26.05.2018

Święci Romuald i Roch górują nad Suwałkami. Uroczyste odsłonięcie pomników [foto i wideo]

Na założone 298 lat temu miasto spoglądają od soboty święci Romuald i Roch. Przed południem na rondzie u zbiegu ulic Mikołaja Reja i gen. Kazimierza Pułaskiego w Suwałkach odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika założycieli miasta.

Uroczystość odbyła się w ramach dziewięcioletniej Nowenny przygotowującej do obchodów 300-lecia Suwałk. Nadanie praw miejskich Suwałkom odbyło się w 1720 roku, natomiast pierwsze wzmianki o mieście pochodzą już z 1688 roku.

W sobotnich uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowieństwo z Jego Ekscelencją Księdzem Biskupem Jerzym Mazurem Biskupem Ełckim na czele, uczestnicy odbywającego się w Suwałkach Diecezjalnego Dnia Młodzieży, artyści, którzy pracowali nad rzeźbami świętych i koncepcją pomnika oraz mieszkańcy Suwałk. 

Rzeźby to efekt ubiegłorocznego IV Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego ,,Teatr” pod patronatem profesora Andrzeja Strumiłły, który odbył się w mieście. Na zaproszenie profesora udział w przedsięwzięciu wzięli m.in. artyści z Białorusi: Vladzimir Pipin, Vladzimir Pantsialeyeu i Igar Zasimovich i to właśnie oni są autorami rzeźb. Opracowaniem koncepcji pomnika zajął się profesor Strumiłło. Rzeźby nawiązują do herbu miasta – to dwie postacie mnichów – św. Romualda i św. Rocha – symbolu opiekuńczości i ochrony przed zarazami. Dwumetrowej wielkości posągi powstały z jasnego piaskowca. Stoją na skale z ciemnego granitu, przeciętego smugą rzeki, symbolizującą Czarną Hańczę i ziemię suwalską.

Pomnik odsłoniły, podczas specjalnie na tę okazję przygotowanego układu choreograficznego, dzieci z zespołu ,,Radość” działającego pod okiem Iriny Popowej w Suwalskim Ośrodku Kultury.

 

 

Historię miasta w swoim przemówieniu przypomniał Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

– Nasze Miasto Kameduli założyli nad rzeką Czarna Hańczą, w centrum swoich dóbr. Pierwsze wzmianki o Suwałkach pochodzą z 1688 r. z dokumentów kamedulskich, gdzie jest mowa o tym, że  była tu malutka osada licząca sobie dwa “dymy”.

Na szybki rozwój osady wpływało jej korzystne położenie – przy skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych wodnych i lądowych. W 1700 roku wieś dzieliła się już na Suwałki Wielkie i Małe. Nie dziwi więc fakt, że kameduli wybrali je na centrum administracyjne i handlowe swoich dóbr. W 1710 roku wyprosili u króla Augusta II przywilej przekształcenia wsi w miasto. W 1715 roku uwolnili jego mieszkańców od pańszczyzny, ustanowili władze miejskie i wytyczyli 300 placów pod budowę wraz z przestrzenią rynkową i ulicami. Przyłączyli także do miasta 83 włóki lasu z przeznaczeniem ich pod grunty orne.

- Kameduli stworzyli też zręby założeń urbanistycznych. Wytyczyli rynek i nowe ulice w tym główną ulicę miasta – wówczas nazywaną Młyńską. 2 marca 1720 roku, lokację kamedulską potwierdził przywilej króla Augusta II. Dziś składamy hołd założycielom miasta – mówił Prezydent.

Na zakończenie tej części uroczystości Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk i Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach złożyli pod pomnikiem pamiątkowy akt podpisany wcześniej przez władze miasta, a także Księdza Biskupa Jerzego Mazura – Biskupa Ełckiego, Księdza Prałata Jaremę Sykulskiego i profesora Andrzeja Strumiłło.

Przed przejściem zebranych do centrum miasta, pomnik poświęcił Ksiądz Biskup Jerzy Mazur.

 

Oprac. i Fot.:UM Suwałki

udostępnij na fabebook
27.05.2018, 01:21:57

Ladny pomnik

Podoba mi się.

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.23.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie