Technik transportu drogowego oraz technik archiwista, to dwa nowe kierunki, na których już od lutego będzie można kształcić się w Akademickim Zespole Szkół przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach.
Akademicki ZespóÅ‚ SzkóÅ‚ w SuwaÅ‚kach ma już prawie pięć lat. Ponad czterdziestoletniÄ… tradycjÄ™ ksztaÅ‚cenia w zawodach medycznych przejÄ…Å‚ po Policealnej Szkole Medycznej w SuwaÅ‚kach. W skÅ‚ad ZespoÅ‚u wchodzÄ…: SzkoÅ‚a Policealna nr 3, SzkoÅ‚a Policealna nr 4 dla DorosÅ‚ych oraz VII Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…ce z OddziaÅ‚ami DwujÄ™zycznymi w SuwaÅ‚kach.
Obecnie ksztaÅ‚cenie w szkoÅ‚ach policealnych prowadzone jest na nastÄ™pujÄ…cych kierunkach: technik masażysta, technik farmaceutyczny, opiekun medyczny, technik usÅ‚ug kosmetycznych, higienistka stomatologiczna, technik sterylizacji medycznej. AZS w SuwaÅ‚kach może poszczycić siÄ™ wieloma sukcesami dydaktycznymi, a posiadacze dyplomów tej szkoÅ‚y bez problemów odnajdujÄ… siÄ™ na rynku pracy.
- Nauka w naszym Zespole jest caÅ‚kowicie bezpÅ‚atna. Do szkóÅ‚ policealnych zapraszamy wszystkie osoby, które ukoÅ„czyÅ‚y szkoÅ‚Ä™ Å›redniÄ…. Nie wymagamy matury – mówi Dorota Koncewicz, dyrektor AZS w SuwaÅ‚kach.
Obecnie w AZS naukÄ™ pobiera 167 osób. Od lutego szkoÅ‚a zamierza uruchomić wspomniane już dwa nowe kierunki – technik archiwista i technik transportu drogowego oraz kontynuować kierunek technik masażysta.
Nauka na kierunku technik archiwista będzie odbywała się w trybie zaocznym i potrwa lata.
Technik archiwista, to osoba, która zajmuje siÄ™ gromadzeniem, opracowywaniem, zabezpieczaniem i udostÄ™pnianiem dokumentacji oraz postÄ™powaniem koÅ„cowym z niÄ… zwiÄ…zanym. Swój zawód wykonuje w archiwach paÅ„stwowych oraz archiwach zakÅ‚adowych lub skÅ‚adnicach akt poszczególnych instytucji. Zatrudnienie może również znaleźć w prywatnych firmach zajmujÄ…cych siÄ™ opracowywaniem i przechowywaniem akt.
- Przedmioty nauczania na tym kierunku, to m. in.: podstawy archiwistyki, metody pracy w archiwum, prawo archiwalne, jÄ™zyk obcy zawodowy w archiwistyce oraz prowadzenie archiwum i opracowywania materiaÅ‚ów archiwalnych – wyjaÅ›nia dyrektor Koncewicz.
Z kolei absolwent szkoÅ‚y ksztaÅ‚cÄ…cej w zawodzie technik transportu drogowego potrafi planować i organizować prace dotyczÄ…ce przewozu drogowego podróżnych oraz Å‚adunków, wykonywać prace zwiÄ…zane z obsÅ‚ugÄ… Å›rodków transportu drogowego, prowadzić dokumentacjÄ™ dotyczÄ…cÄ… przewozu drogowego osób i Å‚adunków oraz potrafić prowadzić pojazdy samochodowe.
- ZgÅ‚aszajÄ… siÄ™ do nas osoby zainteresowane tym zawodem. SÄ… to osoby już pracujÄ…ce w firmach transportowych, które chciaÅ‚yby podnieść swoje kwalifikacje – mówi D. Koncewicz.
Do obu klas zostanie przyjÄ™tych po 30 osób. Nauczanie na kierunku technik transportu drogowego odbywać siÄ™ bÄ™dzie w systemie wieczorowym, a na kierunku technik archiwista – zaocznie. ZajÄ™cia na kierunku wieczorowym trwajÄ… 19 godzin tygodniowo, natomiast nauka na kierunku zaocznym odbywa siÄ™ co dwa tygodnie w soboty i niedziele i jest to Å›rednio dziesięć zjazdów w semestrze.
Dokumenty można skÅ‚adać w sekretariacie szkoÅ‚y do 22 stycznia, w godz. 8.00 – 15.00. Listy przyjÄ™tych zostanÄ… podane 25 stycznia. Jeżeli bÄ™dÄ… wolne miejsca – przewidziana jest rekrutacja uzupeÅ‚niajÄ…ca, która potrwa do 1 lutego.
Akademicki ZespóÅ‚ SzkóÅ‚ przywiÄ…zuje bardzo dużą wagÄ™ do zajęć praktycznych. SÅ‚uchacze odbywajÄ… praktyki zawodowe u potencjalnych pracodawców. DziÄ™ki temu jeszcze podczas nauki poznajÄ… dokÅ‚adnie realia pracy w danym zawodzie.
- NiewÄ…tpliwie naszym atutem jest wysoka zdawalność egzaminów zewnÄ™trznych. Nie ukrywam, że wymagamy od naszych uczniów regularnego uczÄ™szczania na zajÄ™cia oraz przykÅ‚adania siÄ™ do nauki, ale w zamian gwarantujemy bardzo dobre przygotowanie do wykonywania zawodu. Każdy z naszych absolwentów jest dobrze przygotowany do pracy – podkreÅ›la dyrektor AZS.
Akademicki ZespóÅ‚ SzkóÅ‚ zachÄ™ca również do podjÄ™cia nauki na kierunku technik masażysta w systemie wieczorowym. Oprócz masażu, anatomii z fizjologiÄ…, czy fizjoterapii, uczniowie zdobywajÄ… wiedzÄ™ z zakresu psychologii i socjologii, udzielania pierwszej pomocy oraz jÄ™zyka migowego i podstaw przedsiÄ™biorczoÅ›ci.
Uczniowie AZS w SuwaÅ‚kach uczÄ… siÄ™ masować na miejscu, w specjalne utworzonej w tym celu przychodni, w trzech profesjonalnych, w peÅ‚ni wyposażonych pracowniach: masażu, kinezyterapii i fizykoterapii. Pracownia masażu dysponuje kilkoma nowoczesnymi Å‚óżkami oraz krzesÅ‚ami do masażu karku, natomiast pracownia kinezyterapii wyglÄ…da identycznie jak te w wielkich oÅ›rodkach rehabilitacyjnych. Przyszli masażyÅ›ci uczÄ… siÄ™ najpierw na kolegach i koleżankach z grupy, później, podczas praktyk zawodowych - masujÄ… „prawdziwych” pacjentów.
- PrzychodzÄ… do nas osoby w najróżniejszym wieku, z różnymi schorzeniami, w różnej kondycji. Masażysta, to zawód dla osób, które lubiÄ… pracować z ludźmi, które nie majÄ… oporów przed kontaktem z drugim czÅ‚owiekiem– mówi Agnieszka Pietrewicz, kierownik szkolenia praktycznego AZS w SuwaÅ‚kach.
- Staramy siÄ™ być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami. Wykonujemy masaże gorÄ…cymi kamieniami wulkanicznymi, baÅ„kÄ… chiÅ„skÄ…, masaż tajski stóp, czy też lomi lomi. Choć nie ma ich w programie nauczania, prowadzimy zajÄ™cia dodatkowe, aby nasi absolwenci zapoznali siÄ™ również z tymi technikami – opowiada.
W zawodzie technik masażysta AZS ksztaÅ‚ci siÄ™ w sumie ( dziennie i wieczorowo) okoÅ‚o czterdziestu osób, prawie tyle samo kobiet i mężczyzn. SÄ… to nie tylko okoÅ‚o dwudziestoletni absolwenci szkóÅ‚ Å›rednich, ale również starsze osoby, które chcÄ… uzupeÅ‚nić swojÄ… dotychczasowa wiedzÄ™.
- Mamy sÅ‚uchaczy nawet w wieku okoÅ‚o 50. lat. SÄ… to przedstawiciele najróżniejszych zawodów - opiekunowie z domów pomocy spoÅ‚ecznej, osoby prowadzÄ…ce dziaÅ‚alność agroturystycznÄ…, które chciaÅ‚yby zaproponować swoim goÅ›ciom także profesjonalny masaż – wylicza A. Pietrewicz.
Nauka koÅ„czy siÄ™ egzaminem praktycznym. Od dwóch lat AZS może szczycić siÄ™ stuprocentowÄ… zdawalnoÅ›ciÄ… na tym kierunku.
- To bardzo odpowiedzialna praca, ale wbrew pozorom – nie wymagajÄ…ca dużej siÅ‚y fizycznej – dodaje. - Dyplom technika masażysty pozwala na prowadzenie wÅ‚asnej dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej. Wystarczy zakupić przenoÅ›ny stóÅ‚ do masażu, kilka rÄ™czników i można prowadzić dziaÅ‚alność gospodarczÄ…. A masaż w ostatnim czasie naprawdÄ™ wraca do Å‚ask. Dotyk to najbardziej naturalna forma pomocy drugiej osobie – przekonuje pedagog.
Na podjęcie pracy w zawodzie zdecydowany jest Dawid Milewski.
- InteresujÄ™ siÄ™ anatomiÄ… czÅ‚owieka, budowÄ… ludzkiego ciaÅ‚a. ChciaÅ‚bym pomagać innym, zwÅ‚aszcza osobom najbardziej schorowanym. To olbrzymia satysfakcja - pomóc komuÅ› funkcjonować za pomocÄ… swoich dÅ‚oni – mówi.
Najbardziej lubi wykonywać masaż klasyczny, a sam chętnie poddaje się masażowi kamieniami wulkanicznymi.
Więcej informacji o zimowej rekrutacji na nowe kierunki oraz o zasadach przyjęcia na te już istniejące na www.akademicki.pwsz.suwalki.pl
Akademicki ZespóÅ‚ SzkóÅ‚
przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej
im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach
ul. Sejneńska 30
16-400 Suwałki
Tel./fax. (87) 566 28 98.
(just)