02.05.2015

Więcej nie znaczy lepiej!

Dlaczego współpraca między rodzicami a żłobkiem i przedszkolem jest potrzebna? Dziecko spędzając w żłobku lub w przedszkolu cały dzień, spożywa tam najczęściej 2 posiłki główne – śniadanie i obiad oraz 2 posiłki uzupełniające – drugie śniadanie i podwieczorek. Taki model żywienia najmłodszych pokrywa 75% ich dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze.

Oznacza to, że po powrocie do domu na talerzu maÅ‚ego smakosza powinna zagoÅ›cić już jedynie kolacja, zawierajÄ…ca skÅ‚adniki uzupeÅ‚niajÄ…ce Å¼Å‚obkowy czy przedszkolny jadÅ‚ospis. Jak to wyglÄ…da w praktyce? Przedstawiamy wyniki badania programu „Zdrowo jemy, zdrowo roÅ›niemy” przeprowadzone w marcu br.

Aby maÅ‚y organizm mógÅ‚ siÄ™ prawidÅ‚owo rozwijać, należy zaspokoić wszystkie jego potrzeby, z których najważniejszÄ… jest prawidÅ‚owo zbilansowana dieta. Chociaż to powszechnie dostÄ™pna wiedza, badanie przeprowadzone na zlecenie programu „Zdrowo jemy, zdrowo roÅ›niemy” wspóÅ‚tworzonego przez FundacjÄ™ Rozwoju Dzieci im. J. A. KomeÅ„skiego, FundacjÄ™ NUTRICIA, SzkoÅ‚Ä™ GÅ‚ównÄ… Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytut Matki i Dziecka oraz Akademickie Inkubatory PrzedsiÄ™biorczoÅ›ci pokazuje, że nie zawsze jest ona wykorzystywana w praktyce lub zasady zbilansowanej diety niemowlÄ…t i maÅ‚ych dzieci sÄ… przestrzegane wybiórczo. Zalecenia dotyczÄ…ce żywienia dzieci sÄ… kierowane do dorosÅ‚ych i to oni sÄ… odpowiedzialni za ksztaÅ‚towanie prawidÅ‚owych nawyków żywieniowych najmÅ‚odszych, a tym samym wpÅ‚ywajÄ… na ich przyszÅ‚e zdrowie. Dlatego powstaÅ‚ program „Zdrowo jemy, zdrowo roÅ›niemy”, którego gÅ‚ównym celem jest wzrost Å›wiadomoÅ›ci na temat roli żywienia we wczesnym okresie życia wÅ›ród pracowników żłobków i przedszkoli oraz rodziców, promowanie zrównoważonej diety, a także ksztaÅ‚towanie u dzieci wÅ‚aÅ›ciwych nawyków żywieniowych.

Åšniadanie na dobry poczÄ…tek dnia

Na rytm dnia dziecka duży wpÅ‚yw majÄ… rodzice – nabyte w pierwszych latach życia przyzwyczajenia bÄ™dÄ… kontynuowane w późniejszym życiu. JeÅ›li dziecko budzi siÄ™ na ok. 1-1,5 godziny przed wyjÅ›ciem do żłobka lub przedszkola, możemy przyzwyczaić je do jedzenia Å›niadania przed wyjÅ›ciem z domu. DziÄ™ki niemu dziecko do czasu  Å›niadania podanego w placówce bÄ™dzie miaÅ‚o siÅ‚Ä™ i energiÄ™ do aktywnego uczestniczenia w porannych zabawach. 86% badanych rodziców deklaruje, że dziecko przed wyjÅ›ciem do żłobka czy przedszkola zjada posiÅ‚ek, przy czym w zdecydowanej wiÄ™kszoÅ›ci takich przypadków (61%) jest to sytuacja codzienna. 14% rodziców przyznaje, że dziecko nigdy nie jada przed wyjÅ›ciem do placówki*. Warto dowiedzieć siÄ™, o której godzinie w placówce podawane jest Å›niadanie i dopasować poranny harmonogram posiÅ‚ków w domu do tego w żłobku czy przedszkolu, aby dziecko nie zjadaÅ‚o dwa razy pierwszego posiÅ‚ku w ciÄ…gu dnia.

Przy wspólnym stole

Dziecko spÄ™dza w placówce Å›rednio okoÅ‚o 8 godzin dziennie – tyle, co dorosÅ‚y w miejscu pracy. W tym czasie opiekÄ™ nad najmÅ‚odszymi, a wiÄ™c również nadzór nad ich dietÄ…, sprawujÄ… opiekunowie. Z deklaracji rodziców wynika, że niemal wszystkie dzieci zjadajÄ… w przedszkolu Å›niadanie (pierwsze lub drugie) oraz obiad. Na podwieczorek zostaje 81% dzieci*. Wszystkie posiÅ‚ki w żłobku czy w przedszkolu sÄ… spożywane przy wspólnym stole, wÅ›ród rówieÅ›ników, co poprzez obserwacjÄ™ i naÅ›ladowanie innych, może uÅ‚atwić dzieciom akceptacjÄ™ nowych lub nielubianych wczeÅ›niej smaków.

 

Obiad do potęgi drugiej

WracajÄ…c po caÅ‚ym dniu do domu, dziecko, wedÅ‚ug ustalonego przez żłobek czy przedszkole harmonogramu dnia, jest już po Å›niadaniu, obiedzie i podwieczorku. Zgodnie z modelowym rozkÅ‚adem posiÅ‚ków w nastÄ™pnej kolejnoÅ›ci powinno wiÄ™c otrzymać kolacjÄ™. CzÄ™sto na maÅ‚ym talerzyku pojawia siÄ™ jednak obiad. Drugi w ciÄ…gu kilku godzin. PoÅ‚owa badanych rodziców przyznaje, że po powrocie z przedszkola dziecko zjada w domu obiad, podwieczorek w domu dostaje 41% dzieci*, podczas gdy ich miejsce powinna zająć uwzglÄ™dniajÄ…ca niedostarczone w ciÄ…gu dnia skÅ‚adniki kolacja zjadana przy wspólnym stole. Zbyt duża dzienna liczba posiÅ‚ków jest powszechnym problemem, przez co dieta niemowlÄ…t i maÅ‚ych dzieci nie jest prawidÅ‚owo zbilansowana. To oznacza, że nie dostajÄ… one odpowiednich iloÅ›ci skÅ‚adników odżywczych potrzebnych do prawidÅ‚owego rozwoju mÅ‚odego organizmu.

Rodzice vs. placówka

Na kim spoczywa odpowiedzialność za prawidÅ‚owe odżywienie najmÅ‚odszych? Dziecko je w żłobku lub przedszkolu wiÄ™kszość posiÅ‚ków, a te podawane w domu powinny być uzupeÅ‚nieniem codziennej diety. Tygodniowy jadÅ‚ospis placówki jest ogólnodostÄ™pny – najczęściej można znaleźć go na tablicy przy wejÅ›ciu. Tylko 37% badanych rodziców deklaruje, że uwzglÄ™dnia w posiÅ‚kach przygotowywanych dziecku po powrocie ze żłobka lub przedszkola to, co jadÅ‚o wczeÅ›niej w placówce. 17% z nich przyznaje, że nie zwraca uwagi na jadÅ‚ospis przygotowany przez żłobek czy przedszkole. JednoczeÅ›nie blisko co trzeci podaje dziecku to, co jada reszta rodziny, a 12% speÅ‚nia zachcianki dziecka*. Tymczasem dziecko w pierwszych latach życia ma specjalne potrzeby żywieniowe, a jego wrażliwy na niedobory lub nadmiar skÅ‚adników odżywczych organizm różni siÄ™ od organizmu dorosÅ‚ych. Stopniowo postawy rodziców zmieniajÄ… siÄ™ na lepsze – sÄ… oni coraz bardziej Å›wiadomi potrzeb żywieniowych najmÅ‚odszych. Wciąż jednak należy pamiÄ™tać, że ksztaÅ‚towanie prawidÅ‚owych nawyków żywieniowych dzieci, a wiÄ™c dbanie o ich przyszÅ‚ość, to zadanie zarówno żłobka czy przedszkola, jak i rodziców oraz opiekunów maÅ‚ych dzieci. Pozytywne efekty w przyszÅ‚oÅ›ci może przynieść jedynie wspóÅ‚praca miÄ™dzy rodzicami i placówkÄ…. Organizatorzy programu „Zdrowo jemy, zdrowo roÅ›niemy” chcÄ… wspierać ksztaÅ‚towanie zdrowych nawyków żywieniowych na przyszÅ‚ość, dlatego jego dziaÅ‚ania podkreÅ›lajÄ… korzyÅ›ci, które pÅ‚ynÄ… ze wspóÅ‚pracy pomiÄ™dzy placówkami a rodzicami. Warto przekonać siÄ™, co może zaoferować placówce program „Zdrowo jemy, zdrowo roÅ›niemy” na stronie internetowej: www.zdrowojemy.info.

 

*Badanie „Zdrowo jemy, zdrowo roÅ›niemy” zrealizowanie przez MillwardBrown w marcu 2015 r. na podstawie analizy 1157 ankiet.

Program „Zdrowo jemy, zdrowo roÅ›niemy” wspóÅ‚tworzony jest przez FundacjÄ™ Rozwoju Dzieci im. J. A. KomeÅ„skiego, FundacjÄ™ NUTRICIA, SzkoÅ‚Ä™ GÅ‚ównÄ… Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytut Matki i Dziecka oraz Akademickie Inkubatory PrzedsiÄ™biorczoÅ›ci. Celem programu jest wzrost Å›wiadomoÅ›ci na temat roli żywienia we wczesnym okresie życia wÅ›ród pracowników żłobków i przedszkoli oraz rodziców, promowanie zrównoważonej diety oraz ksztaÅ‚towanie u dzieci wÅ‚aÅ›ciwych nawyków żywieniowych.

Dołączyć do programu można przez zarejestrowanie się na stronie internetowej www.zdrowojemy.info

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.20.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie