Od czwartku do soboty w Suwalskim Ośrodku Kultury odbędą się warsztaty pieśni romskich w ramach projektu „Na styku kultur". Warsztaty poprowadzi Maria Natanson z zespołu ČAČI VORBA.
W sobotę będzie można zobaczyć pokaz powarsztatowy, w którym udział wezmą uczestnicy warsztatów oraz Maria Natanson -śpiew, skrzypce i Piotr Majczyna - śpiew, gitara - członkowie zespołu ČAČI VORBA
więcej informacji o zespole: http://www.cacivorba.pl/
MARIA NATANSON śpiew, skrzypce, kabak keman Solistka Čači Vorba. Śpiewa i gra na wielu instrumentach, różnymi, rzadko spotykanymi na polskiej scenie technikami i stylami. Jest również autorką romskich tekstów cześci piosenek z ostatniej płyty zespołu, "Tajno Biav". Od 2012 r. wraz z Piotrem Majczyną oraz Robertem Brzozowskim tworzy również formację Aksak Balkan Trio. Maria ma na swoim koncie współpracę z zespołami i projektami muzycznymi: Kałe Bała, Village Kollektiv, Orkiestra św. Mikołaja, Transkapela, Romani Bacht, Burdon oraz wieloma kapelami romskimi i góralskimi z Podhala oraz Słowacji. Wielokrotnie prowadziła warsztaty pieśni romskich oraz muzyki karpackiej. W roku 2010 wystąpiła w przedstawieniu teatralnym Artura Kocięckiego (Teatr im. J. Osterwy) Przebudzenia. Formalną edukację muzyczną Maria rozpoczęła w wieku 6 lat, ale z powodu zainteresowań muzyką tradycyjną jako 15-latka przerwała naukę i wyjechała w Karpaty. W trakcie kilkuletniej wędrówki w poszukiwaniu żywej muzyki karpackiej i cygańskiej. grała z wieloma lokalnymi muzykami i zespołami, podpatrując ich styl. Mieszkając przez prawie rok w romskiej osadzie w Czarnej Górze, nawiązała przyjaźń i współpracę z Teresą Mirgą i jej zespołem Kałe Bała. W 2004 r., poprzez wspólne muzykowanie z Piotrem Majczyną i Robertem Brzozowskim, Maria poznała lubelskie środowisko folkowe. Dwa lata później, w roku 2006, wspólnie z nimi założyła swój autorski zespół - Čači Vorba. W latach 2007 - 2010, występowała również jako solistka Orkiestry Św. Mikołaja. Od tego czasu jest «naturalizowaną lublinianką», skupiając niemal całą swoją aktywność artystyczną w tym mieście. W 2009 roku Maria Natanson została laureatką Nagrody Kulturalnej "Żurawie 2009" w kategorii "Dźwięk", przyznawanej młodym lubelskim twórcom przez redakcję "Studni Akademickiej" Polskiego Radia Lublin. zgłoszenia do 16 września na aszaf@op.pl Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Na styku kultur", którego organizatorem jest Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Społecznego Oddział Suwałki. Projekt dofinansowano ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.