Zawody Bałtyckiej Olimpiady Geograficznej, w której udział weźmie sześć drużyn: z Białorusi, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski i Rosji, odbędą się w dniach 27 czerwca – 1 lipca 2021 r. w Suwałkach.
Rywalizacja rozpocznie się w niedzielę, a uroczystą inaugurację zawodów zaplanowano na poniedziałek o godz. 9.00 w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.
W Bałtyckiej Olimpiadzie weźmie udział około 50 uczniów – zwycięzców zawodów geograficznych z poszczególnych krajów, ich opiekunowie oraz jurorzy, razem około 70 osób. Zawody te stanowią przygotowanie do Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej, która odbędzie się w sierpniu 2021 w Stambule w Turcji (w 2019 odbyła się w Honkongu, a w 2018 w Kanadzie).
Zawody Baltic iGeo odbywają się od 2014 roku. Były organizowane dotychczas na Łotwie, Litwie oraz w Rosji.
W 2015 roku Polacy po raz pierwszy wzięli udział w olimpiadzie, zajmując wysokie pozycje w klasyfikacji indywidualnej. Polska drużyna składa się z ośmiorga uczniów: pięciorga o najwyższych wynikach z zawodów finałowych i obozu kwalifikacyjnego, oraz wysoko sklasyfikowanych uczniów klas młodszych niż maturalna.
Kolejno Bałtyckie Olimpiady Geograficzne rozgrywane były w następujących miejscach:
I Bałtycka Olimpiada Geograficzna w 2014 Valmiera Łotwa
II Bałtycka Olimpiada Geograficzna w 2015 Valmiera Łotwa
III Bałtycka Olimpiada Geograficzna w 2016 Dyneburg Łotwa
IV Bałtycka Olimpiada Geograficzna w 2017 Kłajpeda Litwa
V Bałtycka Olimpiada Geograficzna w 2018 Valmiera Łotwa
VI Bałtycka Olimpiada Geograficzna w 2019 Kaliningrad Rosja
VII Bałtycka Olimpiada Geograficzna w 2020 przełożona na 2021 w Suwałkach
Zasady kwalifikacji na Olimpiadę Bałtycką w 2021:
Prawo reprezentowania Polski w zawodach będzie miało 8 uczniów, wyłonionych w następującej kolejności:
- 4 uczniów z najwyższymi wynikami z tego rocznej Olimpiady Geograficznej;
- 1 uczeń, który zajmie 5 miejsce w kwalifikacjach na zawody XVII MOG (rezerwowy);
- 1 uczeń uczęszczający do klasy II szkoły ponadpodstawowej (w 3-letnim systemie kształcenia) z najlepszym wynikiem kwalifikacji na XVII MOG, (a w przypadku braku takiego ucznia, uczeń II klasy ponadgimnazjalnej z 3-letniego systemu kształcenia, z najlepszym wynikiem w XLVII OG), pod warunkiem deklaracji udziału w XLVIII OG;
- 1 uczeń uczęszczający do klasy II szkoły ponadpodstawowej (w 4-letnim systemie kształcenia) z najlepszym wynikiem kwalifikacji na XVII MOG, (a w przypadku braku takiego ucznia, uczeń II klasy ponadpodstawowej z 4-letniego systemu kształcenia, z najlepszym wynikiem w XLVII OG), pod warunkiem deklaracji udziału w XLVIII OG;
- 1 uczeń uczęszczający do klasy I szkoły ponadpodstawowej z najlepszym wynikiem kwalifikacji na XVII MOG (a w przypadku braku takiego ucznia, uczeń I klasy ponadpodstawowej z najlepszym wynikiem w XLVII OG), pod warunkiem deklaracji udziału w XLVIII OG;
Warunkiem dodatkowym kwalifikacji do drużyny na Olimpiadę Bałtycką będzie weryfikacja odpowiedniej znajomości języka angielskiego.
Fot. Archiwum