzie to czterometrowa konstrukcja ze stali nierdzewnej. W górnej części bÄ™dzie polerowana na lustro, a w dolnej na mat. U podstaw leżeć bÄ™dÄ… gÅ‚azy narzutowe.
- Instalacja bÄ™dzie miaÅ‚a wyglÄ…d rozerwanej biaÅ‚o-czerwonej opaski naramiennej noszonej przez żoÅ‚nierzy podziemia. WyciÄ™ty bÄ™dzie na niej znak Polski WalczÄ…cy z opisem Lipiec 1945. Opaska i napis majÄ… być podÅ›wietlone - opisuje praÅ‚at Wysocki, który w ObÅ‚awie straciÅ‚ ojca i dwie siostry.
Ksiądz w listopadzie zgłosił się do Ratusza z prośbą o budowę instalacji.
- Podpisaliśmy porozumienie z Związkiem. Zakłada ono, że stowarzyszenie przygotuje projekt, dokumentację i wycenę. Na tej podstawie Urząd oceni, czy i jak będzie to realizowane - tłumaczy Kamil Sznel, asystent prezydenta Suwałk.
(mkapu)