Blisko 350 tysięcy uczniów trzecich klas gimnazjów w Polsce rozpocznie w środę trzydniową przeprawę – będą zdawać egzamin gimnazjalny. Pierwszego dnia zmierzą się z częścią humanistyczną, a więc będą odpowiadać na pytania i wykonywać polecenia z języka polskiego i historii, w czwartek napiszą egzamin matematyczno-przyrodniczy, a w piątek z wybranego języka obcego. Wszystkie egzaminy będą rozpoczynały się o 9.00.
W Gimnazjum nr 3 w Zespole SzkóÅ‚ nr 2 przy ul. KoÅ›ciuszki w SuwaÅ‚kach do egzaminów przystÄ…pi 146 uczniów.
- W ubiegÅ‚ym roku zdawaÅ‚o okoÅ‚o 130 osób, a wiÄ™c liczba ta jest na podobnym poziomie – mówi Renata Kaczmarek, wicedyrektor ZespoÅ‚u SzkóÅ‚ nr 2 w SuwaÅ‚kach. - Uczniowie chyba najbardziej obawiajÄ… siÄ™ części przyrodniczej. To jednak sprawdzian z czterech trudnych przedmiotów: biologii, chemii, fizyki i geografii – dodaje wicedyrektor.
W Gimnazjum nr 1 w Zespole SzkóÅ‚ nr 8 egzamin gimnazjalny bÄ™dzie zdawać 105 uczniów.
- W minionych latach zdawaÅ‚o nawet po 250, a wiÄ™c nie jest to dużo osób jeÅ›li chodzi o naszÄ… szkoÅ‚Ä™. WÅ‚aÅ›ciwie tegoroczny egzamin nie bÄ™dzie różniÅ‚ siÄ™ niczym od tych poprzednich, choć muszÄ™ przyznać, że z biegiem lat przy organizacji egzaminów mieliÅ›my coraz wiÄ™cej pracy. Wszystkie egzaminy odbywajÄ… siÄ™ w dwóch zakresach, to w sumie sześć części. Każdy arkusz musi mieć indywidualnÄ… nalepkÄ™. Arkusze sÄ… zabezpieczane i wysyÅ‚ane – mówi Ewa Brzozowska, dyrektor ZespoÅ‚u SzkóÅ‚ nr 8 w SuwaÅ‚kach.
Czego można spodziewać się na egzaminie? Co roku pojawiają się informacje o rzekomym "przecieku". Tak naprawdę trudno przewidzieć, jakich lektur mogą dotyczyć ewentualna rozprawka czy charakterystyka w części humanistycznej.
W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Może warto pochylić się dłużej nad tym zagadnieniem?
(just)