Liturgia Wielkiego Piątku rozpoczyna się ciszą. Otwarte drzwiczki tabernakulum, zgaszona wieczna lampka. Kapłan i asysta wchodzą procesjonalnie w milczeniu.
Ostatnie promienie sÅ‚oÅ„ca Å›lizgajÄ… siÄ™ po posadzce, na którÄ… kÅ‚adzie siÄ™ celebrans. Nie ma Å›piewu, kapÅ‚an leży krzyżem, zgromadzeni klÄ™czÄ….
Wielki PiÄ…tek to jedyny dzieÅ„, w którym nie jest sprawowana liturgia Mszy Å›w. W koÅ›ciele odprawiana jest Liturgia MÄ™ki PaÅ„skiej. Po krótkiej modlitwie wstÄ™pnej przenosimy siÄ™ do Starego Testamentu, by usÅ‚yszeć czytanie o CierpiÄ…cym SÅ‚udze Jahwe. Czytana jest - zazwyczaj z podziaÅ‚em na trzy osoby - Ewangelia Å›w. Jana i opis MÄ™ki PaÅ„skiej. Wierni na nowo przeżywajÄ… chwile przesÅ‚uchania Jezusa przed PiÅ‚atem, zaparcie siÄ™ Å›w. Piotra i wydanie wyroku przez PiÅ‚ata.
Po homilii ma miejsce piÄ™kna i rozbudowana modlitwa wstawiennicza. Jednak najważniejszym momentem jest adoracja krzyża. ZasÅ‚oniÄ™ty dotÄ…d fioletowym materiaÅ‚em krzyż jest powoli odsÅ‚aniany: trzy razy zabrzmiÄ… sÅ‚owa "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisÅ‚o zbawienie Å›wiata", a wierni klÄ™kajÄ…c odpowiadajÄ…: "Pójdźmy z pokÅ‚onem". W tym momencie wszyscy zebrani podchodzÄ… do krzyża, by go ucaÅ‚ować. KlÄ™kajÄ… przed nim i krótkiej chwili adorujÄ…. Za oknem jest już gÅ‚Ä™boka noc, potÄ™guje jÄ… Å›piew, jak np. "Adoramus Te Christe, Benedicimus Tibi..."
Z Ciemnicy kapłan przynosi Najświętszy Sakrament. Konsekrowane wcześniej hostie udzielane są w Komunii św.
W Wielki Piątek procesja prowadzi do Grobu Pańskiego. W każdym kościele miejsce to jest corocznie specjalnie dekorowane. Głucho brzmią drewniane kołatki. To tutaj - w monstrancji przykytej białym welonem - wystawia się Najświętszy Sakrament.
Wielki PiÄ…tek to również dzieÅ„ postu Å›cisÅ‚ego, wyciszenia i modlitwy. Dla wielu wiernych zakoÅ„czona liturgia jest okazjÄ… do osobistej adoracji Chrystusa spoczywajÄ…cego w grobie. To przede wszystkim zatrzymanie siÄ™ przed Krzyżem i uÅ›wiadomienie sobie, że każdy potrzebuje Å›mierci Chrystusa, by samemu nie umrzeć, że On wziÄ…Å‚ na siebie wszystkie grzechy dla zbawienia każdego czÅ‚owieka.
Fot. Aleksandra Bieryło