Policjanci apelują do mieszkańców Suwałk i powiatu o rozwagę w poruszaniu się po zamarzniętych zbiornikach wodnych i przypominają o konsekwencjach chwilowej nieuwagi. Człowiek, który wpadnie do lodowatej wody może umrzeć już po 10-15 minutach. Na naszych zdjęciach z 5.01. Czarna Hańcza, na której tylko kaczki mogą czuć się bezpiecznie.
Apelujemy, do mieszkaÅ„ców SuwaÅ‚k i powiatu aby uważali przebywajÄ…c w pobliżu jezior i innych zbiorników wodnych, z powodu zagrożeÅ„ zwiÄ…zanych z wchodzeniem na kruchy lód. ZaÅ‚amanie pokrywy lodowej koÅ„czy siÄ™ zazwyczaj tragicznie. PamiÄ™tajmy, że szczególnie jeziora zamarzajÄ… i odmarzajÄ… od brzegów. Na Å›rodku woda zamarza później, wiÄ™c lód w tym miejscu jest cieÅ„szy niż przy brzegu. GÅ‚ównÄ… przyczynÄ… wiÄ™kszoÅ›ci wypadków w okresie zimowym jest lekkomyÅ›lność osób, które wchodzÄ… na zamarzniÄ™te stawy, jeziora, rzeki itp., nie myÅ›lÄ…c o nastÄ™pstwach swojego nierozsÄ…dnego zachowania. NajwiÄ™ksze niebezpieczeÅ„stwo czeka w miejscach takich, jak ujÅ›cia akwenów, cieków wodnych, mostów, Å›luz i wszelkich miejsc na lodzie z wystÄ™pujÄ…cymi rysami i pÄ™kniÄ™ciami.
Funkcjonariusze radzÄ…, co robić, gdy lód siÄ™ zaÅ‚amie: Nie wykonywać gwaÅ‚townych ruchów i natychmiast zacząć woÅ‚ać o pomoc. Spróbować wydostać siÄ™ na powierzchniÄ™, a w tym celu Å›wiadomie zaÅ‚amywać przed sobÄ… lód do momentu, aż bÄ™dzie on na tyle twardy, żeby można siÄ™ byÅ‚o na niego wejść. NastÄ™pnie rozÅ‚ożyć szeroko rÄ™ce i poruszać siÄ™ czoÅ‚gajÄ…c siÄ™ na brzuchu. Po opuszczeniu zagrożonej strefy, trzeba znaleźć jak najszybciej ciepÅ‚e schronienie. JeÅ›li nie uda siÄ™ wydostać na powierzchniÄ™, w miarÄ™ możliwoÅ›ci należy pozostać nieruchomym, ograniczajÄ…c w ten sposób utratÄ™ ciepÅ‚a z organizmu.
Jak można pomóc? JeÅ›li pod kimÅ› zaÅ‚amaÅ‚ siÄ™ lód, należy niezwÅ‚ocznie zaalarmować odpowiednie sÅ‚użby. W razie podjÄ™cia decyzji o udzieleniu pomocy, przed wejÅ›ciem na lód trzeba upewnić siÄ™, czy jest to bezpieczne. IdÄ…c z pomocÄ… drugiej osobie należy pamiÄ™tać także o wÅ‚asnym bezpieczeÅ„stwie. Aby wyciÄ…gnąć poszkodowanego można posÅ‚użyć siÄ™ np. dÅ‚ugÄ… linÄ…, gaÅ‚Ä™ziÄ…, czy ubraniem. Do osoby bÄ™dÄ…cej w wodzie najlepiej podchodzić kÅ‚adÄ…c siÄ™ na brzuchu, czoÅ‚gajÄ…c siÄ™ lub peÅ‚zajÄ…c, unikajÄ…c przy tym wejÅ›cia na cienki lód. Po wyciÄ…gniÄ™ciu osoby z wody należy udzielić jej pierwszej pomocy, a w celu ochrony przed utratÄ… ciepÅ‚a zmienić jak najszybciej mokre ubranie na suche, zaÅ› jeżeli istnieje taka możliwość okryć jÄ… kocem i poczekać na przyjazd karetki pogotowia. Osobie przytomnej można podać osÅ‚odzony ciepÅ‚y napój.