07.11.2015

Trudny dostęp do lekarza specjalisty na wsi

Opublikowany ostatnio przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej raport o stanie zdrowia mieszkańców wsi pokazuje, że mieszkańcy obszarów wiejskich rzadziej chorowaliby, gdyby zapewniono im lepszą profilaktykę i szerszy wachlarz usług medycznych. Obecnie dostęp do placówek ochrony zdrowia na wsi znacząco odbiega od tego, jaki mają zapewniony osoby z dużych miast.

Wyniki raportu „Stan zdrowia ludnoÅ›ci wiejskiej” wskazujÄ… na znaczÄ…cÄ… zależność pomiÄ™dzy kondycjÄ… zdrowotnÄ… Polaków, a ich miejscem zamieszkania. Na przestrzeni ostatnich lat stan zdrowia mieszkaÅ„ców wsi ulega systematycznej poprawie. Widoczne jest to na wielu pÅ‚aszczyznach, m.in. w sposobie odżywiania, podejmowaniu aktywnoÅ›ci fizycznych, Å›redniej dÅ‚ugoÅ›ci życia czy Å›miertelnoÅ›ci niemowlÄ…t. Nie zmienia to faktu, Å¼e w innych ważnych aspektach widać jednak wyraźne dysproporcje – zwÅ‚aszcza w dostÄ™pnoÅ›ci opieki zdrowotnej, punktów medycznych czy w podejmowaniu dziaÅ‚aÅ„ prewencyjnych.

Ograniczony dostÄ™p do placówek sÅ‚użby zdrowia

Z treÅ›ci raportu jednoznacznie wynika, że liczba placówek medycznych na terenach wiejskich jest ponad dwukrotnie mniejsza – 3 przychodnie na 10 tys. mieszkaÅ„ców, niż w miastach – prawie 6,5 przychodni. Najmniej tych obiektów w przeliczeniu na mieszkaÅ„ców terenów wiejskich znajduje siÄ™ w woj. pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim – mniej niż 2,5 przychodni. Mniejsza liczba placówek sÅ‚użby zdrowia przekÅ‚ada siÄ™ znaczÄ…co na liczbÄ™ i dostÄ™pność porad lekarskich (Å›rednio dwukrotnie mniej), liczbÄ™ szczepieÅ„ wÅ›ród dzieci i mÅ‚odzieży (o ok. 10% mniej) oraz szczepieÅ„ i badaÅ„ profilaktycznych dorosÅ‚ych (o ok. 10% mniej), a w konsekwencji – na wykrywalność chorób, w tym zwÅ‚aszcza tzw. cywilizacyjnych, jak cukrzyca, nowotwory czy choroby ukÅ‚adu krążenia. TÄ™ niekorzystnÄ… statystykÄ™ należy jeszcze uzupeÅ‚nić o dwukrotnie niższÄ… na wsi, niż w miastach, dostÄ™pność aptek i punktów aptecznych – Å›rednio 2 obiekty na 10 tys. mieszkaÅ„ców na wsi wobec 4,5 takich samych placówek w miastach.

Rezygnacja z porad lekarskich

Blisko 14% Polaków rezygnuje z wizyt i porad lekarskich, co jest jednym z najgorszych wskaźników w Unii Europejskiej. O ile jednak mieszkaÅ„cy miast rezygnujÄ… z wizyt i porad lekarskich gÅ‚ównie z powodu dÅ‚ugiego okresu oczekiwania, to dla mieszkaÅ„ców wsi najczÄ™stszÄ… przyczynÄ… rezygnacji z wizyty u specjalisty jest bariera finansowa. Obawa przed dalszym, kosztownym leczeniem oraz konieczność dojazdu do placówki, która najczęściej znajduje siÄ™ w znacznej odlegÅ‚oÅ›ci, stanowiÄ… decydujÄ…ce czynniki odkÅ‚adania wizyt lekarskich – od 5% do 10% rezygnacji w stosunku do 3% rezygnacji w miastach. Ponadto mieszkaÅ„cy terenów wiejskich (zarówno kobiety, jak i mężczyźni) dużo rzadziej niż mieszkaÅ„cy miast odwiedzajÄ… lekarza pierwszego kontaktu i lekarzy specjalistów. NiepokojÄ…ce jest również to, że prawie co czwarty mężczyzna z terenów wiejskich nigdy nie byÅ‚ u lekarza specjalisty.

 DÅ‚ugość życia

Jeszcze w latach 90-tych ubiegÅ‚ego wieku i na poczÄ…tku tego wieku umieralność mieszkaÅ„ców terenów wiejskich byÅ‚a zdecydowanie wyższa niż mieszkaÅ„ców miast. Dopiero w ostatnich kilku latach dysproporcje te ulegajÄ… znacznemu zmniejszeniu. W dalszym ciÄ…gu natomiast utrzymuje siÄ™ różnica w dÅ‚ugoÅ›ci życia kobiet i mężczyzn. Kobiety, niezależnie od miejsca zamieszkania żyjÄ… ok. 10 lat dÅ‚użej od mężczyzn. Na terenach wiejskich najdÅ‚uższÄ… dÅ‚ugoÅ›ciÄ… życia mogÄ… cieszyć siÄ™ mieszkanki z woj. podkarpackiego, podlaskiego i maÅ‚opolskiego – Å›rednio  82 lata, a najkrótszÄ… – z woj. zachodniopomorskiego i lubuskiego – Å›rednio 79,5 lat. WÅ›ród mężczyzn statystycznie najdÅ‚uższy wiek  – 74 lata – osiÄ…gajÄ… mieszkaÅ„cy MaÅ‚opolski, natomiast krócej bÄ™dÄ… żyć mężczyźni z woj. Å‚ódzkiego, warmiÅ„sko-mazurskiego i zachodniopomorskiego – Å›rednio 71 lat. Województwa: warmiÅ„sko-mazurskie i zachodniopomorskie sÄ… obszarami z najmniejszÄ… liczbÄ… placówek sÅ‚użby zdrowia na wsi i równoczeÅ›nie gdzie udziela siÄ™ najmniej porad lekarskich.

Przyczyny zgonów

GÅ‚ównymi przyczynami zgonów sÄ… choroby ukÅ‚adu krążenia i choroby nowotworowe. PrawidÅ‚owość ta wystÄ™puje w caÅ‚ym kraju, przy czym u ludnoÅ›ci zamieszkujÄ…cej wsie wskaźnik ten jest wyraźnie wyższy. W przypadku chorób ukÅ‚adu krążenia – sÄ… przyczynÄ… aż 49% zgonów, zaÅ› nowotworów – 23%. W najwiÄ™kszych aglomeracjach odpowiednio wynosi to 44% i 27%.

– Wyraźnie widać zależność pomiÄ™dzy stanem zdrowia ludnoÅ›ci wiejskiej a dostÄ™pem do infrastruktury medycznej. Niższa wykrywalność chorób, która w efekcie prowadzi do zgonów, skÅ‚ania do podjÄ™cia natychmiastowych dziaÅ‚aÅ„ – zlikwidowania barier w dostÄ™pie do opieki zdrowotnej i poÅ‚ożenia nacisku na rozwiÄ…zania systemowe, które bÄ™dÄ… sÅ‚użyÅ‚y poprawie stanu zdrowia mieszkaÅ„ców wsi – mówi Marek Zagórski, prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

O raporcie

Raport „Stan zdrowia ludnoÅ›ci wiejskiej w Polsce” zawiera kompleksowÄ… analizÄ™ danych GUS i Eurostat, dotyczÄ…cych stanu zdrowia Polaków, ze szczególnym uwzglÄ™dnieniem czynników wpÅ‚ywajÄ…cych na stan zdrowia mieszkaÅ„ców terenów wiejskich. Porównaniu poddano zwÅ‚aszcza te, wpÅ‚ywajÄ…ce tak na styl życia (m.in. odżywianie, ruch na Å›wieżym powietrzu, korzystanie z używek), jak i na dostÄ™pność placówek sÅ‚użby zdrowia i usÅ‚ug medycznych.

Raport został przygotowany w ramach Forum Inicjatyw Rozwojowych Fundacji EFRWP.

O FIR

Forum Inicjatyw Rozwojowych powstaÅ‚o w celu wypracowywania rozwiÄ…zaÅ„ i stanowisk istotnych z punktu widzenia rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa w Polsce, a także w Unii Europejskiej. W ramach Forum powoÅ‚ywane sÄ… zespoÅ‚y skupiajÄ…ce niezależnych ekspertów i specjalistów. DziaÅ‚alność FIR koncentruje siÄ™ na projektach badawczych, przygotowywaniu analiz, raportów i opracowaÅ„. Forum to również aktywne uczestnictwo w dyskusjach na temat przyszÅ‚oÅ›ci obszarów wiejskich, organizacja konferencji i debat.

O EFRWP

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacjÄ… pozarzÄ…dowÄ…, dziaÅ‚ajÄ…cÄ… na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój spoÅ‚eczno-gospodarczy lokalnych spoÅ‚ecznoÅ›ci na terenach wiejskich. DziaÅ‚ania EFRWP skupiajÄ… siÄ™ przede wszystkim na wspieraniu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej i rozwoju lokalnych przedsiÄ™biorstw oraz dziaÅ‚aniach spoÅ‚ecznych skierowanych do osób zamieszkujÄ…cych obszary wiejskie. Od samego poczÄ…tku istnienia EFRWP aktywnie dziaÅ‚a na rzecz edukacji oraz wyrównywania szans dzieci i mÅ‚odzieży, zamieszkujÄ…cych wsie i maÅ‚e miasta.

Więcej informacji na stronie: www.efrwp.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.21.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie