16.02.2018

Wsparcie festiwalu literackiego Patrząc na Wschód. Zbiórka jeszcze przez cztery dni

Jest prawie 15 tys. złotych, brakuje niespełna 2 tysięcy. Do poniedziałku na portalu Polakpotrafi trwa zbiórka na zorganizowanie festiwalu literackiego "Patrząc na Wschód" w Budzie Ruskiej.

Tak o festiwalu pisze reporter Piotr Brysacz, dyrektor artystyczny:

"Prosimy wszystkich ludzi dobrej woli, szczególnie zaś zainteresowanych reportażem, wszystkich tych, którym Wschód jest bliski, o finansowe wsparcie nieszablonowej imprezy, jaką jest festiwal literacki organizowany na wsi.

Festiwal literacki Patrząc na Wschód to impreza organizowana w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą, w malowniczym zakątku Suwalszczyzny, na granicy Wigierskiego Parku Narodowego, na styku Wschodu i Zachodu. W miejscu, w którym krzyżują się języki, religie, nacje i kultury, w dziewiczym zakątku północno-wschodniej Polski.

 Wybitni reporterzy i nie tylko

Nie sztuką jest zorganizować festiwal w mieście, sztuką za to jest, by na wsi, w której stoi kilkanaście domów, zorganizować taką imprezę, w której udział wziąć zechcą zarówno mieszkańcy Budy Ruskiej, jak i okolicznych wsi, a także ludzie z całej Polski. I taką imprezę powoli udaje nam się budować. Wymyśliliśmy sobie spotkania z podróżnikami, dziennikarzami, reporterami i filmowcami, pokazy slajdów oraz filmów tych, którzy związani są ze Wschodem. Do tej pory zorganizowaliśmy trzy edycje festiwalu, a gośćmi byli m.in. tacy wybitni pisarze i znawcy Wschodu jak: Aneta Prymaka-Oniszk, Wacław Radziwinowicz, Wojciech Górecki, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Jagielski, Michał Książek, Andrzej Strumiłło, Piotr Nesterowicz, Jędrzej Morawiecki.

Festiwal literacki Patrząc na Wschód to impreza rodzinna: na spotkania przychodzą ludzie z dziećmi, przyjeżdżają kamperami, parkują na pobliskiej łące, kto ma psy, ten przychodzi z psami, atmosfera imprezy jest bowiem luźna i swobodna: nikt nikogo do niczego nie zmusza, nikt nie patrzy, jak kto jest ubrany, liczy się słowo, film, obraz, fotografia... Ludzie polubili tę naszą wiejską imprezę, w roku 2017 w festiwalowych imprezach udział wzięło 600 osób. Oczywiście wstęp na wszelkie spotkania, pokazy filmów i pokazy slajdów jest bezpłatny.

Magia atmosfery

Czym wyróżnia się ten festiwal na tle innych tego rodzaju imprez? Magią atmosfery - odbywa się on bowiem na terenie ponad stuletniego gospodarstwa, które kiedyś należało do staroobrzędowców, którzy przyjechali z Rosji na te tereny około 1778 roku i założyli Budę Ruską. Można więc powiedzieć, że to miejsce jest - dosłownie i w przenośni - przesiąknięte magią Wschodu.

Na co potrzebne są pieniądze?

W roku 2018 chcemy zorganizować kolejną edycję festiwalu, który trwać będzie od 15 do 19 sierpnia. W trakcie pięciu dni odbędzie się 10 spotkań z pisarzami, kilka pokazów slajdów, kilka pokazów filmów, koncert zorganizowany na podwórku, po którym chodzili staroobrzędowcy i literacki spacer po Suwalszczyźnie. Jesteśmy w trakcie rozmów z Autorami i umawiania ich na spotkania, dlatego nie możemy na tę chwilę zdradzać nazwisk, ale obiecujemy, że będą to znane, bardzo dobre nazwiska. Nie kłamiemy, bowiem łatwo nas będzie z tej obietnicy rozliczyć.

Chmury z całego świata

Zbudujemy też dla uczestników festiwalu kontemplatorium, czyli wystawę fotografii chmur z całego świata, które kontemplować będzie można na leżąco, na świeżym powietrzu, na trawie, pod bezkresnym niebem Suwalszczyzny. W kontemplatorium będzie czas na zachwyt, wyciszenie i bezpośredni kontakt z naturą.

Budżet festiwalu

Budżet festiwalu, to przede wszystkim: honoraria dla zaproszonych na festiwal autorów - reporterów, podróżników, filmowców (około 10 tysięcy złotych), druk wielkoformatowych fotografii potrzebnych do zbudowania kontemplatorium (około 3 tysięcy złotych), przygotowanie do druku i druk materiałów promujących festiwal - plakatów, ulotek (około 1 tysiąca złotych), honorarium dla zespołu, który da koncert na podwórku (około 1 tysiąca złotych), koszty związane z zakwaterowaniem gości festiwalu (około 2 tysięcy złotych).

Do tej pory nie korzystaliśmy z żadnego wsparcia. Trzy edycje festiwalu organizowaliśmy własnym nakładem sił i za własne pieniądze. Wierzymy w to, że każde miejsce na ziemi zasługuje na swój festiwal. Wierzymy w to, że robimy tę imprezę dla tych, którzy myślą podobnie jak my: że festiwal na wsi można zorganizować i na wieś przyciągnąć tłumy po to, by pokazać choćby inny sposób życia, by można było w kameralnej atmosferze posłuchać tych, którzy zjeździli kawał świata, by nabrać dystansu, sił i by odpocząć od zgiełku i jazgotu świata. Wierzymy w to, że te pięć dni w Budzie Ruskiej, to nie tylko festiwal... To czas na chwilę oddechu i namysł, także nad tym, co robimy ze światem...

Dlaczego zatem prosimy o wsparcie?

Chcemy, by festiwal był bardziej okazały, by było więcej spotkań, pokazów slajdów i pokazów filmów, po to, aby każdy z uczestników festiwalu odnalazł coś dla siebie. Marzy nam się, by Buda Ruska przez te pięć dni tętniła festiwalowym życiem.

Nie mamy na wszystko pieniędzy, dlatego prosimy o wsparcie... Dla nas organizacja festiwalu to ogromny wysiłek. Nie wymigujemy się od ponoszenia kosztów, ale dzięki hojności ludzi dobrej woli impreza będzie po prostu większa, dla większej liczby osób.

Wierzymy mocno w to, że jesteśmy społeczeństwem obywatelskim, które może zrobić coś dla siebie, nie oglądając się na teki ministrów... Jeśli zechcą Państwo wesprzeć nas i nasz oddolny sposób budowania dużej, fajnej imprezy, będziemy Państwu bardzo wdzięczni... Zyskamy też pewność, że nie jesteśmy idealistycznymi wariatami...

Wierzymy głęboko w to, że piękno natury sprzyja kontemplacji i czytaniu, wierzymy bardzo w to, że to samo zdanie, przeczytane na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej w Warszawie, w hałasie i chaosie, w codziennym pośpiechu, znaczy zupełnie co innego niż przeczytane tu, na uboczu świata, w przepięknym miejscu, w którym można nasycić oczy przyrodą, odpocząć i przygotować się na przyjęcie nowych treści.

Wierzymy w to, że to wieś, a nie miasto jest naturalnym siedliskiem człowieka…

Do zobaczenia w Budzie Ruskiej 15-19 sierpnia 2018 r.

Kim jesteśmy?

Organizatorami festiwalu są dwie osoby - Piotr Brysacz i Piotr Malczewski. Jesteśmy, mieszkającymi na dwóch różnych krańcach Polski, przyjaciółmi, których połączyła miłość do Wschodu i do przyrody. Mamy rodziny, dzieci, psy, rowery, marzenia, lubimy reportaże związane ze Wschodem, książki, albumy, filmy. Nie umiemy powiedzieć, skąd w nas fascynacja Wschodem, ale jedno wiemy: chcemy nim zarażać innych.

Piotr Brysacz – absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz, wydawca. Autor książek Patrząc na Wschód. Przestrzeń, człowiek, mistycyzm (2013), Podlaskie. Najpiękniejsze miejsca. Wędrówki Wiktora Wołkowa (wspólnie z Andrzejem Kalinowskim, 2014) oraz Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie (wspólnie z Jędrzejem Morawieckim, 2016). Finalista Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy (2014). Założyciel wydawnictwa Paśny Buriat. Mieszka w Kielcach, z których – gdy tylko nadarza się sposobność – wymyka się rowerem po cichu, by patrzeć z coraz większą miłością na Góry Świętokrzyskie.

Piotr Malczewski – fotograf przyrody i podróżnik. Ukończył Studium Fotografii Profesjonalnej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje z agencjami fotograficznymi i wydawnictwami w kilku krajach (Francja, Niemcy, Szwajcaria). Jego zdjęcia znajdują się w publikacjach turystycznych, artystycznych, naukowych, czasopismach i albumach m.in.: Wigry, X lat Wigierskiego Parku Narodowego, Kanał Augustowski. W 2007 ukazał się jego autorski album pt. Rospuda, w 2008 albumik pt. Magiczny Bajkał, a w 2010 autorski album pt. Wigry. Kraina Wody i Nieba, w 2016 zaś Kraina Czarnej Hańczy. Zdobywał też nagrody w licznych konkursach fotograficznych. W dorobku Malczewskiego znajdują się przede wszystkim fotografie przyrodnicze, artystyczne i podróżnicze. Mieszka w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą w Wigierskim Parku Narodowym. Stworzył tam galerię fotografii, w której prezentuje m.in. swój dorobek fotograficzny w postaci wystaw i tematycznych pokazów slajdów z Suwalszczyzny oraz z wypraw do Azji Centralnej.

 

Link do zbiórki:

https://polakpotrafi.pl/projekt/wsparcie-festiwalu-literackiego-patrzac-na-wschod

Link do profilu festiwalu na Facebooku:

https://www.facebook.com/Festiwal-literacki-Patrząc-na-Wschód-1105023519620941/

 

 

Wiadomo już, że od 15 do 19 sierpnia w Budzie Ruskiej gościć będą: Anna Kamińska (19 VIII), Beata Hyży-Czołpińska (15 VIII, odbędzie się także pokaz jej filmu dokumentalnego "Ostatnia książka Ryszarda Kapuścińskiego"), Małgorzata Szejnert (15 VIII), Ilona Wiśniewska (18 VIII), Jędrzej Morawiecki (16 VIII), Marcin Meller (16 VIII), literacki spacer po Suwalszczyźnie poprowadzi Stanisław Łubieński (19 VIII), Krzysztof Kiziewicz (17 VIII, odbędzie się także pokaz jego filmu dokumentalnego "Gabowe Grądy").

Dotychczas zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na honoraria dla zaproszonych Gości oraz na zakwaterowanie, natomiast za kwotę, której nadal nam brakuje będziemy chcieli zbudować Kontemplatorium - niecodzienną wystawę chmur z całego świata zainstalowaną w plenerze, pod dachem nieba cudownej Suwalszczyzny, zainstalowaną w taki sposób, aby odwiedzający kontemplatorium mogli te chmury podziwiać na leżąco, na trawie, mając bezpośredni kontakt z naturą. 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.22.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie