W uroczyście obchodzonych Dniach Suwałk - Jarmarku Kamedulskim 2022, uczestniczyła m.in. delegacja samorządu Olity (Alytusa), jednego z najstarszych partnerów Suwałk.
Delegacji Urzędu Miasta Alytus przewodniczyła Sonata Dumbliauskienė, kierownik Wydziału Biznesu. Podczas oficjalnego przyjęcia w Suwalskim Ratuszu oraz podczas uroczystości na głównej scenie miasta przekazała uczestnikom i gościom uroczystości gratulacje od mera Miasta Alytus Nerijasa Cesiulisa, podkreśliła, że partnerskie relacje między naszymi miastami trwają już od 26 lat, była zadowolona z realizowanych wspólnych projektów i szczerej współpracy.
Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz również miał miłe słowa dla miasta Alytus i cieszył się z bezproblemowej współpracy z jednym z najstarszych partnerów miasta Suwałki.
Także przedstawiciele innych partnerskich miast partnerskie wzięli udział w Dniach Suwałk: Mariampol (Litwa), Grande-Synthe (Francja), Veru (Estonia), Cesis (Łotwa). Ich delegacje wzięły udział w oficjalnym przyjęciu w Ratuszu, zapoznały się z działalnością Suwalskiego Parku Naukowo-Technologicznego, zwiedziły odrestaurowane muzeum urodzonej w Suwałkach słynnej polskiej poetki Marii Konopnickiej oraz uczestniczyły w uroczystym pochodzie.
Wspólne działania muzealników z Suwałk, Alytus i Łoździej
Olita i Suwałki wspólnie pozyskiwały i pozyskują fundusze unijne m.in. z programu Interreg Polska- Litwa.
Muzeum Okręgowe w Suwałkach realizowało projekt „Cross border poetry – painting that speaks” – „Poezja transgraniczna – malowane słowami”, dofinansowanego ze środków programu Interreg Litwa-Polska.
Głównym beneficjentem jest Muzeum Okręgowe w Suwałkach, a partnerami są: Muzeum w Alytus oraz Muzeum w Łoździejach.
Realizacja projektu miała na celu zwiększenie zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa historycznego i kulturowego w turystyce zagranicznej i obejmować będzie działania w związane z odkrywaniem wspólnych walorów kulturowych, w tym dziedzictwa literackiego i poezji – Marii Konopnickiej, Anzelmasa Matutisa, Salomėi Nėris, Motiejusa Gustaitisa.
Zakończył się już trwający dwa lata remont głównego budynku naszego Muzeum. Natomiast jednym z najważniejszych działań w ramach projektu będzie stała wystawa w Muzeum im. Marii Konopnickiej poświęcona życiu i twórczości poetki. Będzie to opowieść o niezwykłej kobiecie i poetce, która stała się ikoną swoich czasów i do dziś jej poezja stanowi kanon literatury europejskiej.
Wystawa bez wątpienia zaskoczy zwiedzających najnowocześniejszymi rozwiązaniami wystawienniczymi (ciekawą aranżacją, scenografią, multimediami, wykorzystaniem techniki pepper’s ghost) oraz wielopłaszczyznową narracją, która pozwoli na indywidualne odkrywanie poetki.
Ekspozycja to kilka sal przedstawiających kolejne etapy życia pisarki. W jednej z nich można zobaczyć białe, naturalnej wielkości postaci wydrukowane na drukarce 3D. Jest też m.in. pomieszczenie z hologramem małej Marii Wasiłowskiej.
Pierwsi turyści i mieszkańcy mogli ją zobaczyć 6 sierpnia, choć oficjalne otwarcie nastąpi nieco później. Oficjalne otwarcie stałej wystawy o życiu i twórczości Marii Konopnickiej "Pieśń o domu" odbędzie się 19 sierpnia.
Ponadto w ramach projektu odbyły się trzy transgraniczne, integracyjne imprezy plenerowe, obejmujące warsztaty, animacje i konkursy dla rodzin z dziećmi: w Suwałkach, Alytusie i Łoździejach.
Efektem wspólnym działań wszystkich partnerów będzie opracowanie trasy turystycznej prowadzącej z Alytusa przez Łoździeje do Suwałk, poprzez miejsca związane z dziedzictwem literackim oraz utworzenie aplikacji na telefon pozwalającej na poznanie tych miejsc.
Działaniami partnerów projektu jest także modernizacja sali edukacyjnej i wystawy w Muzeum Anzelmasa Matutisa w Alytus oraz instalacja plenerowych i nowych programów edukacyjnych w Łoździejach i w Alytusie.
Łączna wartość projektu wynosi 752 598,70 EUR, w tym dofinansowanie zadań realizowanych przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach 357 853,03 EUR.
Projekt „Bądź aktywny – bądź zdrowy – II etap”
W Suwałkach wdrażany był także projekt nr LT-PL-5R-381 pn. „Bądź aktywny – bądź zdrowy – II etap”, realizowany w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa-Polska, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego,
Beneficjentem wiodącym była Administracja Samorządu Miasta Alytus, natomiast Suwałki - beneficjentem w projekcie.
Cel projektu to: „Poprawa zdrowia fizycznego i emocjonalnego dzieci zamieszkujących obszar polsko-litewskiego pogranicza w okresie pandemii COVID-19”.
Projekt realizowany był w przedszkolach nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 i 10 oraz w oddziałach przedszkolnych szkół podstawowych nr 2, 5, 7, 10, 11 w Suwałkach oraz w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Suwałkach.
W ramach projektu powstały place zabaw dla dzieci na terenie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Alfreda Wierusza-Kowalskiego w Suwałkach, Szkoły Podstawowej nr 7 w Suwałkach oraz przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Suwałkach. Ponadto zakupiono wyposażenie do zajęć sportowo-zdrowotnych do oddziałów przedszkolnych w szkołach
Wartość całkowita projektu 593 058,23 EUR Kwota dofinansowania z EFRR: 504 099,49 EUR (85,00% kosztów kwalifikowalnych).
Całkowite wydatki kwalifikowane (Miasto Suwałki): 334 844,30 EUR
Kwota dofinansowania z EFRR (Miasto Suwałki): 284 617,65 EUR
Okres realizacji projektu: od 01.01.2021 r. do 30.06.2022 r.
To tylko dwa przykłady owocne współpracy obu miast.
WYG
Źródła: UM Alytus i Suwałki
Fot: Samorząd Altusa