01.09.2022

Stalag IF Sudauen. Już nie tylko tekst - powstał film o obozie jenieckim w Suwałkach

Po 15 latach od ukazania się książki nieżyjącego już Edmunda Sobonia " Stalag IF Sudauen - piekło pod suwalskim niebem", powstał film dokumentalny autorstwa Krzysztofa Dawida Kowalewskiego, poświęcony działającemu w latach 1941-44 w Suwałkach hitlerowskiemu obozowi jenieckiemu.

Wydanie książki Edmunda Sobonia sfinansowaÅ‚ Prezydent Miasta SuwaÅ‚k, film Krzysztofa Kowalewskiego zostaÅ‚ zrealizowany w ramach przyznanego mu na poczÄ…tku ubiegÅ‚ego roku „Stypendium w dziedzinie kultury Miast SuwaÅ‚ki”.

- Film jest uzupeÅ‚nieniem książki, udaÅ‚o mi siÄ™ dotrzeć archiwów rosyjskich i niemieckich, porozmawiać z kolejnymi Å›wiadkami tamtych okrutnych wydarzeÅ„ – mówiÅ‚ Krzysztof Kowalewski podczas czwartkowej (1 wrzeÅ›nia) premiery obrazu w suwalskim Cinema Lumiere.

Zarówno twórca,  jak i przynajmniej część widzów, którzy zjawili siÄ™ na projekcji, byli peÅ‚ni obaw o odbiór filmu, skÅ‚adajÄ…cego siÄ™ gÅ‚ównie – z braku archiwaliów – z „gadajÄ…cych gÅ‚ów”.  Wypowiedzi znanych suwalskich historyków oraz opiekujÄ…cego siÄ™ merytorycznie dzieÅ‚em dra Stefana Marcinkiewicza z Uniwersytetu WarmiÅ„sko-mazurskiego, a takżę starszych suwalczan wspominajÄ…cych obrazki i historie z dzieciÅ„stwa, zostaÅ‚y jednak tak dynamicznie zmontowane i poprzykrywane, że nie byÅ‚o nudy, podczas projekcji z sali wyszÅ‚y może dwie osoby. Magnesem przykuwajÄ…cym do foteli byÅ‚y nowe zdjÄ™cia i fakty, dokumentujÄ…ce wciąż bardzo maÅ‚o znany fragment historii SuwaÅ‚k, peÅ‚en nieludzkich okrucieÅ„stw, jakich Niemcy dopuszczali siÄ™ na jeÅ„cach wziÄ™tych do niewoli po napaÅ›ci w czerwcu 1941 r. na ZSRR, swojego dotychczasowego sojusznika w podziale Polski i Europy.

Jeszcze przed agresjÄ… na Sowietów, niemieccy okupanci zaczÄ™li przygotowywać pod SuwaÅ‚kami, na terenie dzisiejszego osiedla PóÅ‚noc – miÄ™dzy ulicami Reja i PuÅ‚askiego obóz jeniecki dla oficerów Oflag 68, przeksztaÅ‚cony rok później w przeznaczony dla zwykÅ‚ych zoÅ‚nierzy Stalag IF Sudauen. DÅ‚ugo pod goÅ‚ym niebem (baraki więźniowie wybudowali dopiero w 1943 r.) przetrzymywali w nim pochodzÄ…cych z europejskich, a także azjatyckich części ZSRR żoÅ‚nierzy Armii Czerwonej, wÅ›ród nich przymusowo wcielonych do niej po agresji 17 wrzeÅ›nia 1939 r. Polaków. Krótko wiÄ™zili też w SuwaÅ‚kach WÅ‚ochów czy Hiszpanów.

Zmuszani do niewolniczej pracy, gÅ‚odzeni do tego stopnia, ze dopuszczali siÄ™ kanibalizmu jeÅ„cy umierali jeden po drugim. Ich ciaÅ‚a byÅ‚y zrzucane do rowów i przysypywane warstwami na dzisiejszym Cmentarzu Å»oÅ‚nierzy Radzieckich. Po zburzeniu kilka lat temu dawnej Å‚aźni obozowej  przy ul. Reja, cmentarz ten pozostaje jedynym materialnym Å›wiadectwem.

Stalag IF Sudauen czeka jeszcze na historyków, którzy spenetrujÄ… niemieckie archiwa, także prywatne, i opracujÄ… jego monografiÄ™. Po powstaniu filmu, nawet tÄ™ niepeÅ‚nÄ… wiedzÄ™ o obozie można już jednak znacznie Å‚atwiej rozpowszechniać.

- Na bezpÅ‚atne projekcje już niebawem powinien zaprosić Suwalski OÅ›rodek Kultury – mówiÅ‚  przed premierÄ… filmu „Stalag IF Sudauen” prezydent SuwaÅ‚k CzesÅ‚aw Renkiewicz.

Wojciech Drażba

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
09.09.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie