21.06.2016

UleczÄ… serce prÄ…dem

Wielokrotnie słyszymy o czymś takim jak: zaburzenia rytmu serca, migotanie komór, defibrylatory, rozruszniki i elektrokardiologia. Czy jednak wiemy na czym właściwie to polega? Coraz więcej pacjentów ma implantowane takie urządzenia, jak rozrusznik czy defibrylator/kardiowerter. Jednak wiedza o działaniu tych urządzeń oraz o możliwościach elektrofizjologii wciąż jest niestety często zbyt mała.

Pacjenci z zaburzeniami rytmu serca czÄ™sto trafiajÄ… do kardiologa, który podejmuje decyzjÄ™ o poddaniu ich elektroterapii. Na czym ona polega? W zależnoÅ›ci od problemów z sercem pacjenta lekarze czÄ™sto decydujÄ… siÄ™ na wszczepienie specjalnego urzÄ…dzenia, które przy pomocy prÄ…du bÄ™dzie trzymaÅ‚o serce w ryzach. Należy podkreÅ›lić, że zarówno zbyt wolne bicie serca, jak i zbyt szybkie powoduje zagrożenie dla zdrowia. Na czym wiÄ™c polega leczenie prÄ…dem i kiedy takie urzÄ…dzania należy zastosować?

Rozrusznik, a defibrylator

- Rozrusznik, czyli jak mówimy my lekarze – stymulator serca, to urzÄ…dzenie potrzebne pacjentowi, którego serce bije zbyt wolno. WÅ‚aÅ›ciwie nie ma leków, które można by brać w domu aby przyspieszyć tÄ™tno. JeÅ›li wiÄ™c chory ma na tyle wolnÄ… akcjÄ™ serca, że wywoÅ‚uje to niekorzystne objawy (np. zawroty gÅ‚owy, zasÅ‚abniÄ™cia, ale może to także być caÅ‚kowita utrata przytomnoÅ›ci), wówczas musimy wszczepić stymulator – tÅ‚umaczy dr hab.n. med. Oskar Kowalski, przewodniczÄ…cy Sekcji Rytmu Serca PTK.

Standardowy rozrusznik jest wielkoÅ›ci mniejszej niż pudeÅ‚ko zapaÅ‚ek. MieÅ›ci siÄ™ w nim bateria, która zapewnia dziaÅ‚anie urzÄ…dzenia na okoÅ‚o 10 lat. Im mniej musi pracować tym dÅ‚użej dziaÅ‚a – jest to zależne od rodzaju choroby pacjenta.  Rozrusznik jest wyposażony także w mini-komputer sterujÄ…cy jego pracÄ…. Taki stymulator umieszcza siÄ™ pod skórÄ… chorego na piersi. Drugim elementem jest elektroda – tak naprawdÄ™ jest to przewód elektryczny. Poprzez żyÅ‚y biegnÄ…ce z rÄ™ki do serca wprowadza siÄ™ elektrodÄ™ do serca i tam mocuje. W zależnoÅ›ci od rodzaju choroby czasem wystarcza jedna, a czasem muszÄ… być nawet trzy elektrody. Z drugiej strony elektrodÄ™ Å‚Ä…czy siÄ™ z rozrusznikiem. I taki ukÅ‚ad tworzy caÅ‚ość. DziÄ™ki temu stymulator poprzez elektrodÄ™ może odbierać impulsy elektryczne z serca. JeÅ›li jest ich za maÅ‚o w czasie wolnego tÄ™tna – wÅ‚Ä…cza siÄ™ i wysyÅ‚a impulsy elektryczne przyspieszajÄ…c serce.

- ZupeÅ‚nie inny cel towarzyszy wszczepieniu defibrylatora pacjentowi. Otóż, u części pacjentów, u których doszÅ‚o do uszkodzenia serca (np. w czasie zawaÅ‚u) obawiamy siÄ™ możliwoÅ›ci wystÄ…pienia groźnych dla życia arytmii. ZwÅ‚aszcza, jeÅ›li już wczeÅ›niej taka arytmia siÄ™ zdarzyÅ‚a. W tym wypadku chodzi o konieczność jej natychmiastowego przerwania. Defibrylator/kardiowerter może w takiej sytuacji przerwać jÄ… i uratować życie chorego. UrzÄ…dzenie może próbować przerwać arytmiÄ™ na dwa sposoby. Jeden to bardzo szybka stymulacja serca – tej pacjent może w ogóle nie zauważyć. I nawet nie mieć Å›wiadomoÅ›ci, że zdarzyÅ‚y mu siÄ™ epizody arytmii groźnej dla życia. JeÅ›li ta stymulacja jest nieskuteczna, lub jeÅ›li arytmia ma charakter caÅ‚kowitego chaosu elektrycznego w sercu (tzw. migotanie komór) konieczne jest wykonanie tzw. strzaÅ‚u prÄ…dowego, czyli wÅ‚aÅ›nie kardiowersji lub defibrylacji – mówiÄ…c fachowo – wyjaÅ›nia dr Kowalski.

Pacjent ze wszczepionym defibrylatorem w czasie strzaÅ‚u prÄ…dowego oczywiÅ›cie go odczuje. Nie jest to najprzyjemniejsze uczucie, ale ratuje życie. Co różni rozrusznik od defibrylatora? OczywiÅ›cie defibrylator/kardiowerter musi mieć wiÄ™kszÄ… bateriÄ™, wiÄ™c samo urzÄ…dzenie jest znacznie wiÄ™ksze od rozrusznika. Również elektroda jest zbudowana inaczej. Wszczepione urzÄ…dzenie należy także przetestować czy dziaÅ‚a zgodnie z zaÅ‚ożeniami lekarzy.

 - U części chorych po implantacji defibrylatora decydujemy siÄ™ na tzw. jego próbÄ™ – a wiÄ™c ocenÄ™, czy urzÄ…dzenie prawidÅ‚owo rozpoznaje arytmie groźne dla życia. A także czy prawidÅ‚owo jÄ… przerywa. Tego typu dziaÅ‚anie odbywa siÄ™ w znieczuleniu ogólnym, a decyzjÄ™ u kogo takÄ… próbÄ™ trzeba wykonać podejmuje siÄ™ każdorazowo indywidualnie – tÅ‚umaczy dr Kowalski.

Jedno urzÄ…dzenia – wiele informacji

Implantowane urzÄ…dzenia to tak naprawdÄ™ wyrafinowane komputery. Na bieżąco analizujÄ… akcjÄ™ serca i jego czÄ™stość. Defibrylator/kardiowerter to tak naprawdÄ™ malutki superkomputer – musi rozpoznać, kiedy pojawiÅ‚a siÄ™ arytmia groźna dla życia, którÄ… trzeba natychmiast przerwać. Monitoruje wiÄ™c bardzo dużo parametrów – np. gwaÅ‚towność zmian czÄ™stoÅ›ci rytmu (wiÄ™kszość arytmii zaczyna siÄ™ gwaÅ‚townie), wyglÄ…d odbieranych sygnaÅ‚ów serca (bo jak w zwykÅ‚ym EKG – wyglÄ…d pobudzeÅ„ prawidÅ‚owych najczęściej jest zupeÅ‚nie inny niż tych zÅ‚ych, wynikajÄ…cych z arytmii). Tych analizowanych parametrów jest oczywiÅ›cie o wiele wiÄ™cej. Ale to od stopnia zaawansowania możliwoÅ›ci tego komputera zależy bezpieczeÅ„stwo chorego. JeÅ›li komputer siÄ™ pomyli i szybkÄ… akcjÄ™ wynikajÄ…cÄ… np. ze zmÄ™czenia albo arytmii niegroźnej uzna za zagrożenie – wyÅ›le niepotrzebny strzaÅ‚ prÄ…dowy. Taka nieuzasadniona interwencja urzÄ…dzenia jest po pierwsze dla pacjenta bolesna, a po drugie bardzo niekorzystna dla serca!

- UrzÄ…dzenie ma zadziaÅ‚ać tylko wtedy, kiedy naprawdÄ™ jest to konieczne. I tu niestety musimy odnieść siÄ™ do propozycji zmniejszenia pÅ‚atnoÅ›ci za procedury wszczepiania takich urzÄ…dzeÅ„. Bardzo siÄ™ obawiam, że może to prowadzić do stosowania urzÄ…dzeÅ„ najprostszych, starszych generacji, a przez to oczywiÅ›cie najtaÅ„szych. W tym wypadku im urzÄ…dzenie lepsze, tym bezpieczeÅ„stwo chorego wiÄ™ksze. Jakość w tym wypadku musi kosztować. Ale pamiÄ™tajmy, że pacjent ma żyć z implantowanym urzÄ…dzeniem caÅ‚e lata. Każdy ma przecież doÅ›wiadczenia z używania przestarzaÅ‚ego komputera i każdy stara siÄ™ takich urzÄ…dzeÅ„ unikać. PamiÄ™tajmy wiÄ™c, ze mówimy o losach chorego już i tak ciężko doÅ›wiadczonego przez chorobÄ™ – ostrzega dr Kowalski.

Urządzenie na całe życie

Każda osoba, które wszczepia siÄ™ urzÄ…dzenia tego typu wie, że w przypadku wyczerpania siÄ™ baterii bÄ™dzie konieczne jego wymiana. Rozrusznik czy defibrylator to przyjaciel pacjenta na caÅ‚e życie. Taki pacjent musi być pod staÅ‚Ä… opiekÄ… kardiologicznÄ… i regularnie stawiać siÄ™ na wizyty. Kardiolodzy sÄ… w stanie kontrolować te implantowane mini komputery i zmieniać ich ustawienia. MuszÄ… je dostosować do indywidulanych potrzeb chorych. To dlatego pacjent musi regularnie pojawiać siÄ™ na wizytach w poradni kontroli rozruszników/defibrylatorów.

– Te komputery zbierajÄ… caÅ‚Ä… masÄ™ bardzo ważnych informacji o funkcji serca chorego: potrafiÄ… wykryć nie tylko arytmiÄ™, ale także nasilanie siÄ™ cech niewydolnoÅ›ci serca. ProwadzÄ…cy chorego kardiolog może wykorzystać te informacje do prawidÅ‚owego ustalenia stosowanych rodzajów leków i ich dawek. Stwierdzić potrzebÄ™ zastosowania dodatkowego leczenia czy zabiegów – wylicza dr Oskar Kowalski.

I choć wszystko wyglÄ…da naprawdÄ™ obiecujÄ…co, to niestety w Polsce sÄ… wciąż oÅ›rodki w których wszczepia siÄ™ urzÄ…dzenia, ale nie prowadzi siÄ™ ich kontroli. Kardiolodzy zajmujÄ…cy siÄ™ leczeniem zaburzeÅ„ rytmów serca podkreÅ›lajÄ…, że nie powinno tak być.

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie