W Sylwestrową noc przestała istnieć izba wytrzeźwień. Jej obowiązki przejął Ośrodek profilaktyki i wsparcia dla osób nietrzeźwych, uzależnionych i bezdomnych. Placówkę przez trzy najbliższe lata prowadzić będzie spółdzielnia socjalna Perspektywa. Otrzyma za to ponad 2,5 mln złotych.
- Prowadzimy oÅ›rodek od kilku dni, a zadziaÅ‚o siÄ™ tu już dość dużo. Codziennie mamy mnóstwo nowych zadaÅ„. Jednak przy ekipie, która z nami zostaÅ‚a nie baliÅ›my siÄ™, czy sobie poradzimy - mówi Marzena Burba, prezes spóÅ‚dzielni Perspektywa.
SpóÅ‚dzielnia swojÄ… dziaÅ‚alność zaczęła od administrowania parkingiem za hotelem Suwalszczyzna. Potem spoÅ‚ecznicy zarzÄ…dzali m.in. miejskimi sÅ‚upami ogÅ‚oszeniowymi, prowadzili Å›wietlicÄ™ i oferowali usÅ‚ugi BHP oraz sprzÄ…tanie i usÅ‚ugi krawieckie.
- Patrzymy na to kogo mamy w naszej spóÅ‚dzielni i dostosowujemy do nich obowiÄ…zki. SÄ… u nas różne osoby o różnych umiejÄ™tnoÅ›ciach- podkreÅ›la Burba.
Wyzwanie jakie stanęło przed spóÅ‚dzielniÄ… jest duże. Powierzono jej bowiem zadania zlikwidowanej izby wytrzeźwieÅ„. WÅ‚adze Perspektywy uspokaja, że choć spóÅ‚dzielnia nie ma jeszcze doÅ›wiadczenia, to w budynku przy Sportowej wciąż pracuje wiÄ™kszość tych samych osób. PozostaÅ‚o tam bowiem oÅ›miu pracowników i piÄ™ciu lekarzy.
- Lekarze przyjÄ™li oferowane przez nas warunki, ale oprócz nietrzeźwymi zajmÄ… siÄ™ też bezdomnymi. MieliÅ›my już sytuacjÄ™, że taka pomoc byÅ‚a potrzebna - opowiada Marzena Burzycka z Perspektywy.
Nowy oÅ›rodek jest bowiem jednoczeÅ›nie noclegowniÄ…. Oprócz zajmowania siÄ™ pijanymi, zajmuje siÄ™ też bezdomnymi. Zapewnia im pomoc medycznÄ…, sanitarnÄ…, a nawet duchowÄ…. Wkrótce przy Sportowej zacznÄ… pojawiać siÄ™ księża z posÅ‚ugÄ… duszpasterskÄ….
- Ta wspóÅ‚praca bÄ™dzie owocna dla obu stron - przewiduje prezes spóÅ‚dzielni.
Perspektywa liczy, ze uda siÄ™ jej siÄ™gnąć po Å›rodki unijne, które wczeÅ›niej niedostÄ™pne byÅ‚y dla izby wytrzeźwieÅ„. Już dziÅ› spoÅ‚ecznicy oferujÄ… porady prawne i psychologiczne. DÅ‚użej, bo od rana do wieczora, dziaÅ‚a też powierzony spóÅ‚dzielni telefon zaufania. SpecjaliÅ›ci majÄ… już za sobÄ… interwencje domowe, a każdy opuszczajÄ…cy oÅ›rodek suwalczanin odbywa rozmowÄ™ motywujÄ…cÄ… z psychologiem.
- Jako stowarzyszanie nie pobieramy żadnych opłat za trzeźwienie. Tym zajmuje się teraz Urząd Miejski. Nie egzekwujemy też zaległości - tłumaczy Burba.
Ten krok pomógÅ‚ ograniczyć koszty funkcjonowania oÅ›rodka. A to wÅ‚aÅ›nie wydatki na utrzymanie izby wytrzeźwieÅ„ byÅ‚y jednÄ… z przyczyn jej likwidacji.
SpóÅ‚dzielnia ma również oszczÄ™dzić na kosztach i organizacji pracy. Dalej bÄ™dzie tam zatrudnionych 16 osób, ale teraz pracownicy bÄ™dÄ… mieli dużo wiÄ™kszy zakres obowiÄ…zków. Nie otrzymajÄ… natomiast dodatków stażowych i trzynastych pensji.
W uruchomienie oÅ›rodka zaangażowali siÄ™ również sami bezdomni.
- PrzekonaliÅ›my ich, aby zadbali o miejsce, gdzie przebywajÄ…. Dostali Å›rodki czystoÅ›ci i systematycznie sprzÄ…tajÄ…. WietrzÄ… swoje sale, a osoby które tego wymagajÄ…, sami odsyÅ‚ajÄ… na zabiegi higieniczne - opowiada szefowa Perspektywy.
(mkapu)
[28.12.2015] Tak już trzeźwieć nie będziemy. Ostatnie dni Izby Wytrzeźwień [wideo]