Samorząd Suwałk, przy wstrzymujących głosach radnych opozycyjnego klubu Prawa i Sprawiedliwości, przyjął Strategię Rozwoju Miasta do roku 2030.
Twórcą nowej strategii jest – tak jak w przypadku poprzedniej – firma Geoprofit oraz reprezentujący ją profesorowie Wojciech Dziemianowicz i Jacek Szlachta. W pracach nad Strategią brali udział m.in. Radni Rady Miejskiej, Prezydent Suwałk, suwalscy przedsiębiorcy czy przedstawiciele organizacji pozarządowych.
- To najważniejszy dokument dla Suwałk. Miasto znajduje się w ważnym momencie. Zakończyliśmy realizację poprzedniej strategii opracowanej do roku 2020 oraz znajdujemy się w przededniu uruchomienia środków z nowej unijnej perspektywy finansowej. Przed nami istotne decyzje. W ich podejmowaniu oraz ukierunkowaniu na kolejne lata ma pomóc właśnie ten dokument. Określiliśmy pewien punkt w rozwoju Suwałk. Teraz musimy do niego dążyć – powiedział Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, który podziękował wszystkim osobom biorącym udział w pracach nad Strategią „Suwałki 2030”.
Do prac nad nową strategią powołano 3 zespoły, które zajęły się społeczeństwem, przestrzenią do zamieszkania i gospodarką lokalną.
Suwałki 2030 to: silni mieszkańcy, nowoczesna gospodarka i wyjątkowe środowisko. Wokół tych haseł zbudowana została nowa Strategia naszego miasta.
- Silni mieszkańcy, to przede wszystkim mieszkańcy gotowi sprostać wyzwaniom, jakie niesie za sobą nie tylko „czas po pandemii”, ale również tym wyzwaniom, które były kreślone przed światowym kryzysem. Siła mieszkańców powinna przejawiać się przede wszystkim w ich kwalifikacjach i kompetencjach pozwalających im w możliwie dużym stopniu odpowiadać za kreowanie własnej przyszłości. Chcielibyśmy, by siła mieszkańców była oceniana przez ich zdrowie i aktywność fizyczną, ale również przez silne relacje społeczne;
- Nowoczesna gospodarka – w 2030 roku gospodarka Suwałk będzie włączona w przemysł 4.0, będzie znacznie bardziej innowacyjna niż dziś, a jej podstawą będą kreatywni młodzi mieszkańcy, chcący realizować swoje plany zawodowe w Suwałkach;
- Wyjątkowe środowisko – rozumiane jest nie tylko jako uwarunkowania przyrodnicze miasta i jego otoczenia, ale również jako środowisko społeczno-gospodarcze tworzone przez sieci relacji budowanych na zaufaniu i współpracy. Ta różnorodność będzie stanowiła ważnych czynnik rozwojowy i przewagę Suwałk nad innymi konkurentami w kraju i poza jego granicami.
Po dwugodzinnej dyskusji Rada Miejska przyjęła Strategię. "Za" głosowali radni z Klubu Łączą nas Suwałki, Koalicji Obywatelskiej oraz Mieszkańcy Suwałk. Od głosu wstrzymali się Radni z Prawa i Sprawiedliwości.
Źródło: UM Suwałki