03.01.2015

Wracasz do pracy po macierzyńskim? Przeczytaj!

Choć prognozy demograficzne dla Polski wciąż nastrajają pesymistycznie, liczba urodzeń zaczęła rosnąć. Oznacza to, że więcej kobiet (i mężczyzn) korzysta ze swoich uprawnień rodzicielskich. Urlop macierzyński i ojcowski to jednak nie wszystko! Szczególne uprawnienia przysługują mamie też po powrocie do pracy. Sprawdź, czy wiesz czego oczekiwać od szefa!

Uprawnienia zwiÄ…zane z rodzicielstwem reguluje nie tylko Kodeks Pracy, ale też np. ustawa o Å›wiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze Å›rodków publicznych. Na mocy przepisów tej ustawy, ciężarne kobiety, bez wzglÄ™du na to czy miaÅ‚y ubezpieczenie, czy nie mogÄ… liczyć na bezpÅ‚atnÄ… opiekÄ™ medycznÄ…. Taka opieka przysÅ‚uguje też każdemu dziecku aż do ukoÅ„czenia przez nie 18 roku życia. Ogólnie, w najlepszej sytuacji sÄ… matki pracujÄ…ce na etatach – co do zasady, ciężarnej  zatrudnionej na podstawie umowy o pracÄ™  nie można zwolnić, ani w trakcie trwania ciąży ani na urlopie macierzyÅ„skim. Sam urlop macierzyÅ„ski zostaÅ‚ wydÅ‚użony i teraz trwać może nawet rok – w jego trakcie kobieta otrzymuje 80% pensji. Swój urlop mogÄ… wykorzystać też ojcowie. Uprawnienia mam nie koÅ„czÄ… siÄ™ jednak wraz z koÅ„cem „macierzyÅ„skiego”!

Delegacja? Nie musisz się godzić

– Pracodawca powinien pamiÄ™tać, że w Å›wietle obowiÄ…zujÄ…cych przepisów, osobom opiekujÄ…cym siÄ™ dzieckiem do ukoÅ„czenia przez nie 4 roku życia przysÅ‚ugujÄ… specjalne uprawnienia – mówi mec. Helena Fic z Fic, Syryca Kancelarii Radców Prawnych – Bez zgody takiego pracownika nie można zatrudnić go w godzinach nadliczbowych, ani w tzw. systemie przerywanego czasu pracy, czy w porze nocnej. Zgody pracownika wymaga także delegowanie poza miejsce pracy – dodaje mec. Fic. Rodzice mogÄ… skorzystać też, na wniosek, z bezpÅ‚atnego urlopu wychowawczego na okres maksymalnie 3 lat.

Karmienie piersiÄ… pod ochronÄ…

Co z mamami karmiÄ…cymi piersiÄ…? Prawo jest po ich stronie. ArtykuÅ‚ 187 kodeksu pracy nie pozostawia wÄ…tpliwoÅ›ci: pracownica karmiÄ…ca dziecko piersiÄ… ma prawo do dwóch póÅ‚godzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Jeżeli zatrudniona karmi piersiÄ… dwoje, bÄ…dź wiÄ™cej dzieci wówczas każda z przerw wynosi 45 minut. W praktyce wyglÄ…da to zwykle tak, że kobieta karmiÄ…ca (po uzgodnieniu sprawy z pracodawcÄ…) sumuje czas przerw na karmienie i po prostu wychodzi z pracy godzinÄ™ bÄ…dź 1,5 godziny wczeÅ›niej. WnioskujÄ…c o przyznanie przerwy na karmienie najlepiej okazać pracodawcy stosowne zaÅ›wiadczenie lekarskie. Warto dodać, że pracownicom pracujÄ…cym przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy nie przysÅ‚ugujÄ…. Kobiety pracujÄ…ce w wymiarze nieprzekraczajÄ…cym 6 godzin, mogÄ… liczyć na jednÄ… przerwÄ™.

 

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie