Tylko jedna duża impreza zostanie przeprowadzona na obiekcie przy Wojska Polskiego w 2018 r. Mistrzostwa Polski w wielobojach oraz sztafet będą rozgrywane po raz pierwszy w historii i wymagają specyficznych przygotowań.
Przebudowa stadionu lekkoatletycznego w Suwałkach pochłonęła prawie 12 mln zł. Został on oddany do użytku w połowie października 2015 roku i niemal od razu był areną największej imprezy w kraju – mistrzostw Polski juniorów, w których uczestniczyło około 1000 osób. W tym roku w Suwałkach zostały przeprowadzone mistrzostwa Polski młodzieżowców do lat 23. Za organizację tych imprez Miasto otrzymało prestiżowe nagrody, w tym „Złote Kolce”.
- Budżet takiej imprezy oscyluje wokół 100 tys. zł – mówi Waldemar Borysewicz, dyrektor władającego stadionem Ośrodka Sportu i Rekreacji. – Koszty ponosi miasto, PZLA oraz sponsorzy, których udaje się nam pozyskiwać. – Organizacyjnie i finansowo jesteśmy w stanie przeprowadzić jednak tylko jedną tak duża imprezę w roku.
Stadion gości też uczestników zawodów rangi miejskiej, powiatowej czy wojewódzkiej. Pojawiają się pomysły nawiązania do lat. 90, kiedy w Suwałkach odbywały się mityngi Grand Prix PZLA z udziałem gwiazd królowej sportu z kraju i sąsiednich państw. Od tego czasu komercjalizacja lekkoatletyki posunęła się tak bardzo, że bez udziału strategicznych sponsorów międzynarodowe mityngi nad Czarna Hańczą nie będą możliwe.
Ambicją władz Suwałk jest zrobienie kolejnego kroku i zorganizowanie mistrzostw Polski seniorów. Trzeba jednak będzie na to poczekać. W tym roku najlepsi polscy lekkoatleci będą rywalizować w Lublinie, a przyszłym zapewne na zmodernizowanym Stadionie Śląskim w Chorzowie, gdzie będzie można przeprowadzać zawody najwyższej międzynarodowej rangi z mistrzostwami świata włącznie.
WD