02.03.2014

Uczcili pamięć „Żołnierzy Wyklętych” [zdjęcia]

Mszą w konkatedrze św. Aleksandra, a następnie Apelem Poległych, salwą honorową i złożeniem kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej suwalczanie uczcili pamięć „Żołnierzy Wyklętych”, bohaterów niepodległościowego podziemia po roku 1944. Hołd Żołnierzom Niezłomnym, bo tak też mówi się o ofiarach UB, oddali kombatanci, byli żołnierze AK, władze miasta, powiatu i gminy, poseł PiS, służby mundurowe, delegacje szkół, harcerzy,Młodzieży Wszechpolskiej i kibiców SKS Wigry Suwałki oraz, w imieniu mieszkańców Suwałk, ... 6-letnia Weronika i o dwa lata starzy jej brat Mikołaj Szeliga.

- Przyszliśmy tu nie z obowiązku, ale z potrzeby serca – mówiła Agata Szeliga, mama Weroniki i Mikołaja. –  W takim dniu jak ten miejsce moje, moich dzieci jest właśnie tu, gdzie oddaje się hołd patriotom, bohaterom, których PRL-owskie władze nazywały bandytami, a historia Żołnierzami Niezłomnymi, bo nie złamali się pod stalinowską okupacją, nie ulegli represjom i swoje życie oddali walcząc o niepodległą Polskę. Czy taką, jaką dziś mamy? Nie wiem, obawiam się że nie do końca. Ale pamięć o nich trzeba ocalić, hołd oddać bo to nasz, Polaków obowiązek. Dlatego jestem tu z dziećmi, dlatego w domu dużo mówimy o historii Polski, o ludziach, których postsowieckie władze wyklęły, a my przywracamy o nich pamięć i oddajemy hołd. My odejdziemy, ale pamięć o nich musi pozostać. I o to ma zadbać pokolenie Weroniki i Mikołaja.

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", ustanowiony w 2011 r. przez parlament, upamiętnia wykonanie przez władze komunistyczne wyroków śmierci w więzieniu mokotowskim na siedmiu członkach IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Straceni wówczas zostali: ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, mjr Mieczysław Kawalec, kpt. Franciszek Błażej, kpt. Józef Rzepka, por. Karol Chmiel i por. Józef Batory.  

O nich m.in. w homilii mówił ks. Stanisław Wysocki, kapelan  rodzin Ofiar Obławy Augustowskiej:  „Pamięć to krew płynąca w żyłach historii. Ale fałszowanie historii, okradanie z niej polskich szkół to atak na naszą Ojczyznę. Bo jeśli w żyłach płynie zatruta krew, źle się będzie działo”. Przywołał też słowa wypowiedziane przez bł. Jana Pawła II w Skoczowie: Polsce potrzeba ludzi prawego sumienia.

Właśnie tacy przyszli oddać hołd Żołnierzom Niezłomnym. Właśnie tacy jak, suwalscy uczniowie, harcerze, członkowie Młodzięzy Wszechpolskiej, Weronika i Mikołaj są gwarancją, że krew płynąca w żyłach młodego pokolenia Polaków nie jest już krwią zatrutą.     

udostępnij na fabebook
03.03.2014, 10:47:56

obecna

Piękne wydarzenie, oddano należny hołd poległym. Co za ulga, że nie zrobiono z tego kilkugodzinnych przemówień polityków, działaczy itp. Wszystko jak należy.

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie