06.01.2017

Suwalczanie w Orszaku Trzech Króli [zdjęcia]

Po raz dziewiąty w Polsce, a po raz piąty w Suwałkach ulicami miasta przeszedł Orszak Trzech Króli łączący wydarzenia sprzed ponad 2000 lat z tymi, które są ważne dla współczesnego człowieka. W suwalskim Orszaku za biblijnym królami Kacprem, Melchiorem i Baltazarem, śpiewając kolędy i podziwiając sceny znane z Biblii podążało kilkaset osób.

Hasło tegorocznego Orszaku „Pokój i dobro” nawiązuje do przesłania św. Franciszka, który szedł z miasta do miasta, z osady do osady głosząc ludziom pokój. W Legendzie Trzech Towarzyszy (3 T 26) czytamy, że Franciszek rozpoczynał swoje przepowiadanie ludowi posłaniem: Niech Pan obdarzy was pokojem... Przejęty duchem proroków, (...) oznajmiał pokój i głosił językiem proroków kazania o zbawieniu.”

- Autorem pozdrowienia Pokój i Dobro nie jest, jak się często mówi, św. Franciszek, gdyż jest to stara formuła powitania na Bliskim Wschodzie, i tam należy szukać początków - tłumaczy Farnciszkanin o.Jacek Szczepanik. - Po nawróceniu święty Franciszek chciał nawracać wszystkich, udał się nawet do sułtana i zachęcał go do przyjęcia chrześcijaństwa, co oczywiście nie nastąpiło, ale śladem po zetknięciu z tamtejszą kulturą jest to pozdrowienie, którym Franciszek zwracał się do wszystkich. We „Wczesnych źródłach  franciszkańskich” odkrywamy jak Franciszek chciał życzyć i ogłaszać wszystkim ten pokój, który sam nosił w sercu. W Regule poleca swoim braciom, aby wchodząc do jakiegokolwiek domu mówili: Pokój temu domowi! W swoim Testamencie napisał: Pan objawił mi, abyśmy używali pozdrowienia: "Niech Pan obdarzy cię pokojem". U schyłku życia Franciszek napisał błogosławieństwo dla swego wiernego towarzysza, brata Leona, w którym odwołał się do tekstu biblijnego: „Niech ci Pan błogosławi i niech cię strzeże; niech ci ukaże oblicze swoje i zmiłuje się nad tobą. Niech zwróci oblicze swoje ku tobie i niech cię obdarzy pokojem (por. Lb 6, 24-26)”

Tego pokoju potrzeba dziś światu, Europie, Polsce, pokoju o którym śpiewamy także w zakończeniu sondeckiej kolędy: „...A dzisiaj czemu wśród ludzi - tyle łez, jęków, katuszy? - Bo nie ma miejsca dla Ciebie - w niejednej człowieczej duszy.”

Orszak to swoiste jasełka w miejskiej przestrzeni, te akurat przedstawiają drogę jaką Mędrcy ze Wschodu (tak przedstawiani są w Biblii, a dopiero w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto, kadzidło i mirrę.

W tegorocznym suwalskim orszaku pierwsza scena nawiazywała do wydarzeń w Raju, od  grzechu pierworodnych rodziców Adama i Ewy, za który ludzkość pokutuje do dziś.  Kolejne sceny: PASTERZE TRZÓD; BRAMA ANIELSKA i STAJENKA, NADEJŚCIE MĘDRCÓW przedstawiały biblijne zdarzenia narodzin Króla Królów i Pana Panów, dla którego...

Nie było miejsca dla Ciebie
w Betlejem w żadnej gospodzie,
i narodziłeś się, Jezu,
w stajni, w ubóstwie i chłodzie.

Nie było miejsca, choć szedłeś
jako Zbawiciel na Ziemię,
by wyrwać z czarta niewoli
nieszczęsne Adama plemię...”

 

Tadeusz Moćkun

Zdjęcia: Marta Orłowska

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.18.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie