Na oficjalnych uroczystościach 226 rocznicy Konstytucji 3 Maja w Suwałkach zabrakło pocztów sztandarowych i kompanii reprezentacyjnej służb mundurowych. We mszy św. w intencji Ojczyzny oraz spotkaniu w parku Konstytucji 3 Maja udział brały poczty sztandarowe organizacji i szkół, liczna grupy harcerzy, a także mieszkańcy miasta.
Na maszt wciągnięto biało-czerwoną flagę, a pod Dębem Wolności złożono wieńce i wiązanki kwiatów.
- Dzisiejsza uroczystość łączy dwa wydarzenia historyczne: obwołanie Maryi Królową Korony Polskiej przez króla Jana Kazimierza 1. kwietnia 1656 roku podczas ślubów złożonych we Lwowie przed obrazem Matki Bożej Łaskawej i uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku – tak homilię w czasie mszy za Ojczyznę odprawianej przed konkatedrą św. Aleksandra rozpoczął ks. bp Jerzy Mazur, ordynariusz Diecezji Ełckiej. – Niech dzisiaj przewijają się modlitwy w intencji naszej Ojczyzny i kościoła w naszej Ojczyźnie. Gdy patrzymy na historię naszego narodu i kościoła to jest to święto radości i cierpienia. Radością była konstytucja 3 Maja, cierpieniem była zdrada i niedopuszczenie do tego by ta Konstytucja weszła w życie i kształtowała sprawy w naszym państwie i naszym narodzie. Radością była wolność, ale cierpieniem były zabory trzymające Polskę przez 123 lata. Radością było odzyska nie niepodległości, cierpieniem była druga wojna światowa. Radością było jej zakończenie, cierpieniem był narzucony nam system totalitarny – komunizm. Także i dzisiaj w naszym życiu narodowym, społecznym, a także rodzinnym są radości i cierpienia, są blaski i cienie, jest dobro i zło. Prośmy w czasie tej eucharystii, aby w sercach Polaków zawsze była radość, zawsze było dobro i piękno, zawsze była nadzieja i pokój. Abyśmy zawsze żyli w zgodzie, jedności i tę jedność budowali. (...) Los naszego kraju nie zależy dzisiaj od męstwa na polu walki, ale od uczciwości w pracy i od wybierania mądrych rządców – kontynuował bp Mazur. – Polakom łatwiej przychodziło bić się za Ojczyznę niż dla niej pracować. Miłujmy naszą Ojczyznę w stylu wielkich Polaków, tych zmarłych na różnych frontach w obronie Ojczyzny, tych z obławy augustowskiej i tych żyjących. Nie uciekajmy z ojczystej ziemi. Tu zdobywajmy mądrość i na tej ziemi pielgrzymujmy do nieba. Miłość do własnej Ojczyzny nigdy nie może być usprawiedliwieniem dla pogardy, agresji oraz przemocy. Dziś zatem patriotyzm powinien wyrażać się w życiu naszych rodzin, które są pierwszą szkołą miłości, odpowiedzialności i służby bliźniemu.
- Spotykamy się kolejny raz aby odchodzić święto Konstytucji 3 Maja – zwracając się do zgromadzonych w parku Konstytucji 3 Maja mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. – Obchody tego święta są dobrym momentem do tego, żeby jeszcze raz przypomnieć o historycznym znaczeniu Konstytucji 3 Maja, zastanowić się nad tym, czym dla nas dzisiaj są konstytucja i państwo, a także jaki powinien być dzisiejszy nasz patriotyzm. Uchwalenie przed 226 laty konstytucji przez Sejm Czteroletni było wyrazem mądrości, dojrzałości politycznej i patriotyzmu. (...) Niestety, konstytucja majowa nie uratowała Rzeczypospolitej. Jej przeciwnicy zawiązali Konfederację Targowicką i, przy pomocy Rosji, ją obalili. (...) Czym jest dla nas dzisiaj Konstytucja, Ojczyzna, patriotyzm? Czy patriotyzm to biało-czerwony szalik w rękach kibica, albo koszulki w barwach narodowych? Jaki to patriota trzymający w ręku kij baseballowy ze znakiem Polski Walczącej? Czy patriotyzm to flaga wywieszona na balkonie, czy postawa na baczność gdy grają hymn narodowy... to też jest ważne, ale chyba nie wszystko. Dla mnie patriotyzm to taka debata polityczna, która szanuje przeciwników i w której posługujemy się argumentami. Patriotyzm to umiejętność odpowiedzi na pytanie nie co da mi Ojczyzna czy miasto, ale co ja mogę dać Ojczyźnie, miastu.
Prezydent nawiązał też do nieobecności na uroczystości pocztów sztandarowych i kompanii reprezentacyjnych służb mundurowych, dodając że jest to pierwszy taki przypadek w Suwałkach i zaapelował o wzniesienie się „ponad polityczne podziały i własne interesy”.
Do nieobecności służb mundurowych na uroczystości w Suwałkach w swoim wystąpieniu nawiązała także posłanka PO Bożena Kamińska, która winą za brak „KAMPANII...” obciążyła wiceministra SWiA, posła Jarosława Zielińskiego. Posłance Kamińskiej wyraźnie pomyliły się „KAMPANIA” (polityczna, wyborcza czy reklamowa) z „KOMPANIĄ” Honorową, której brak dostrzegli także suwalczanie.
Jak poinformował Leszek Dec, wiceminister i poseł Zieliński został zaproszony przez Prezydenta Łomży do grona współorganizatorów uroczystości w tym mieście, a „że jest posłem z województwa podlaskiego i wiceministrem , któremu podlegają służby mundurowe, stąd ich obecność tam, gdzie jest minister, który za nie odpowiada.” L. Dec odczytał list skierowany przez wiceministra J. Zielińskiego do uczestników uroczystości w Suwałkach.
Oficjalne uroczystości w Suwałkach związane z 226 rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja zakończyło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod Dębem Wolności w parku Konstytucji 3 Maja.
Tadeusz Moćkun