Swoje wielkie święto mieli studenci pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły zawodowej w Suwałkach. Ponad 30 osób złożyło uroczystą przysięgę i otrzymało białe czepki z czarnym paskiem, które są symbolem pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego.
To studenci II roku, którzy są na półmetku swojej edukacji i wzięli udział w ceremonii CZEPKOWANIA. Jest to jedno z najbardziej znanych ceremonii zawodowych (obok rozdania dyplomów i Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki, które przypada 12 maja).
Cechą wyróżniającą ten zawód pośród innych jest też posiadanie munduru pielęgniarskiego, lampka F. Nightingale, przysięga pielęgniarska i hymn pielęgniarski.
Czepkowanie jest momentem, który w świadomości studentów powinien wyzwolić refleksję… jak pracować nad sobą, aby opanować umiejętność przeżywania z chorym, który zwraca się do pielegniarki: "siostro", jego niepokoju, cierpień, nadziei i trosk oraz wyrobić takie cechy jak wyrozumiałość, czułość czy serdeczność.
Podczas uroczystości nie brakowało gratulacji i podziękowań, sukcesów w zawodzie życzył m. in. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk i dr Agata Wądołowska, dziekan Wydziału Ochrony Zdrowia. Był też wykład okolicznościowy. Dr hab. n zdr. Ewa Kleszczewska, prof. PWSZ mówiła o „Pielęgniarstwie jako mobilnym zawodzie, czyli planach zawodowych studentów związanych z migracją”.
Najważniejszym momentem uroczystości był jednak sam akt czepkowania. Studenci zapalili świece jako symbol ciepła, miłości i dobroci dla drugiego człowieka, otrzymali białe czepki, złożyli przyrzeczenie i odśpiewali hymn pielęgniarski.
Pielęgniarstwo jest jednym ze sztandarowych kierunków kształcenia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach. Absolwenci tego kierunku cieszą się dużą renomą, a samo pielęgniarstwo jest zawodem szczególnym - charakteryzuje go edukacja na najwyższym poziomie, szczególnie odpowiedzialny rodzaj działania, autonomia, wysokie kompetencje i możliwość ich doskonalenia, prowadzenie badań naukowych, posiadanie własnego kodeksu etycznego, czy zrzeszanie się w samorządy zawodowe.
Źródło: PWSZ Suwałki