Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na trzy świetne wernisaże: wystawa fotografii Krzysztofa Ślachciaka, wystawa malarstwa Grupy Plastycznej SZTALUGI oraz wystawa prac Pabla Picassa.
1. „Mara”- wernisaż
PiÄ…tek, 19.01. 2018 , godz. 18:00
Galeria PAcamera, ul. T. Noniewicza 71
wstęp wolny | wystawa czynna do 11.03.2018
Fotografie Krzysztofa Ślachciaka są pełne wizualnej tajemnicy, ale autor nie ukrywa, że nie służą one opowiadaniu historii. Nie mają ukrytego sensu, nie objawiają prawd uniwersalnych. Kluczową rolę w ich powstawaniu, a także w odbiorze, odgrywają emocje.
Cykl „Mara”. Mara w mitologii sÅ‚owiaÅ„skiej byÅ‚a nieuchwytnÄ… zjawÄ…, która objawiaÅ‚a siÄ™ nocÄ…, miaÅ‚a zdolność otwierania każdego zamka i żywiÅ‚a siÄ™ ludzkÄ… krwiÄ…. Wyobrażano jÄ… sobie jako kobietÄ™ o nienaturalnie dÅ‚ugich nogach i póÅ‚przeźroczystym, bardzo jasnym ciele.
W czasach chrzeÅ›cijaÅ„skich wyobrażenia postaci z mitologii SÅ‚owian ulegaÅ‚y najprawdopodobniej znieksztaÅ‚ceniom. WedÅ‚ug niektórych przekazów jednÄ… z metod obrony byÅ‚o powieszenie lustra w sypialni. Mara miaÅ‚a dziÄ™ki niemu przestraszyć siÄ™ wÅ‚asnego odbicia i uciec, gdyż byÅ‚a rzekomo brzydka. Jednak lustra byÅ‚y zawsze towarem luksusowym, a w znanym nam dziÅ› ksztaÅ‚cie upowszechniÅ‚y siÄ™ w Europie dopiero w XIII wieku. W dodatku część sÅ‚owiaÅ„skich, mitologicznych, kobiecych postaci miaÅ‚a moc uwodzenia mężczyzn, zakÅ‚adam wiÄ™c, że w pierwotnych wyobrażeniach byÅ‚y one nie tylko przerażajÄ…ce, ale również piÄ™kne. Mara w przedstawianym cyklu to metafora kobiety wspóÅ‚czesnej: pewnej siebie i silnej, jej dychotomicznej natury, seksualnoÅ›ci i piÄ™kna. Cechy te mogÄ… być równoczeÅ›nie fascynujÄ…ce, jak i budzÄ…ce lÄ™k, a otwarte obcowanie z nimi może fascynacjÄ™ pobudzić, a lÄ™k oswoić.
http://soksuwalki.eu/mara-z-emocji-krzysztofa-slachciaka-w-pacamerze/
2. ,,Kontrasty” – wernisaż wystawy malarstwa Grupy Plastycznej SZTALUGI
Poniedziałek, 22.01.2018, godz: 18:00
Galeria „Na marmurach”, SOK, ul. T. Noniewicza 71
Artystki z Grupy Plastycznej SZTALUGI w każdej wolnej chwili siÄ™gajÄ… po pÄ™dzle, by co jakiÅ› czas pokazać swoje najnowsze dzieÅ‚a suwalskim miÅ‚oÅ›nikom malarstwa. Tym razem w galerii ,,Na marmurach” można podziwiać kontrastowe obrazy 14 suwalskich malarek.
Grupa Plastyczna SZTALUGI zaprezentuje kolejny cykl malarski KONTRASTY. Praca nad nim trwaÅ‚a przez caÅ‚y 2017 rok. W tym czasie powstaÅ‚o wiele interesujÄ…cych obrazów inspirowanych codziennoÅ›ciÄ… i fotografiÄ…. Wnikliwa obserwacja i poszukiwania wÅ‚aÅ›ciwego tematu, staÅ‚y siÄ™ kanwÄ… opowieÅ›ci malarskich zamkniÄ™tych w jeden cykl.
Na wystawie można zobaczyć kompozycje z kwiatami, tematy zwiÄ…zane z przyrodÄ…, obrazy z domieszkÄ… dowcipu i żartu. Malarki dziaÅ‚ajÄ…ce w w SZTALUGACH jak zawsze podeszÅ‚y do tematu jak do kolejnego wyzwania artystycznego, odkrywajÄ…c w sobie nowe malarskie talenty i przeÅ‚amujÄ…c najróżniejsze bariery oraz ograniczenia. Zapraszamy do Å›wiata koloru i piÄ™kna.
Na wystawie można oglÄ…dać prace: Grażyny Czajki, Teresy Gajek, Danuty Laszkowskiej, Alicji Malinowskiej, Teresy Malinowskiej, Jadwigi MaÅ„czuk, Jolanty NaskrÄ™t, Bożeny Nowackiej, Aurelii Pieczulis, Wiery PszczóÅ‚ki, Magdaleny RosÅ‚aniec, Alicji Skalskiej, Barbary SoÅ‚owiej, Krystyny SzukiÅ‚owicz.
http://soksuwalki.eu/kontrastowy-swiat-widziany-ze-sztalug/
3. Pablo Picasso: grafika nieokiełznana- wernisaż
PiÄ…tek, 26.01.2018, godz. 18.00
Galeria Patio, ul. Jana Pawła II 5
wstęp wolny | wystawa czynna do 18.03.2018
prezentowane prace pochodzÄ… z kolekcji Dariusza Matyjasa
Wernisaż prac Pabla Picassa, twórcy wspóÅ‚czesnej sztuki nowoczesnej. Na wystawie zobaczymy oryginalne akwaforty, linoryty i seriografie ze sÅ‚ynnej teki Vollarda z 1933 roku, cyklu „Korrida i Bachanalie”, litografie do „Wojny i Pokoju” oraz teki erotyków z 1969 roku.
Pablo Picasso (Pablo Ruiz Blasco), jeden z najsÅ‚ynniejszych artystów XX wieku, żyÅ‚ w latach 1881-1973. Ten niezwykle charyzmatyczny twórca o nietuzinkowym temperamencie, obdarzony niezwykÅ‚ym, niemalże pierwotnym instynktem malarskim i rysunkowym, uprawiaÅ‚ różnorakie dziedziny sztuki. Jego artystyczna wszechstronność objawiaÅ‚a siÄ™ zarówno w technice (malarstwo, rzeźbiarstwo, grafika, ceramika) jak i w formie (w swej pracy używaÅ‚ oÅ‚ówka, akwarel, farb olejnych, kredek, metalu, gipsu, kamienia oraz różnorodnych odpadów). Przez caÅ‚e życie z pasjÄ… odkrywaÅ‚ dla siebie nowe obszary artystycznego dziaÅ‚ania, burzyÅ‚ je i budowaÅ‚ na nowo. Å»aden ze wspóÅ‚czesnych twórców sztuki nie może siÄ™ równać z nim pod wzglÄ™dem artystycznej pÅ‚odnoÅ›ci.
Grafika to zaledwie jedna z dyscyplin, którymi zajmowaÅ‚ siÄ™ Picasso. UprawiaÅ‚ wiele jej odmian, m.in. akwatintÄ™, drzeworyt, linoryt, staloryt, mezzotintÄ™, preferujÄ…c jednak litografiÄ™ i akwafortÄ™. Najbardziej obfitujÄ…cy w graficzne dokonania okres dla Picassa rozpoczyna siÄ™ od lat trzydziestych XX wieku. Szacuje siÄ™, że za życia artysta stworzyÅ‚ okoÅ‚o 2000 grafik.
W roku 1937 jeden z czoÅ‚owych marszandów miÄ™dzywojennego Paryża – Ambroise Vollard zamówiÅ‚ u Picassa okolicznoÅ›ciowÄ… tekÄ™ grafik – akwafort. ZawieraÅ‚a ona 5 zestawów tematycznych i zatytuÅ‚owana zostaÅ‚a „Suita Vollarda”. Na wystawie możemy zobaczyć niektóre prace z tej teki, sygnowane przez artystÄ™. We wszystkich przewija siÄ™ motyw fascynacji antykiem oraz kult aktu…
Technika linorytu reprezentowana jest na wystawie przez prace wykonane w latach 60-tych (teka Linogravures). Tematycznie nawiÄ…zujÄ… one do popularnych w twórczoÅ›ci Picassa motywów bachanalii i corridy.
Szczególnego smaku kolekcji dodajÄ… staloryty poÅ›wiÄ™cone tematyce erotycznej. Prace, które możemy oglÄ…dać na wystawie sÄ… stalorytami perfekcyjnie wykonanymi w 1969 roku przez wydawnictwo amerykaÅ„skie Avangarde. Frywolne, ale i nieco żartobliwe, sÄ… kwintesencjÄ… natury samego artysty.
W 1959 roku Picasso wykonaÅ‚ na zamówienie tekÄ™ grafik z okazji 80. rocznicy powstania wieży Eiffla. Prace zostaÅ‚y wydane przez znane paryskie wydawnictwo „Montmartre”. Na wystawie eksponowane sÄ… odbitki prac z tej teki, przeniesione na pÅ‚yty cynkowe i sygnowane przez artystÄ™ oÅ‚ówkiem. Stylistyka i tematyka tego cyklu nawiÄ…zuje do motywów antycznych. Heliografiki z powracajÄ…cym motywem malarza i modelki oraz klaunów, to jedne z piÄ™kniejszych prac eksponowanych na wystawie. PrzypominajÄ… swym charakterem lawowane tuszem rysunki bÄ…dź akwarele. Sygnowane przez artystÄ™, wydane zostaÅ‚y przez wydawnictwo „Verve Mourlot”.
OzdobÄ… wystawy sÄ… także wielkoformatowe litografie barwne, pochodzÄ…ce z kolekcji Mariny Picasso, wnuczki malarza. Ich stylistyka jest bardzo różnorodna – od postkubistycznej deformacji, poprzez realistyczny monumentalizm form, aż po ascetycznÄ… kreskÄ™.
Kolejny cykl graficzny ,,Wojna i Pokój” z 1954 roku reprezentowany jest na wystawie w formie barwnych litografii. WystawÄ™ dopeÅ‚nia czarno-biaÅ‚a fotografia i autograf artysty.
http://soksuwalki.eu/grafiki-pabla-picassa-w-galerii-patio/