Szpitale w Suwałkach, Łomży, Grajewie i Białymstoku zostały wyłonione w konkursie dotyczącym wsparcia oddziałów zakaźnych oraz pracowni diagnostycznych w ramach unijnej inicjatywy REACT-EU Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.
Do podlaskich placówek trafi łącznie ponad 30 mln zł. Decyzję o dofinansowaniu podjął minister zdrowia Andrzej Niedzielski. Przyznane środki beneficjenci będą mogli przeznaczyć m.in. na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego oraz wykonanie szeregu niezbędnych prac budowlanych.
W całej Polsce zarekomendowano łącznie 30 wniosków na kwotę 200 mln zł.
Wśród nich znalazły się cztery projekty podlaskich placówek:
- Poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej dedykowanych chorobom zakaźnym w Szpitalu Wojewódzkim im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach (7,9 mln zł),
- Podniesienie jakości usług medycznych w zakresie chorób zakaźnych w Szpitalu Ogólnym im. dr Witolda Ginela w Grajewie (7,1 mln zł),
- Poprawa efektywności leczenia i diagnozowania pacjentów chorych na choroby zakaźne poprzez przebudowę i doposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego oraz wymianę tomografu komputerowego w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży (7,8 mln zł),
- Doposażenie w wyroby medyczne oddziałów zakaźnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku w ramach instrumentu REACT-EU (7,8 mln zł).
Konkurs dla obszaru chorób zakaźnych ogłoszony przez Ministerstwo Zdrowia to pierwszy nabór wniosków w ramach REACT – EU w Programie Infrastruktura i Środowisko. O fundusze mogły ubiegać się podmioty lecznicze (a także przedsiębiorcy powstali z ich przekształcenia) udzielające świadczeń zdrowotnych dedykowanych chorobom zakaźnym.
Placówki, które otrzymają środki unijne na wsparcie oddziałów zakaźnych i pracowni diagnostycznych, nie wnoszą wkładu własnego. Środki z REACT-EU pokrywają 100% wydatków kwalifikowalnych. Celem preferencyjnych zasad dofinansowania z REACT-EU jest wzmocnienie zdolności reagowania systemu ochrony zdrowia w sytuacjach kryzysowych, takich jak pandemia COVID-19.
Dzięki unijnemu dofinansowaniu zwiększy się dostęp pacjentów do specjalistycznej diagnostyki i leczenia chorób zakaźnych. Skróci się również średni czasu pobytu pacjenta na oddziale zakaźnym, co wpłynie na możliwość objęcia opieką większej liczby pacjentów i szybkiego reagowania placówek w sytuacjach kryzysowych.
Na zmianach skorzystają też osoby z niepełnosprawnościami. Szpitale przeznaczą także środki na wprowadzenie rozwiązań zwiększających dostępność oddziałów zakaźnych oraz bezpieczeństwo takich pacjentów.
Źródła: Ministerstwo Zdrowia; Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku
fot. Ewelina Szulc - Lubelski Urząd Wojewódzki