13 grudnia 2022 r. obchodzimy 41. Rocznicę Ogłoszenia Stanu Wojennego w Polsce. Dotknął on wielu suwalczan i mieszkańców ówczesnego województwa suwalskiego.
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. w suwalskim internowano 34 osoby, a do koÅ„ca 1981 roku kolejnych czterdzieÅ›ci. W nastÄ™pnym roku zatrzymano jeszcze dziewiÄ™tnaÅ›cie osób. WÅ›ród 93 internowanych 31 pochodziÅ‚o z SuwaÅ‚k. To dużo, biorÄ…c pod uwagÄ™ sÅ‚aby stan organizacyjny opozycji w regionie. OgóÅ‚em w stanie wojennym w województwie suwalskim za dziaÅ‚alność opozycyjnÄ… aresztowano bÄ…dź skazano na kary wiÄ™zienia co najmniej 45 osób.
Wydarzenia sprzed ponad 40 lat miaÅ‚y ogromny wpÅ‚yw na życie wszystkich mieszkaÅ„ców SuwaÅ‚k, ale najmocniej dotknęły internowanych, ich rodziny i najbliższych. Niektórzy musieli opuÅ›cić PolskÄ™. W 1982 r. WydziaÅ‚ Paszportów KWMO w SuwaÅ‚kach zezwoliÅ‚ na wyjazd z kraju osiemnastu internowanym i 44 czÅ‚onkom ich rodzin.
Delegacja UrzÄ™du Miejskiego w skÅ‚adzie: CzesÅ‚aw Renkiewicz, Prezydent Miasta, Marek Zborowski - Weychman, WiceprzewodniczÄ…cy Rady Miejskiej w SuwaÅ‚kach, Roman Rynkowski, ZastÄ™pca Prezydenta Miasta oraz Ewa Brzozowska, Dyrektor SzkoÅ‚y Podstawowej nr 2 w SuwaÅ‚kach zÅ‚ożyli kwiaty pod DÄ™bem WolnoÅ›ci oraz obeliskiem bÅ‚. Jerzego PopieÅ‚uszko – kapelana SolidarnoÅ›ci.
ŹródÅ‚o: UM w SuwaÅ‚kach