Mieszkańcy ulicy 30-lecia PRL większością głosów zdecydowali, że po dekomunizacji będą mieszkali przy ulicy „Kawaleryjskiej”. Jutro (wtorek, 7.03.) o zmianie nazwy dyskutować będą mieszkańcy ul. Mariana Buczka. Spotkanie konsultacyjne rozpocznie się o godz. 16:00 w SP 4.
Mieszkańcy ul. 30-lecia PRL w trakcie konsultacji zgłosili cztery propozycje nowej nazwy ulicy:
- Sybiraków
- Powstańców Sejneńskich
- Ks. Władysława Święckiego
- Kawaleryjska
Akceptacji nie uzyskała nazwa 30-lecia Powstania Solidarności. Padła też propozycja zmiany nazwy ul. 30-lecia PRL na ul. Józefa Gajewskiego, ale póki co rodzina zmarłego Prezydenta Miasta Suwałk nie wyraża zgody na nadanie jego imienia jakiejkolwiek ulicy w mieście (rodzina nie wyraziła wcześniej zgody na nazwanie imieniem J. Gajewskiego obecnej ul. 24. sierpnia).
Wyboru patrona ulicy mieszkańcy dokonali w głosowaniu, w którym udział wzięły 152 osoby.
Wyniki głosowania:
- ul. Kawaleryjska – 95 głosów
- ul. Księdza Władysława Święckiego – 24
- ul. Sybiraków – 17
- ul. 30-lecia (bez określenia czego – dop. wł.) – 7
- ul. Powstańców Warszawskich – 4
- ul. Powstania Sejneńskiego - 0
W czasie wtorkowego (7.03. g. 17:00 – SP 4) spotkania z mieszkańcami ulicy Mariana Buczka zgłoszona zostanie propozycja powrotu do starej nazwy,czyli ulica RACZKOWSKA
Klub Radnych PiS w przekazanym na ręce Przewodniczącego Rady Miejskiej w Suwałkach wniosku o zmianę nazw ulicy M. Buczka na Witolda Pileckiego.
Przypomnijmy, że dotychczasowy patron ulicy, o zmianie którego dyskutować będą mieszkańcy to:
Marian Buczek
ur. 26 września 1896 we wsi Nurzyna, zm. 9 września 1939 pod Ożarowem Mazowieckim) – polski działacz socjalistyczny i komunistyczny. Członek kolejno Polskiej Partii Socjalistycznej, PPS-Opozycji, Komunistycznej Partii Polski.
W okresie Polski Ludowej Buczek był symbolem eksponowanym przez władze. Jego imię nadano ulicom w wielu miastach (np. w Warszawie obecnej ulicy Słomińskiego, w Szczecinie obecnej ulicy Piłsudskiego, w Świnoujściu obecnej ulicy Norweskiej), szkołom i zakładom pracy.
Ale żył też
Marian Buczek (ur. 14 marca 1953 w Cieszanowie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy lwowski w latach 2002–2009, biskup diecezjalny charkowsko-zaporoski w latach 2009–2014.
W latach 1984–1991 był sekretarzem ówczesnego administratora apostolskiego w Lubaczowie biskupa Mariana Jaworskiego. W latach 1988–1991 był wicekanclerzem kurii w Lubaczowie, a potem kanclerzem kurii we Lwowie. 28 lutego 1998 został sekretarzem Konferencji Episkopatu Ukrainy.
4 maja 2002 został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym archidiecezji lwowskiej i biskupem tytularnym Febiany. 20 czerwca 2002 otrzymał w katedrze lwowskiej sakrę biskupią z rąk kardynała Mariana Jaworskiego. 16 lipca 2007 został mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem koadiutorem diecezji charkowsko-zaporoskiej. 19 marca 2009 został biskupem diecezjalnym tej diecezji, zastępując jej pierwszego ordynariusza Stanisława Padewskiego. 12 kwietnia 2014 papież Franciszek przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa diecezjalnego charkowsko-zaporoskiego.
W 2009 został odznaczony ukraińskim Orderem Za Zasługi trzeciego stopnia.
W tym przypadku dopisując przed imieniem i nazwiskiem Marian Buczek wyraz BISKUP zachowuje się nazwę ulicy zmieniając jednak jej patrona, co znalazłoby się w uchwale Rady Miejskiej zawierającą nową nazwę i prezentującej sylwetkę nowego patrona ulicy.
TM