Nie samą pracą żyje człowiek. Wszyscy potrzebujemy odpoczynku, niezależnie od tego, czy od 8 do 16 przesiadujemy za biurkiem, czy też nasza praca związana jest z wysiłkiem fizycznym lub przemieszczaniem z miejsca na miejsce.
W dodatku każdy z nas odpoczywa w inny sposób – jednego zrelaksuje kino i gorÄ…ca kÄ…piel w wannie, a innego spora dawka wysiÅ‚ku fizycznego lub obejrzenie emocjonujÄ…cego meczu w telewizji.
Jednak chyba każdy lubi siÄ™ raz na jakiÅ› czas siÄ™ pobawić i podnieść sobie trochÄ™ adrenalinÄ™ grajÄ…c w przeróżne gry – czy to w pojedynkÄ™, z dziećmi czy przyjacióÅ‚mi. Z roku na rok spektrum gier poszerza siÄ™ coraz bardziej – mamy ponadczasowe „planszówki” – urozmaicenie niejednej imprezy, sÄ… też gry towarzyskie i sportowe. Innym przyglÄ…damy siÄ™ siedzÄ…c biernie przed telewizorem i kibicujÄ…c naszym faworytom biorÄ…cym udziaÅ‚ w teleturniejach. SÄ… wreszcie gry elektroniczne, które pochÅ‚aniajÄ… czas wolny wiÄ™kszoÅ›ci wspóÅ‚czesnych nastolatków. Polsko – w co lubisz grać najbardziej?
Twarze gier: Pan Lotto i Pan od Koła Fortuny
SÄ… pewne twarze w Polsce, które już zawsze bÄ™dziemy kojarzyć z grami. Chociaż KoÅ‚a Fortuny już od dÅ‚uższego czasu nie ma na antenie, to jednak sÅ‚ynny wÄ…s Pana Pijanowskiego oraz kultowy tekst „Magda pocaÅ‚uj pana” przeszÅ‚y już chyba do historii. Podobnie rzecz ma siÄ™ z programem „Jeden z dziesiÄ™ciu”, który caÅ‚y czas przyciÄ…ga przed telewizory tysiÄ…ce widzów. WiÄ™kszość z nas na samo wymienienie nazwiska Jerzy Sznuk pewnie przypomina sobie aksamitny gÅ‚os prowadzÄ…cego jak czyta kolejne pytania ze sÅ‚ynnych kartonowych karteczek i jak opowiada o tym, ile szans zachowaÅ‚ który uczestnik. Oba teleturnieje należą do tych kultowych w naszym kraju, pomimo, że wiÄ™kszość z nas nie braÅ‚a w nich aktywnego udziaÅ‚u, a jedynie podglÄ…daÅ‚a innych uczestników siedzÄ…c wygodnie we wÅ‚asnym fotelu.
Jest jednak taka gra i nazwisko, które od wielu już lat kojarzy siÄ™ z wielkimi emocjami. Chodzi oczywiÅ›cie o Lotto oraz osobÄ™ prowadzÄ…cÄ… losowanie – Pana Rembiszewskiego. Od zapoczÄ…tkowania gry minęło już ponad póÅ‚ wieku i przez ten czas wprowadzono wiele zmian. Niemniej jednak „Totolotek” pozostaje bodaj najbardziej znanÄ… i powszechnÄ… grÄ… w kraju. Szóstki skreÅ›lajÄ… wszyscy niezależnie od wieku, pÅ‚ci i wyksztaÅ‚cenia. Bo milionerem chce zostać każdy. Dobra wiadomość dla fanów Pana Lotto jest taka, że po swojej nieobecnoÅ›ci w pracy w branży postanowiÅ‚ on ponownie zagoÅ›cić w Å›wiecie loterii, tylko tym razem tych w wersji online. W marcu tego roku, po 23 latach pracy w programie „Wygraj z lotto”, Ryszard Rembiszewski zostaÅ‚ ambasadorem marki Lottoland. Na pewno nowy image Pana Lotto bÄ™dzie dla wielu graczy nie lada niespodziankÄ…. Nie da siÄ™ ukryć, że żyjemy w dobie Internetu i cyfryzacji, za którÄ… podąża też najsÅ‚ynniejsza loteria Å›wiata. Dzisiaj już nie tylko skreÅ›limy liczby na papierowym blankiecie, ale także zagramy w lotto online.
Oblicze gier XXI wieku
A skoro o nowoczesnoÅ›ci mowa, mÅ‚odsze pokolenie Polaków nie obejdzie siÄ™ dzisiaj bez smartfonów, tabletów i laptopów. Tak wiÄ™c sÅ‚ynne „planszówki” musiaÅ‚y zostać w pewnym momencie przeÅ‚ożone na wersjÄ™ cyfrowÄ… i multimedialnÄ…. W co gra siÄ™ dzisiaj najchÄ™tniej? JesieniÄ… ubiegÅ‚ego roku odbyÅ‚a siÄ™ w Warszawie konferencja pod tytuÅ‚em Game Industry Trends 2013, na której padÅ‚a odpowiedź na to i wiele innych pytaÅ„. Okazuje siÄ™, że spoÅ›ród osób objÄ™tych badaniem przeprowadzonym na potrzeby konferencji, aż 61% osób odpowiedziaÅ‚o, że zdecydowanie preferuje gry wideo. Niemniej jednak należy również zaznaczyć spadek tego typu gier w rankingu (rok wczeÅ›niej odsetek grajÄ…cych wyniósÅ‚ aż 84%). PrzeÅ‚om 2013 i 2014 roku to zdecydowanie czas gier na tablety oraz tych dostÄ™pnych na serwisach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych, takich jak Facebook. Eksperci twierdzÄ…, że ma to zwiÄ…zek z rozwojem technologicznym i wprowadzaniem nowych trendów. Z tego samego powodu coraz rzadziej gramy za poÅ›rednictwem telefonów komórkowych, które zastÄ™pujemy tabletami i konsolami, także przenoÅ›nymi. Tendencja ta prawdopodobnie bÄ™dzie siÄ™ w najbliższym czasie utrzymywaÅ‚a, jako że ceny tych urzÄ…dzeÅ„ sukcesywnie bÄ™dÄ… spadać.
Jeśli natomiast chodzi o nasze ulubione rodzaje gier, absolutnym numerem jeden ubiegłorocznego roku zostały gry logiczne. Aż 52% badanych zadeklarowało, że w nie gra. Na kolejnych miejscach uplasowały się kolejno: gry przygodowe (38%), strategiczne (30%), wyścigi (27%), gry akcji (25%) i gry sportowe (23%).
Gry z duszÄ…
Jak siÄ™ jednak okazuje, mimo, że rozwój caÅ‚y czas podsuwa nam nowe urzÄ…dzenia i dba o to, by branża rozrywkowa nie zostawaÅ‚a w tyle, to caÅ‚y czas stare poczciwe „planszówki” majÄ… grono swoich wiernych fanów. Dotyczy to zwÅ‚aszcza dzisiejszych trzydziestolatków i osoby starsze – czyli ludzi, którzy mieli szansÄ™ posmakować życia bez Internetu. Zapewne wielu zdarza siÄ™ zatÄ™sknić za tymi czasami, kiedy niedzielne popoÅ‚udnie spÄ™dzaÅ‚o siÄ™ na wspólnej grze w ChiÅ„czyka, Warcaby czy Osadników z Catanu. Dzisiaj chÄ™tnie siÄ™gamy po nie podczas domówek i spotkaÅ„ z przyjacióÅ‚mi. Okazuje siÄ™, że dobra gra planszowa potrafi przeÅ‚amać niejedne lody i sprawić, że towarzystwo szybko siÄ™ zintegruje, i to bez dodatkowych procentów. Taboo, Scrabble czy Agricola to dzisiaj – podobnie jak dobry catering – niezbÄ™dne elementy udanej imprezy w domu.
A w jakie gry Państwo gracie najchętniej?
Niektóre źródÅ‚a:
http://www.cdaction.pl/news-21385/polaku-w-co-grasz-badanie-tns-obop.html