Wiosną 2019 roku ruszy w Augustowie budowa długo oczekiwanej sieci gazowej. Na początku gaz ma być dostarczany z rozprężalni, a po zbudowaniu polsko - litewskiego gazociągu - z sieci liniowej.
Realizację inwestycji zapowiedzieli w środę (14.02) burmistrz miasta Wojciech Walulik i Grzegorz Mackiewicz dyrektor Oddziału Gazowniczego w Białymstoku Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o.
Augustów, podobnie jak większość polskich miast, od wielu lat boryka się z problem czystości powietrza w okresie jesienno- zimowym. Burmistrz Augustowa Wojciech Walulik przedstawił dwukierunkowy program służący poprawie jakości powietrza na terenie miasta. Pierwszym kierunkiem działań samorządu jest gazyfikacja miasta, drugim zaś wykorzystanie istniejącej już miejskiej sieci ciepłowniczej.
Grzegorz Mackiewicz dyrektor Oddziału Gazowniczego w Białymstoku Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o. poinformował, iż spółka dysponuje środkami finansowymi na gazyfikację Augustowa. Gazyfikacja polegać będzie na rozprowadzeniu gazu ziemnego skroplonego. Plan sieci zaprojektowany będzie w oparciu o złożone przez augustowskie przedsiębiorstwa deklaracje zapotrzebowania. Wczesną wiosną 2018 roku ogłoszony zostanie przetarg na dokumentację projektową gazociągu. Najprawdopodobniej w przyszłym roku, po uzyskaniu pozwolenia na budowę, ruszą prace budowlane. W przyszłości będzie możliwość przyłączenia Augustowa do liniowej sieci gazowej.
Z punktu widzenia technologicznego oraz ekonomicznego nie ma możliwości wykonania sieci na terenie całego miasta, dlatego też jednocześnie będziemy rozwijać miejską sieć ciepłowniczą- powiedział burmistrz Augustowa Wojciech Walulik. Pamiętajmy również o Strefie Aktywności Gospodarczej- posiadanie dostępu do źródła energii, jakim jest gaz stanowić będzie kolejny atrybut, który zwiększy atrakcyjność naszych terenów inwestycyjnych- dodał burmistrz.
Wojciech Krzywiński, przedstawiciel Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „GIGA" Sp. z o.o. zwrócił uwagę na konieczność podjęcia kompleksowych działań mających na celu wzrostu liczby gospodarstw domowych przyłączonych do miejskiej sieci: „Główną barierą są wysokie koszty podłączenia, dlatego też szukamy środków zewnętrznych, pozyskanie których umożliwi obniżenie kosztów ponoszonych przez mieszkańców”.
Augustowa czekanie na gaz
Augustów z niecierpliwieniem czeka na gaz. Miasto z wyjątkowym mikroklimatem i nieskażoną przyrodą, letnia stolica regionu, zimą straszy turystów dymem z kominów. Większość domów ciągle opalana jest węglem.
O możliwościach gazyfikacji Augustowa mówiono przedostatnio w lutym 2017 roku, podczas spotkania przedstawicieli Polskiej Spółki Gazownictwa Oddział Białystok z augustowskim samorządem oraz lokalnymi przedsiębiorcami.
Dyrektor białostockiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa przedstawił wówczas wstępne plany gazyfikacji Augustowa w oparciu o nowo wybudowane stacje regazyfikacji, które w przyszłości, po wybudowaniu gazociągu Polska-Litwa, zostaną połączone z gazem liniowym.
Dyrektor oddziału informował wówczas, że koszty związane z przyłączeniem do sieci gazowej to opłata za przyłączenie w wysokości ok. 2,3 tys. zł brutto (dla przyłącza gazowego do domu jednorodzinnego o mocy przyłączeniowej do 10 m3/h i długości przyłącza od sieci gazowej maksymalnie 15 metrów), a dla przedsiębiorców opłata jest określana indywidualnie w zależności od potrzeb mocy.
O potrzebie gazyfikacji Augustowa i podaugustowskich oraz suwalskich gmin mówi się od lat. W 2009 roku mówiło się o rychłej budowie rozprężalni gazu w Żarnowie k. wytwórni mas bitumicznych (trasa na Ełk), skąd miały iść dwie „nitki” gazociągu do miasta.
Potem był jeszcze pomysł budowy gazociągu do Augustowa z litewskich uzdrowiskowych Druskiennik. I tylko pomysłem został.
Stacje regazyfikacji
Polska Spółka Gazownictwa od lipca 2016 roku organizuje spotkania z samorządowcami, czego efektem są listy intencyjne o współpracy. PSG chce gazyfikować nowe gminy, zwłaszcza w woj. podlaskim, gdzie jest mało tradycyjnych sieci gazowych, z wykorzystaniem stacji regazyfikacji skroplonego gazu LNG, czyli poprzez tzw. gazyfikację wyspową.
Obecne w Polsce na 2 479 gmin zgazyfikowanych jest jedynie 1 433. W województwie podlaskim na 118 gmin zgazyfikowane są jedynie 23. W naszym województwie PSG realizuje już osiem dużych tematów inwestycyjnych, wartych ponad 360 milionów złotych. Dzięki temu przybędzie osiem stacji gazowych oraz ponad 180 kilometrów sieci.
W maju 2017 roku w Wysokiem Mazowieckiem Polska Spółka Gazownictwa otworzyła placówkę gazowniczą. Przy okazji poinformowała, że chce zgazyfikować podlaskie gminy z wykorzystaniem stacji regazyfikacji skroplonego gazu LNG.
Prezes PSG Jarosław Wróbel podkreślał, że dla wielu samorządów to najszybsza i często jedyna szansa na korzystanie z gazu ziemnego. Obecnie Polska Spółka Gazownictwa eksploatuje już kilkanaście stacji regazyfikacji LNG na terenie całej Polski, w tym w miejscowości Zielone Kamedulskie koło Suwałk.
Plan Rozwoju Polskiej Spółki Gazownictwa na lata 2018-2022 przewiduje w najbliższych dwóch latach kwotę 2,86 mld złotych na nakłady inwestycyjne.
Spółka wykona między innymi nowe przyłączenie do gazociągu Jamał - Europa w Zambrowie. Wśród odbiorców paliwa wymienia miedzy innymi browar Łomża, firmę Pfleiderer działającą Grajewie oraz zakłady przetwórstwa mleczarskiego. Przebuduje gazociąg białostocki, zbuduje sieć gazową w Bielsku Podlaskim oraz stacje LNG Augustów oraz na terenie gmin Grajewo-Wołów, Mońki, Czyżew i Hajnówka. W przyszłości, gdy powstanie polsko - litewski gazociąg, będzie budowana sieć gazownicza.
Stacja LNG w Zielonym Kamedulskim
Na razie działa, od sierpnia 2014 roku, stacja regazyfikacji w podsuwalskim Zielonym Kamedulskim. To tam skroplony zostaje gaz ziemny, który później rurami trafia do mieszkań pięciu tysięcy suwalczan. Lokalizację w Zielonym Kamedulskim wybrano ze względu na plany budowy gazociągu, który przebiegać ma w sąsiedztwie mostu energetycznego 440 kV.
Cały projekt kosztował 16 milionów złotych, z czego koszt budowy stacji regazyfikacji pochłonął 4 miliony. W ciągu kilku lat w mieście położono 25 kilometrów nowych rur gazowych. Z czasem planowane jest podłączenie do sieci gmin sąsiadujących z miastem. Na gaz czekają także gminy z powiatu sejneńskiego, w tym miasto Sejny.
Stacja w miejscowości Zielone Kamedulskie na obrzeżach Suwałk została zbudowana w ramach projektu PESO, który zakładał dostosowanie urządzeń gazowych u ponad 26 tys. odbiorców oraz zaadaptowanie 167 km sieci gazowych do nowego rodzaju paliwa. Dzięki inwestycji zrealizowanej przez Polską Spółkę Gazownictwa odbiorcy mogą korzystać z wysokometanowego gazu ziemnego zamiast, jak wcześniej, gazu propan-butan.
Warty 35 mln zł projekt PESO, czyli gazyfikacja Pisza, Ełku, Suwałk i Olecka, finansowany był ze środków własnych PSG oraz PGNiG przy wykorzystaniu dotacji unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
W oczekiwaniu na gazociąg
Rusza wreszcie z miejsca budowa polsko - litewskiego gazociągu. Gazociąg ma wychodzić z Tłoczni Gazu w Hołowczycach w powiecie łosickim i dalej biec w kierunku Siemiatycz, Wysokiego Mazowieckiego, Łomży, Kolna, Grajewa, Rajgrodu, Augustowa, Suwałk, Sejn.
W październiku i listopadzie 2017 r. GAZ-SYSTEM uzyskał trzy decyzje o ustaleniu lokalizacji dla gazociągu Polska-Litwa. Dotyczą one 185-kilometrowego północnego odcinka interkonektora po polskiej stronie - od miejscowości Rudka-Skroda w powiecie kolneńskim (województwo podlaskie) do granicy z Litwą.
W celu przyspieszenia realizacji połączenia gazowego z Litwą budowa gazociągu po polskiej stronie została podzielona na 2 odcinki:
-
odcinek północny – Rudka-Skroda – granica PL-LT o dł. 185 km -16 gmin
-
odcinek południowy – Hołowczyce – Rudka-Skroda o dł. około 153 km – 18 gmin.
Decyzje o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy międzysystemowego gazociągu Polska-Litwa zostały wydane:
-
27 października 2017 r. przez wojewodę podlaskiego dla 72-kilometrowego fragmentu na terenie powiatu kolneńskiego i grajewskiego,
-
29 listopada 2017 r. przez wojewodę podlaskiego dla 75-kilometrowego fragmentu na terenie powiatu sejneńskiego i suwalskiego,
-
30 listopada 2017 r. przez wojewodę warmińsko-mazurskiego dla 38,5-kilometrowego fragmentu na terenie powiatu ełckiego.
W końcu stycznia 2018 roku Gaz-System zawarł natomiast umowę z Górniczym Biurem Projektów PANGAZ Sp, które do końca 2019 roku przygotuje projekt budowy 153-kilometrowego południowego odcinka gazociągu.
– Uzyskane w ostatnich miesiącach decyzje o ustaleniu lokalizacji to kolejny krok milowy w realizacji projektu interkonektora Polska-Litwa. Na bieżąco realizujemy działania, które już w przyszłym roku ( 2019) doprowadzą do uzyskania pozwolenia na budowę i wyboru wykonawcy robót budowlanych – mówi Paweł Jakubowski, dyrektor Pionu Rozwoju GAZ-SYSTEM.
- Połączenie gazowe z Litwą jest ważne dla zintegrowania europejskiego systemu gazowniczego. Przyczyni się do powstania zliberalizowanego rynku gazu w północno-wschodniej części Europy. Dzięki niemu zostaną wyeliminowane tzw. „wyspy energetyczne”, czyli rejony uzależnione od dostaw gazu wyłącznie z jednego kierunku – dodaje Tomasz Stępień, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM.
„Powstanie gazociągu pozytywnie wpłynie na szanse rozwoju gospodarczego regionu, wzrost jego konkurencyjności i polepszenie standardów życia mieszkańców, dzięki możliwości zastąpienia paliw stałych paliwem gazowym i zmniejszeniu emisji szkodliwych substancji do otoczenia. Nowa infrastruktura przesyłowa umożliwi odbiór paliwa gazowego przez odbiorców indywidualnych oraz odbiorców przemysłowych, co może zainicjować w tym rejonie lokalizację ośrodków produkcyjnych różnych branż i stworzenie nowych miejsc pracy” – napisano w komunikacie spółki.
Oddanie całego gazociągu do eksploatacji planowane jest w 2022 r. Łączna długość – po polskiej stronie ok. 338 km, po stronie litewskiej ok. 177 km. Według wcześniejszych obliczeń, ogólna wartość projektu to 558 mln euro, a inwestycję po stronie litewskiej szacuje się na 136 mln euro.
Opór Raczek
Na razie opór gazociągowi dają mieszkańcy gminy Raczki. Kilka stowarzyszeń ekologicznych oraz kilku mieszkańców odwołało się od decyzji środowiskowej Regionalnej Dyrekcji w Białymstoku. Chodzi o wpływ gazociągu na ekosystem rzeki Rospudy. Mieszkańcy gminy Raczki, przez którą ma biec gazociąg uważają, że budowa wpłynie negatywnie na czystość rzeki. Zwracają też uwagę, że w trakcie przygotowywania dokumentacji nie uwzględniono sieci rowów melioracyjnych, które łączą się tam z Rospudą. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie ma podjąć decyzje w tej sprawie w marcu 2018 roku.
Miały być jeszcze łupki
Przypomnijmy, że w 2011 roku minister środowiska wydał licencję spółce Silurian na poszukiwanie gazu łupkowego na tzw. obszarze „Gołdap”, czyli w powiecie gołdapskim oraz gminach Wiżajny i Rutka Tartak, w powiecie suwalskim i gminie Puńsk, w powiecie sejneńskim. Okres ważności koncesji ustalony został na 3 lata od daty jej udzielenia. W tym czasie spółka miała szukać złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarze o powierzchni 620 kilometrów kwadratowych. Nie szukała. Termin ważności koncesji się skończył.
WYG
Źródła: UM Augustów: GAZ –SYSTEM
Fot: UM Augustów; GAZ-SYSTEM