19.06.2014

Suwałki. Szli w procesji z Chrystusem [zdjęcia]

Kościół katolicki przeżywa dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie zwaną także Świętem Ciała i Krwi Pańskiej, a w tradycji ludowej: Bożym Ciałem. Wspomina Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. We wszystkich parafiach uroczyste nabożeństwo kończyła procesja do czterech ołtarzy. W miejskiej procesji Suwałkach (z konkatedry św. Aleksandra do kościoła pw. św. Piotra i Pawła) udział wzięło ok. 2 tys. wiernych.

- Boże CiaÅ‚o to szczególna uroczystość, o którÄ… upomniaÅ‚ siÄ™ sam Jezus Chrystus – w homilii wygÅ‚oszonej przed konkatedrÄ… Å›w. Aleksandra w SuwaÅ‚kach mówiÅ‚ ks. Jarema Sykulski. - To Å›wiÄ™to, w czasie którego ma być nie tylko element eucharystii, ale też procesja, która ma być manifestacjÄ…, Å›wiadectwem  naszej wiary. Ma być dowodem, że wiem w kogo i dlaczego wierzÄ™. W dzisiejsze Å›wiÄ™to to On pragnie wyjść i przejść siÄ™ ulicami naszego miasta, zajrzeć do każdego domu, każdej rodziny, wejść w życie każdego z nas. Ale zanim wyjdziemy z procesjÄ…, by dać dowód temu że wierzÄ™, musi najpierw dokonać siÄ™ w nas przeistoczenie. Przeistoczenie to nie tylko sÅ‚owa, które wypowie kapÅ‚an nad biaÅ‚Ä… hostiÄ… i kielichem wina. Przeistoczenie to istotna zmiana czegoÅ›, co byÅ‚o sÅ‚abe, kruche, w najmocniejsze, najbardziej Å›wiÄ™te. W czasie przeistoczenia muszÄ™ uwierzyć, że w tej biaÅ‚ej hostii jest żywy i prawdziwy Jezus Chrystus. MuszÄ™ dokonać przemiany w patrzeniu na Chrystusa, żeby mieć odwagÄ™ pójść z nim w procesji. W przeciwnym razie bÄ™dzie to tylko barwny pochód, korowód, czy jakieÅ› inne folklorystyczne zgromadzenie.

PamiÄ…tkÄ™ tego wydarzenia KoÅ›cióÅ‚ katolicki obchodzi także w Wielki Czwartek, wtedy jednak rozpamiÄ™tuje siÄ™ również MÄ™kÄ™ Jezusa Chrystusa, uroczystość Bożego CiaÅ‚a natomiast ma charakter dziÄ™kczynny i radosny.

Uroczystość ta ustanowiona zostaÅ‚a na skutek widzeÅ„ Å›w. Julianny z Cornillon. Pod jej wpÅ‚ywem bp Robert z Thourotte ustanowiÅ‚ w 1246 r. takÄ… uroczystość dla diecezji Liège. W 1252 r. zostaÅ‚a ona rozszerzona na Niemcy. Katolicy wierzÄ…, że w 1263 miaÅ‚ miejsce cud eucharystyczny w Bolsenie, gdy hostia w rÄ™kach wÄ…tpiÄ…cego ksiÄ™dza zaczęła krwawić. Rok później papież Urban IV ustanowiÅ‚ tÄ™ uroczystość dla caÅ‚ego KoÅ›cioÅ‚a, a jako przyczyny jej wprowadzenia wskazaÅ‚: "zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w NajÅ›wiÄ™tszym Sakramencie, bÅ‚Ä™dy heretyków oraz uczczenie pamiÄ…tki ustanowienia NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu, która w Wielki Czwartek nie może być uroczyÅ›cie obchodzona ze wzglÄ™du na powagÄ™ Wielkiego Tygodnia." . Jednakże ze wzglÄ™du na Å›mierć Urbana IV bulla ta nie zostaÅ‚a ogÅ‚oszona. UczyniÅ‚ to dopiero papież Jan XXII. .

W Polsce uroczystość Bożego CiaÅ‚a obchodzi siÄ™ w czwartek po UroczystoÅ›ci Trójcy ÅšwiÄ™tej, a wiÄ™c zawsze 60 dni po Wielkanocy.  Po raz pierwszy wprowadziÅ‚ tÄ™ uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W 1420 na synodzie gnieźnieÅ„skim uznano uroczystość za powszechnÄ…, obchodzonÄ… we wszystkich koÅ›cioÅ‚ach.  
W Polsce obchody uroczystoÅ›ci wiążą siÄ™ z procesjÄ… z NajÅ›wiÄ™tszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje siÄ™ kolejno przy czterech oÅ‚tarzach, przy których czytane sÄ… zwiÄ…zane tematycznie z EucharystiÄ… fragmenty czterech Ewangelii.

W Polsce uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
Z Bożym CiaÅ‚em zwiÄ…zana jest także uroczystość NajÅ›wiÄ™tszego Serca Pana Jezusa, która jest obchodzona zaraz po oktawie Bożego CiaÅ‚a, czyli w piÄ…tek osiem dni po Bożym Ciele.

Tradycyjnie w Boże CiaÅ‚o w PuÅ„sku, nieformalnej stolicy mieszkajÄ…cych w Polsce Litwinów odbyÅ‚y siÄ™ dwie procesje: polska i litewska.

fot. Marta Orłowska

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Ślepsk Malow Suwałki


Cuprum Stilon Gorzów

29.12.2024
17:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.29.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie