09.11.2023

W sobotę ulicami Suwałk przejdzie XVIII Młodzieżowy Marsz Niepodległości

data wydarzenia: 11.11.2023

Młodzieżowy Marsz niepodległości odbędzie się w Suwałkach już po raz osiemnasty - tym razem pod hasłem: „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!", a patronem Marszu będzie Aleksandra Piłsudska. Przed nami kilka nowości i niespodzianek!

PLANOWANY PRZEBIEG WYDARZENIA:

Godz. 17:00 - Zgromadzenie uczestników przy Dąbku Wolności w Parku Konstytucji 3 Maja, dystrybucja pakietów marszowych, odśpiewanie Hymnu Polski, złożenie kwiatów i zniczy oraz okolicznościowe przemówienie organizatorów.

Godz. 17:30 - Wymarsz pod pomnik POW na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Bakałarzewskiej. Marsz ulicami: ks. K. Hamerszmita; A. Mickiewicza i Bakałarzewską.

Godz. 18:10 - Zakończenie Marszu pod Pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu (modlitwa, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy, Rota).

Godz. 18:15 - Po Marszu przejście do auli I Liceum Ogólnokształcącego na Wieczór Patriotyczny z poczęstunkiem.

Godz. 10:30 - Marsz zawsze poprzedzała Msza Święta w intencji naszej Ojczyzny. W tym roku również o niej nie zapomnijmy! Zachęcamy do uczestnictwa we Mszy Świętej o godzinie 10:30 w Konkatedrze Św. Aleksandra, która jest częścią uroczystości miejskich.

Na uczestników Marszu będą czekać pakiety marszowe jakich jeszcze nie było! Każdy otrzyma specjalne gadżety! Również pierwszy raz w historii wydarzenia, po zakończeniu Marszu w Auli I Liceum Ogólnokształcącego odbędzie się Wieczór Patriotyczny z poczęstunkiem. Smaczne przekąski i ciepła herbata przy patriotycznych pieśniach gwarantowane!

W tym roku suwalski Marsz będzie obchodził swoją „pełnoletność" i będą towarzyszyły mu piękne rocznice - 105. Rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecie posadzenia Dąbka Wolności, spod którego od lat rozpoczyna się Młodzieżowy Marsz Niepodległości!

Strona na facebooku: https://www.facebook.com/MMNSuwalki

Młodzieżowy Marsz Niepodległości stanowi wyraz szacunku do historii i Ojczyzny oraz służy kształtowaniu i pielęgnowaniu wartości szeroko pojętego patriotyzmu. Jest okazją do pokoleniowego spotkania wszystkich, którym historia, ale też przyszłe losy naszej Ojczyzny nie są obojętne. Niniejszy Marsz jest oddolną, apolityczną i pokojową inicjatywą suwalskiej młodzieży z głęboką historią. Co roku zrzesza nie tylko młodzież, ale również całe rodziny z dziećmi i osoby starsze.

 

PAKIETY MARSZOWE DLA UCZESTNIKÓW MARSZU:

Każdy Uczestnik XVIII Młodzieżowego Marszu Niepodległości otrzyma specjalnie dedykowany pakiet marszowy, w którego skład w tym roku wchodzi m.in. tradycyjnie smycz i plakietka, biało-czerwona flaga na drzewcu, biało-czerwone opaski na rękę oraz wianki na głowę, a po Marszu poczęstunek.

 

PATRON MARSZU:

Aleksandra Piłsudska, z domu Szczerbińska urodziła się 12 grudnia 1882 roku w Suwałkach. Jej rodzice zmarli, gdy miała kilkanaście lat. Wówczas jej wychowaniem zajęły się babka i ciotka. Aleksandra uczęszczała do gimnazjum w Suwałkach. Do 1901 roku mieszkała w drewnianym, parterowym, nieistniejącym dzisiaj domu z zabudowaniami gospodarskimi i ogrodem przy ulicy Krzywej 80 (obecnie posesja przy ulicy W. Gałaja 47). Z sentymentem wspominała swoje rodzinne miasto i jego okolice. Gdy miała 22 lata wstąpiła do Organizacji Bojowej PPS. Od 1904 roku brała udział w wielu akcjach bojowych, a po wybuchu I wojny światowej wstąpiła do Legionów Polskich, potem do Polskiej Organizacji Wojskowej. Była zasłużoną wywiadowczynią i kurierką materiałów wybuchowych. Męstwo i hart ducha wykazane w pracy niepodległościowej spowodowały, że w niepodległej Polsce zostały jej nadane liczne odznaczenia, m.in. Order Virtuti Militari. 25 października 1921 stanęła na ślubnym kobiercu w Belwederze wraz z Józefem Piłsudskim. Mieli razem dwie córki. W okresie międzywojennym Aleksandra Piłsudska nie zerwała związków z Suwałkami. Zaangażowała się na przykład we wspieranie budowy okazałego gmachu szkolnego, w której znalazły siedzibę szkoły powszechne nr 1 i nr 2. Ta druga od 1934 roku nosiła jej imię, które zostało przywrócone Szkole Podstawowej nr 2 w Suwałkach 31 marca 1990 roku. Natomiast 12 grudnia 1937 roku na rodzinnym domu Marszałkowej odsłonięto tablicę jej poświęconą. Ta sama tablica została ponownie odsłonięta 11 listopada 1990 roku przy posesji, na której był jej dom rodzinny. Piłsudska cieszyła się szacunkiem społecznym. Rok 2023 uchwałą Sejmu RP ustanowiono Rokiem Aleksandry Piłsudskiej, 31 marca minęła 60. rocznica jej śmierci.

 

HISTORIA MARSZU:

Tradycja Marszu sięga roku 1980, kiedy to 11 listopada młodzież suwalskich szkół wyczyściła pomnik Peowiaków na parafialnym cmentarzu, a po mszy świętej w kościele pw. św. Aleksandra ruszyła pod znajdujący się w parku miejskim zasadzony w 1923 roku „Dąb Wolności". Następnie z pochodniami udała się na cmentarz pod mogiłę uczestników powstania sejneńskiego. Chcąc pielęgnować pamięć i docenić walkę podejmowaną przez młodych ludzi o wolność, podjęliśmy się dość trudnego zadania wskrzeszenia w Suwałkach idei Marszu Niepodległości. Pierwszy marsz w obecnej formie odbył się w 2006 roku i do dzisiaj kultywujemy tę piękną tradycję, z której jako mieszkańcy Suwałk i Suwalszczyzny oraz całego województwa podlaskiego jesteśmy dumni!

 

Do zobaczenia w sobotę! 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Ślepsk Malow Suwałki


PGE GiEK Skra Bełchatów

12.01.2025
20:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.12.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie