W poniedziałek o godz. 12 w kościele Matki Bożej Miłosierdzia rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Stanisława Kowalczyka, działacza opozycji demokratycznej, uhonorowanego Złotym Krzyżem Zasługi oraz tytułem Kustosza Pamięci Narodowej.
To ostatnie wyróżnienie zmarÅ‚y w czwartek, w wieku 62 lat StanisÅ‚aw Kowalczyk otrzymaÅ‚ jako wspóÅ‚zaÅ‚ożyciel Obywatelskiego Komitetu PoszukiwaÅ„ MieszkaÅ„ców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 r. Komitet, dziÄ™ki któremu po raz pierwszy w PRL nagÅ‚oÅ›niono ObÅ‚awÄ™ AugustowskÄ…, powstaÅ‚ w 1987 r. SpoÅ›ród grupy dziaÅ‚aczy, ujawnić swoje nazwiska, co byÅ‚o wówczas nie lada odwagÄ…, postanowili tylko Piotr Bajer, MirosÅ‚aw Basiewicz i wÅ‚aÅ›nie Kowalczyk.
Szykan ze strony SB robotnik Kolbetu nie baÅ‚ siÄ™ już wczeÅ›niej. DziaÅ‚aÅ‚ w Wolnych ZwiÄ…zkach Zawodowych, potem w NSZZ Solidarność. WspóÅ‚zakÅ‚adaÅ‚ miejskie i regionalne struktury „S", dziaÅ‚aÅ‚ w opozycji także po stanie wojennym. CzÅ‚onek Konfederacji Polski NiepodlegÅ‚ej, Komitetu Obywatelskiego „S" w 1990 roku, w pierwszych demokratycznych wyborach samorzÄ…dowych, zostaÅ‚ wybrany do Rady Miejskiej SuwaÅ‚k, byÅ‚ w niej przewodniczÄ…cym komisji rewizyjnej. CieszyÅ‚ siÄ™ opiniÄ… prawego, uczciwego, a zarazem bezkompromisowego czÅ‚owieka. Może dlatego, zrażony tym, co siÄ™ dzieje wokóÅ‚, dosyć szybko zrezygnowaÅ‚ z uczestnictwa w życiu politycznym i publicznym.
Stanisław Kowalczyk przegrał z długą i ciężką chorobą. W sobotę od godz. 10 i w niedzielę jego ciało zostanie wystawione w kaplicy przy ul. Chopina. W poniedziałek, po Mszy żałobnej, Stanisław Kowalczyk zostanie pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Reja.