30.11.2015

Wieniec zwiastuje adwent u ewangelików

W Kościele Ewangelickim charakterystycznym elementem związanym z adwentem, stał się wieniec adwentowy. Jego historia wiąże się z postacią ewangelickiego księdza Johanna Hinricha Wicherna, który podczas adwentu w roku 1839 roku do wystroju świetlicy domu dla sierot dodał koło od wozu, na którym zapalił przymocowaną do niego pierwszą świecę.

Inkarnacja, czyli wcielenie Bożego Syna – Jezusa Chrystusa poprzedzaÅ‚o wielowiekowy czas oczekiwania. Zanim doszÅ‚o do wydarzeÅ„, które przypominamy sobie każdego roku podczas ÅšwiÄ…t Bożego Narodzenia, prorocy przekazywali sÅ‚owa Boga, zapowiadajÄ…ce przyjÅ›cie Mesjasza, który Zbawi ludzkość. Czas ten nazwany zostaÅ‚ adwentem, od Å‚aciÅ„skiego sÅ‚owa adventus – czyli przyjÅ›cie. W starożytnoÅ›ci adwent oznaczaÅ‚ wstÄ…pienie wÅ‚adcy na tron lub przybycie bóstwa do Å›wiÄ…tyni. ChrzeÅ›cijanie używajÄ… terminu adwent zarówno do opisania przyjÅ›cia Chrystusa na ziemiÄ™ poprzez narodzenie z Marii Panny oraz na okreÅ›lenie powtórnego przyjÅ›cia Chrystusa, czyli paruzji, jednak tym razem w Jego majestacie i chwale.

Pierwszy adwent symbolicznie przeżywamy podczas czterech tygodni adwentu, który w tym roku rozpoczÄ™liÅ›my w niedzielÄ™ 29. listopada – rozpoczynajÄ…c tym samym nowy rok koÅ›cielny – nowy etap naszej chrzeÅ›cijaÅ„skiej wÄ™drówki Å›ladami Chrystusa. W różnych częściach Å›wiata akcentowane sÄ… inne aspekty adwentu – radość z powtórnego przyjÅ›cia Chrystusa lub pokuta i nawrócenie i w ten sposób przygotowanie siÄ™ na przyjÅ›cie Zbawiciela.

W liturgii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego myśl adwentowa obecna jest podczas nabożeństwa z Sakramentem Komunii Świętej.

Podczas liturgii wstÄ™pnej po Kyrie zamiast ChwaÅ‚a na wysokoÅ›ciach Bogu, ksiÄ…dz intonuje hymn Benedictus: BÅ‚ogosÅ‚awiony niech bÄ™dzie Pan, iż nawiedziÅ‚ i odkupiÅ‚ lud swój, natomiast zbór odpowiada sÅ‚owami pieÅ›ni adwentowej:

Prostujmy swoje drogi, Adwentu nadszedł czas,
Bóg daje pokój bÅ‚ogi, Bóg Chrystus wzywa nas
I mówi: IdÄ™ już. Przyjdź, Panie, przyjdź woÅ‚amy.
Otwarte już serc bramy, w nich dary swoje zÅ‚óż.

Przed modlitwÄ… Ojcze Nasz ksiÄ…dz odmawia kolektÄ™, którÄ… koÅ„czy sÅ‚owami: Na Jego [Chrystusa] powtórne przyjÅ›cie czekamy i wraz z caÅ‚ym KoÅ›cioÅ‚em woÅ‚amy: Przyjdź rychÅ‚o, Panie." Zbór odpowiada: „Przyjdź, Panie Jezu”.

Również w modlitwie po SÅ‚owach Ustanowienia Wieczerzy PaÅ„skiej, podkreÅ›lany jest adwent: WspominajÄ…c zbawczÄ… Å›mierć i mÄ™kÄ™ naszego Pana Jezusa Chrystusa, Jego Zmartwychwstanie i WniebowstÄ…pienie oczekujemy na Jego przyjÅ›cie w chwale. Teksty tych modlitw podkreÅ›lajÄ…, że KoÅ›cióÅ‚, szczególnie podczas DziÄ™kczynienia, czyli Eucharystii, z utÄ™sknieniem wypatruje swojego Pana aż przyjdzie w chwale.

W czasie adwentu odprawiane sÄ… w parafiach ewangelickich tygodniowe nabożeÅ„stwa adwentowe. OdbywajÄ… siÄ™ również kiermasze dobroczynne, a także wspólne spotkania parafian, zwane potocznie adwentówkami. Podczas nich, prócz wspólnego posiÅ‚ku – agapy, Å›piewane sÄ… pieÅ›ni adwentowe i bożonarodzeniowe. BarwÄ… liturgicznÄ… jest fiolet.

W koÅ›ciele charakterystycznym elementem zwiÄ…zanym z adwentem, staÅ‚ siÄ™ wieniec adwentowy. DziÅ› obecny nie tylko w koÅ›cioÅ‚ach i domach ewangelików, ale również w wiÄ™kszoÅ›ci katolickich Å›wiÄ…tyÅ„. Jego historia wiąże siÄ™ z postaciÄ… ewangelickiego ksiÄ™dza Johanna Hinricha Wicherna, nauczyciela i pastora w zaÅ‚ożonym przez siebie w Hamburgu domu dla sierot. W czasach dużej biedy i niedostatku, chcÄ…c umilić podopiecznym oczekiwanie na Boże Narodzenie, podczas adwentu w roku 1839 roku do wystroju Å›wietlicy dodaÅ‚ koÅ‚o od wozu, na którym zapaliÅ‚ przymocowanÄ… do niego pierwszÄ… Å›wiecÄ™. I tak każdego dnia, w czasie modlitwy zapalono kolejne. Cztery wiÄ™ksze oznaczaÅ‚y niedziele, a pomiÄ™dzy nimi ustawionych byÅ‚o dwadzieÅ›cia mniejszych Å›wiec, na każdy zwykÅ‚y dzieÅ„. PowstaÅ‚ swoisty kalendarz adwentowy, który dziÅ› możemy znaleźć w sklepach w formie sÅ‚odkich kalendarzyków z 24. okienkami, które otwieramy każdego dnia grudnia. Do samego koÅ‚a zaÅ› po kilku latach doÅ‚ożono zielone gaÅ‚Ä…zki igliwia, tworzÄ…c wieniec, znamy nam do dziÅ›.

Podczas kolejnych niedziel zapalamy kolejne Å›wiece, czekajÄ…c na Boże Narodzenie, na przeżywany przez nas cud narodzin naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. 

Ks. Dawid Banach

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.21.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie